03.09.2017

(text: Olga Sládková)

Neděle je tady a po úspěšném prvním dnu MBPFW je jasné, že tahle módní akce pražskému ostrovu sluší. Jaké jsou naše zážitky a postřehy a proč stojí za to zastavit se aspoň nakouknout?

 
Vrcholem prvního dne se nakonec stala přehlídka značky Alter Era. Tahle půvabná a optimistická kolekce vám rozhodně zlepší každodenní rutinu. 

Na ostrově Štvanice se MBPFW koná už podruhé a produkce opět využila místní sportovní zázemí. Zatímco minule to byly velkolepé prostory skateparku, letos se přehlídky odehrávají na ochozu tenisového dvorce. A je to povedené. Ochoz je krytý před deštěm a molo dostatečně dlouhé – takže místo s výhledem je tady pro každého stojícího i sedícího diváka. Dlouhé schodiště a dobrá organizace omezují fronty před vstupem a tak má celá akce vzdušnou a pohodovou atmosféru.

 

I když leckterý fashionista by v tomhle počasí uvítal spíše vnitřní lokaci, nižší teploty jsou aspoň příležitost pro první provětrání podzimního šatníku. Při pohledu na návštěvníky si říkám, jestli tohle jsou jen “kostýmy” a nebo tihle lidé dbali na doporučení a oblékli to, co nosí obvykle – a na MBPFW se prostě jen přirozeně koncentrovali. Pokud máte volnou neděli a jste v Praze, můžete se zastavit nachytat podzimní inspiraci přímo od hostů. Na Štvanici vás doveze tramvaj č. 14 a od ní už rovnou za nosem po pohodlném chodníku. Inspiraci ostatně můžete chytat i přímo z přehlídek. Když si vezmete dalekohled, z prostoru před vchodem je vidět až na molo.

 

Třeba se vám i takhle na dálku povede zachytit hlavní trendy letní sezony. Podle návrhářů, kteří své kolekce představili v sobotu, se toho zase tolik nezmění. Rozhodně se proto nezbavujte nabíraných šatů a halenek s odhalenými rameny a vůbec všeho, co má rozevlátě bohémský 70's vibe. Co to znamená v praxi?

 

MBPFW otevřela pánská kolekce Adam Kost. Klasická pánská krejčovina dostala minimalistický kabát – a i když s globálním oteplováním pánové kabáty vynosí asi jen brzo na jaře, tuhle značku by měli mít “v merku”. Nás nejvíc pobavily miniaturní límečky a bílé modely s grafickým potiskem. No a zapomenout nesmíme ani na boty, které vznikly ve spolupráci s firmou Baťa.

 

V prvním bloku prezentoval kolekci i Zoltán Tóth, loňský vítěz VAN GRAAF JUNIOR TALENT CARD 2017. Kolekce odkazuje na oděvní tradici modrotisku, netradičně použitého na hedvábí místo plátna. Zoltán zároveň nezapře svou profesi a tak jsou modely něco jako mokrým snem stylisty, který má za úkol ztvárnit 70. léta. Na všechny ty mašličky, vzory, vázačky, rozevlátost a fajn styling se hezky dívá a skvěle budou vypadat i na fotkách.

 

Podobně stylovou kolekci v druhém bloku předvedl i Miro Sabo – až by se u některých modelů mohlo zdát, že od sebe kluci trochu opisovali. Po sérii super silných sezon působily modely nesourodě a samotné publikum vypadalo zaskočeně a ne úplně šťastně. Miro použil své osvědčené prvky, barvy, metody a kvalitní materiály. Celou kolekci spojil použitím lesklých kamínků a krystalů – ale na potlesk při defilé to bohužel nestačilo. Naštěstí to ale nic nemění na tom, že některé šaty jsou prostě must have.

 

Na nedostatek konceptu si rozhodně nemůžeme stěžovat u Lukáše Krnáče, který to pojal ve velkém stylu. 7 hříchů, skvělá hudba, výborný styling, vlastní modelky… show měla neskutečnou energii a ani prezentované modely není jednoduché zapomenout. Lukáš se, se svým nezaměnitelným rukopisem, opřel do dnešní doby. Drancování přírody, touha po kráse, lenost, všudypřítomný sex, válka-neválka… Vtip a nadsázka ve stylingu pomáhaly zlehčit vážná témata – a přitom je drtivě kritizovat. Show, cirkus, divočina – i když tentokrát Lukášovy modely asi nebudou kasovním a street style trhákem, emoce zůstaly – stejně jako temné myšlenky o tom, kdo vlastně jsme a jak žijeme. Mimochodem, všechny kožené a kožešinové prvky byly recyklované. Tak to má být.

 

Závěrečný blok otevřel Michael Kováčik. Mladý návrhář je stálicí MBPFW i šatníku leckteré celebrity. Michalovy věci jsou tradičně sexy, lesklé, rafinované, odhalující… no, ale tentokrát bychom kolekci neradi shrnuli jen tak, protože i Michal vykazuje progres. Tradiční kombinování mužských a ženských prvků dostalo nový rozměr, ubylo saténu a přibylo krejčoviny. My bychom hlavní inspiraci hledali ve filmu Hrabě Monte Christo. To, jak si Michal pohrál s klasickou košilí na francouzské manžety nás baví. Oversized nabírané rukávy a celková rozevlátost od košile odvozených modelů jsou tak akorát na hraně mezi avantgardou a romantickým kýčem a fakt nás baví.

 

Vrcholem prvního dne se nakonec stala přehlídka značky Alter Era – kterou konečně můžete koupit i v ČR (hurá!). Inspirace Afrikou se nedala zapřít, rozhodně však nečekejte nějaké etno. Návrhářky se drží osvědčeného základu a hrají si s detaily. Přidáním paspulek saka i košile přestávají být striktně seriózní. Nechybí nové střihy s odhalenými rameny, světříky, zavinovací sukně i něco opravdu afrického. Celek spojuje promyšlený styling a vzory, a pokud vás pracovní povinnosti nutí dodržovat dress code, tahle půvabná a optimistická kolekce vám rozhodně zlepší každodenní rutinu. Schválně, podívejte se na fotky – nakupování očima se asi neubráníte.

Facebook icon
Google icon
Pinterest icon

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

13.09.2017
WE RE NEXT je na naše poměry ojedinělá akce – nejedná se o prezentace jedné školy a jejího spřáteleného Erasmus...
11.09.2017
Pražský streetstyle, který byl před pár lety nahodilým “fotografováním lidí venku”, prošel za pár sezon výraznou změnou...
05.09.2017
Umprumáci mají oproti studentům jiných škol několik výhod. Kromě studia v Praze (a tedy centru českého fashion dění) je...
04.09.2017
Neděli otevírala show Mi Fashion Label. Grafické vzory, krajka, denim, safari… Je to divoké, je to nositelné, je to...
03.09.2017
Na ostrově Štvanice se MBPFW koná už podruhé a produkce opět využila místní sportovní zázemí. Zatímco minule to byly...
01.09.2017
Stejně jako fashion week, který byl před šesti lety byl jenom jedním molem uprostřed Pařížské ulice a nyní je...
  •  
  • 1 z 109
  •