24.07.2017

(autor: Tereza Leitgebová) 

Dnešní článek bude trochu jiný. Bude prima, ale jiný. Rozhodla jsem se vyzpovídat svého kamaráda z gymnazijních let, Vaška Reischla. A samozřejmě ne jen tak pro nic za nic. Tenhle můj šikovný a cílevědomý kamarád totiž miluje hodinky Prim tak moc, že založil značku ProstěPrim. Hlavně o té jsme si spolu povídali.

 

Nač kupovat drahé hodinky, když můžete nosit klenot s příběhem?

 

Tereza věty načíná, Vašek je doplňuje.

Kdo by ještě nevěděl, ProstěPrim je projekt zabývající se renovováním historických hodinek Prim, které byly v Československu vyrobeny mezi lety 1958 a 1993. Značka se snaží přivést staré hodinky opět k životu. Rádi bychom díky ní zvýšili patriotismus mezi mladými Čechy, jelikož věříme, že hodinky Prim jsou něco, na co bychom měli být jako národ po právu pyšní.

Naším cílem je především rozšířit povědomí o klenotu českého průmyslu, kterým bezesporu značka Prim byla (a já věřím, že stále je). Firma Prim byla jednou z mála na celém světě, která byla schopná vyrobit mechanické hodinky od A do Z. My se nyní snažíme Primkám vdechnout nový život a tím pokračovat v tradici česko(slovenského) hodinářství, které patřilo ke světové špičce.

Samotná myšlenka na založení značky se zrodila klasicky česky na jedné z pražských pivních zahrádek, konkrétně jednoho teplého večera v létě 2015. Má vášeň pro Primky propukla však již v roce 2011, kolem mých 18tých narozenin, kdy jsem dostal své první hodinky této značky, které nosil již můj pradědeček. ProstěPrim tedy jako myšlenka existuje od léta 2015, nicméně náš e-shop začal fungovat až na začátku prosince téhož roku.

Za celým projektem stojíme dva – já a moje přítelkyně Nela. Jsme mladí lidé, které spojuje vášeň pro nádherné hodinky Prim. Já sám vlastním sbírku více než 400 kusů těchto hodinek a doufám, že se bude nadále rozrůstat.

Za tu dobu jsme přivedli zpátky k životu přes 200 nejrůznějších hodinek značky Prim. Za takový úspěch vděčíme především našim zákazníkům, kteří nám projevili a stále projevují důvěru a opakovaně se na nás obrací s pozitivními ohlasy. Cítíme, že to, co děláme, má smysl a lidem se skutečně líbí! Nač kupovat nové hodinky, když můžete nosit klenot s příběhem?

Snažíme se přispět k udržitelnosti tím, že renovujeme mechanické hodinky, které byly povětšinou již odepsány. Snažíme se je znovu dostat mezi lidi. Dá se říci, že se tím pádem snižuje poptávka po nových hodinkách, které se vyrábí masově a v naprosté většině nejsou mechanické, čímž, alespoň podle našeho názoru, nikdy nebudou schopny přežít desetiletí a dělat radost budoucím generacím. V ProstěPrim věříme, že je důležité pokračovat v příběhu věcí, které jsou natolik kvalitní, že vydržely a vydrží mnoho let, ať už se jedná o hodinky nebo o cokoliv jiného.

Je to radost z mnoha různých důvodu. Prvním důvodem je určitě to, že mě vždy zajímaly dějiny a hodinky Prim hrají podle mého názoru důležitou roli v historii českého národa a jeho “zlatých ručiček”. Jako druhý důvod mohu uvést, že díky mému projektu můžeme značku Prim, která již bohužel není všeobecně známá, představit mladým lidem, kteří stejně jako já docení historii a zároveň eleganci hodinek Prim. V neposlední řadě mě moc těší, že máme s přítelkyní stejnou zálibu.

Práce na hodinkách zabere většinou 4 až 5 hodin, nicméně v některých případech, kdy jsou hodinky opravdu ve špatném stavu, se doba opravy prodlužuje podle závažnosti poškození. Hodinky se navíc po opravě musí několik dní sledovat, aby byl jejich chod spolehlivý a co nejpřesnější.

Zákazníci si mohou naše hodinky zakoupit na internetové adrese www.prosteprim.cz, případně na různých fyzických akcích jako je například Czech Design Week či Sustainability Day – Xmas Edition. Fanouškům doporučujeme sledovat především naši facebookovou stránku, kam pravidelně přidáváme fotografie nových hodinek, účasti na různých akcích a jiné aktuality. Najdou nás ale i na instagramu.

Hodinky ProstěPrim navíc najdete i v Czech Labels & Friends! ;)

Zdroj: Secondround.cz 

 

Facebook icon
Google icon
Pinterest icon

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

27.11.2017
Každý chce mať fotku od Welin. Pretože na jej fotkách vyzerajú vždy všetci akosi krajšie. Pretože za každou fotkou...
26.11.2017
Súťaž, ktorá už po 4-krát hľadala medzi mladými fashion brandmi budúcnosť slovenského módneho priemyslu....
20.11.2017
Svetové univerzity ponúkajú online kurzy. Zdarma. Až 200 vysokých škôl z celého sveta otvorilo 600 bezplatných...
18.11.2017
"V módních editorialech propaguji rasovou různorodost modelek a model silné sebevědomé ženy. Ve svých osobních...
16.11.2017
crafting plastic! studio založili v roce 2016 Vlasta Kubušová a Miroslav Kral, kterých materiál je jediný svého...
13.11.2017
Zuzana Janošová, alebo aj SJU LOVES, začínala fotením eventov a streetstyle pre Fashion MAP. Dnes žije v ...
  •  
  • 1 z 112
  •