01.04.2015

(text: Olga Karpecká, foto: Tomáš Ric) 

Móda nemusí být jen byznys sám pro sebe, ale díky své blyštivosti dokáže přitáhnout pozornost i na témata, která by jinak zůstala skrytá. Akce Fashion for Fokus je výsledkem spolupráce charitativní organizace a mladých návrhářů a představuje koncept, který bychom rádi viděli častěji. Úplně nová kolekce Terezy Otahalíkové, performance Maroše Barana nebo zajímvý remix ODIVI kolekcí. To vše včera znamenalo skutečnou pomoc pro ty, kteří ji potřebují.

Odivi, Jana Mikešová, Tereza Otáhalíková a Maroš Baran měli prezentovat své kolekce úplně jinému publiku a v jiném kontextu

Fashion for Focus je událost, která se od jiných módních akcí výrazně liší a přece, je jim svým upřímným pojetím mnohem bližší, než velkým benefičním večerům. Druhý ročník charitativní módní přehlídky s podtitulem „zaostřeno na osobitost“ umožnil veřejnosti příjemné setkání s patronkou akce Vicou Kerekes, zejména jim však představil často obecně téměř neznámé módní návrháře a značky. Odivi, Jana Mikešová, Tereza Otáhalíková a Maroš Baran měli prezentovat své kolekce úplně jinému publiku a v jiném kontextu, než na který jsou zvyklí z české módní scény. Se zjevně ne tak snadným úkolem se každý vypořádal po svém.

Jana Mikešová je, co se Fashion for Focus týče, veterán. „Byla jsem oslovená Jolanou Haismanovou, která je prostředním mezi Fokusem a mladými designéry a bylo to hned jasné. Minulý ročník se vydařil a ráda podpořím i další, takže jsem byla ráda, když mě oslovili znovu.“ Jana prezentovala hlavně kolekci Vesna, která je právě v prodeji a byla představena už na MBPFW v září. Zatímco v budově Právnické fakulty jsme mohli vidět show spíše romantické, na Fashion for Focus měla celá kolekce větší energii a napětí. Kalhoty, bermudy a obecně větší důraz na styling a práci s kšilty z dílny Kateřiny Čadové zasadily kolekci do nového, streetového kontextu. Sama autorka k tomu říká: „ Jedná se o část kolekce, obohacenou o menší kusy. Je to takové plynulé pokračování k nové kolekci, na které už pracujeme.“ Jsme tedy zvědavi na směr, kterým se Jana bude dále ubírat.

I Odivi team předvedl remix s minimem nových kousků. Nejsou to ani dva týdny, co byla prezentována zimní kolekce, léto je právě v prodeji a zdálo by se tak, že není možné ukázat nic zajímavého. Díky konzistenci značky a výraznému rukopisu Ivy Burkertové se však povedlo překvapit. Promyšlený styling, výběr modelů a jejich kombinace potěšily jak ty, kteří modely viděly poprvé, tak „znalce“.

Terezka Otáhalíková letos zakončuje svá studia na UTB ve Zlíně a oslovena byla na základě své kolekce prezentované na Unique Fashion Weeku.  I když kvůli diplomce neměla moc času, do spolupráce s Focus Praha se pustila naplno. „Pro tuto příležitost jsem se rozhodla navrhnout úplně novou kolekci, která je zčásti nositelná. Na doplňcích jsem spolupracovala s firmou NAPA, která mi na zakázku vyráběla rukavice.“ Zdá se tedy, že spolupráce s výrobci nemusí vycházet jen ze zadání vyučujících, ale může přijít i od návrháře samotného. Terezina kolekce je plná třásní a střapců s kůže, oblečení je postaveno na úpletech a jejich vlastnostech. Vynikající jsou doplňky, nad kterými se nám chvílema rozbušilo srdce.

Nakonec se prezentoval Maroš Baran. Vrchol večera se nesl v duchu performance a na publikum udělal dojem.

Charitativní módní přehlídky si obvykle spojujeme s kýčem. Fashion for Fokus je ale upřímný počin, který si na nic si nehraje. Pokud vás akce zaujala, můžete se také zapojit. Fokus Praha je nezisková organizace zaměřená na pomoc a poskytování podpory lidem se zkušeností s dlouhodobým duševním onemocněním. Výtěžek z letošního Fashion for Focus jde na provoz nízkoprahového svépomocného klubu Mosty. Pokud je vám blízká nejen česká móda, ale i pomoc potřebným, neváhejte. 

Facebook icon
Google icon
Pinterest icon

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

27.11.2017
Každý chce mať fotku od Welin. Pretože na jej fotkách vyzerajú vždy všetci akosi krajšie. Pretože za každou fotkou...
26.11.2017
Súťaž, ktorá už po 4-krát hľadala medzi mladými fashion brandmi budúcnosť slovenského módneho priemyslu....
20.11.2017
Svetové univerzity ponúkajú online kurzy. Zdarma. Až 200 vysokých škôl z celého sveta otvorilo 600 bezplatných...
18.11.2017
"V módních editorialech propaguji rasovou různorodost modelek a model silné sebevědomé ženy. Ve svých osobních...
16.11.2017
crafting plastic! studio založili v roce 2016 Vlasta Kubušová a Miroslav Kral, kterých materiál je jediný svého...
13.11.2017
Zuzana Janošová, alebo aj SJU LOVES, začínala fotením eventov a streetstyle pre Fashion MAP. Dnes žije v ...
  •  
  • 1 z 112
  •