24.03.2015

(text: Silvia Haupt Kozonová, Olga Karpecká, foto: Martina Svobodová)

Poslední přehlídka MBPFW byla událost, na které nemohl nikdo chybět. Prostor nacpaný k prasknutí, dlouhé usazování… a maximální pozornost upřená na hvězdy večera, Martinu Špetlovou a Petru Ptáčkovou. Finálním večerem žila také backstage. Únava střídala vzrušení ze závěrečného večera. Všechno klapalo tak, jak mělo. Vizážistky dopudrovávaly, oblékačky v řadě přesně věděly, kam koho směrovat a backstage manažeři se vzrušením v očích pobíhali tam a sem. Poslední úpravy a jelo se! Jaké tedy byly kolekce v zahraničí nejúspěšnějších návrhářek s českými kořeny?

"Je jednoduché vymyslet něco ulítlého. Ale hodit kreativitu do nositelné věci je hrozně těžké..“

Někteří lokální návrháři své kolekce dokončovali pár dní před přehlídkami. Pro profesionála se zkušenostmi ze zahraničí touto show F/W 2015 končila. „Nákupčí sezona je za námi, v Praze je to více o show. Bylo to skvělé vidět kolekci na modelkách, předtím jsme ji prezentovali v Paříži pro nákupčí na štendru, ale show je vždy jiný pocit. Teď se zase můžeme pustit do další sezony.“ Popisuje svoje první pocity Martina Špetlová.

I v této sezóně se Martina vrátila ke svým precizním modelům z proplétané kůže, tentokrát v duchu future-retra. Symetrické bundy s límečky, kombinace s úpletem, úpletové návleky ve stylu kamaší, zkrácené kalhoty připomínající domácí obleky… to vše evokuje cestování v čase. Do minulosti? Ne tak docela. Propracované stylingy Tomáše C. Totha, vrstvení bundiček, prošívaných bund i šatů, kombinování jednotlivých prvků, asymetrie zavinovacích sukní, práce se surovým materiálem kůže… to všechno doplněné o účesy a hudbu představuje spíše cestu do časů budoucích. Martina Špetlová potvrdila, že její jedinečná pozice je neotřesitelná.

 

Petra Ptáčková patří mezi nejprogresivnější designéry, kteří dokáží překvapit. Kolekce FW2015 nám připomněla „zlatá 50. léta“ plná uvědomělých úderníků a pečlivých školaček. Dělnické čepice se štítkem, vzadu s mašličkou, saka na zádech, široké kalhoty, šedá a černá, plátno, pletenina a jemný kord, tradiční pracovní barvy a materiály … Kolekce Petry ptáčkové však byla všechno, jen ne hornická nuda a šeď. Jednolité materiály doplnil digitální potisk, všudypřítomný detail knoflíků a tenkých pásků byl nejen dekorací, ale funkčním prvkem umožňujícím maximální variabilitu. Zároveň je třeba zmínit autorský úplet, s vyplétanými vzory. Poslední model, který mu byl zcela oddán, byl zároveň závěrečnou tečkou, která v sobě obsáhla maximum autorčina rukopisu.

Petra tak zakončila první edici jarních přehlídek. Stejně jako MBPFW i její rukopis se od posledního ročníku někam posunul. Po nehodě, která se ji stala na podzim v Paříži, kdy téměř přišla o oko, opustila svět dětských pohádkových příběhů a přitvrdila. „Tato kolekce a inspirace plyne to z mého osobního zážitku. V Paříži jsem nabourala do auta. Vada byla, že jsem začala vidět dvakrát. Tak jsem přišla o dva měsíce práce. Z té šílenosti, kdy vidíš vše dvakrát  jsme se snažila to nějak zužitkovat. Rozmýšlela jsem, jak z té vady udělat výhody a zakomponovat je do kolekce. Proto tam byly kupříkladu batůžky.“ Táto událost ovlivnila i barevné spektrum a Petra začala používat tmavší barvy než doposud. Velký vliv na její tvorbu měly rozhodně i ohlasy buyerů z předcházejícího podzimního ročníku. „Každá zkušenost tě jako designéra posune. Pak si uvědomíš, že je super být kreativní, ale také vědět proč děláš design, aby to někdo nosil a ne, aby ti to viselo jako kus díla ve skříni. Čím dál se takhle suneš, tím náročnější je být designér.“ Dodává Petra a zdá se, že by jí dali za pravdu i všichni ostatní účastníci MBPFW.

"Je jednoduché vymyslet něco ulítlého. Ale hodit kreativitu do nositelné věci je hrozně těžké.“ O Petřinu kreativitu se rozhodně nebojíme. Již zanedlouho letí prezentovat své oblečení do Asie, a také se v zákulisí pošuškává o její participaci v americkém televizním soutěžním návrhářském pořadu. 

Ve Fashion MAP se rozhodně sice těšíme na krásné jarní a letní měsíce ale jsme si jisti, že podzim bude v lokálním módním světe ještě zajímavější.  Byl to skvělý závěr víkendu plného přehlídek. Děkujeme!

Facebook icon
Google icon
Pinterest icon

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

25.06.2017
Okrem certifikácie, bio materiálov alebo možnosti zrecyklovania jednotlivých komponentov produktu, ostáva zaujímavým...
20.06.2017
Ve Fashion průmyslu jsme se ocitli ve fázi, kdy se ze žáků stávají učitelé. A tak se fresh způsob myšlení a ...
18.06.2017
Miesto – mesto tvojho života. Chceme vedieť, kde ťa to berie za srdce a preto sa tam radaa vraciaš.  Na prvním...
06.06.2017
Outfit 1 Krajkové šaty – SOBJE (info o ceně u návrhářů); hedvábný pyžamový top a hedvábné kalhotky – Zuzana Kubíčková...
02.06.2017
Rebelion store Tento concept store vznikl v roce 2015. Jeho zakladatel Jaroslav Bičan chtěl vytvořit místo, kde se...
30.05.2017
Giles Deacon. Znáte tohle jméno? Víte, kdo se za ním skrývá? A co takhle, když se vás zeptáme na šaty, které měla Pippa...
  •  
  • 1 z 105
  •