alesbary.jpg

Venkovská veselice alešbáry

Hlavní myšlenkou kolekce je propojení retra, (které ještě stále má vzhledem k politickému režimu určitou nepříjemnou pachuť) a motivů převzatých z lidové oděvní kultury. Ta je v kolekci reprezentována jednak stylingem doplňků a doplňky (šátky, motiv růže) ale také potiskem vytvořeným ve spolupráci s malířkou Natalií Prekof. Jedná se o stylizovaný, do digitální podoby převedený motiv ozdobné porty s lidovým motivem. Zatímco v původní podobě porty se pak tento motiv objevuje jako ozdobná mašle na gumičce jarmilek, na oblečení je reprezentován ve formě potisku.
Retro je pak reprezentováno převzetím střihových řešení sportovních oděvů z doby před třiceti lety. Tepláková bunda, trenýrky s kapsičkou, pánské plavky i už zmíněné cvičky – jarmilky jsou velmi silnou připomínkou, použitý je také motiv silonového negližé a kabátku ve stylu Jackie O.
Kolekce Alešbáry pro jaro a léto 2014 je hravá a plná optimismu, a právě ona a její koncept by mohly pomoct zlomit strach, který mají mnozí návrháři z minulosti. V jejich podání 80. léta voní a i když doba zřejmě rozhodně nebyla příjemná k životu, máme za to, že zavrhovat vše, co se v ní zrodilo, by byla velká škoda. Minimálně proto, že jinak by tato kolekce asi nevznikla.