Dress in Peace

Za mír a vyjednávání 

Turecká značka VSP otevřela v Pařížském Marais svůj první flag ship store, předvedla první kolekci ve spolupráci s Husseinem Chalayanem a uvedla na trh capsule collection s názvem Peace. Peace, jako reakce na demonstrace a nepokoje za zachování posledního parku v cetru Istanbulu v loňském roce. Peace, jako výzva míru k vyjednáváníPokud znáte kolekce VSP víte, že DNA této prémiové turecké značky je založeno na používání kůže. Na první pohled tak kožená kolekce s názvem ‚peace‘ působí jako oxymorón – spojení míru a zabíjení zvířat nedává příliš smysl. 

Peacebomb a vzpomínky na válku 

Designérky Elisabeth Suda a Camille Hautefort stojí za americkou šperkařskou značkou Article 22 . Název Article 22 referuje k článku UN z roku 1948 – Světová deklarace lidských práv – právo na bezpečí. Jako pole své působnosti zvolily Elisabeth a Camille Laos. Zemi, která byla za války ve Vietnamu konstantně bombardována po dobu 9ti let. Za tu dobu na její území dopadlo 250 milionů bomb a každá třetí z nich nevybuchla. Tyto bomby jsou stálou hrozbou místního obyvatelstva. 

Article 22 započal spolupráci s řemeslníky v Laosu, kteří upcyklují kovy z vybuchlých bomb na lžíce a náramky. Používají tuto technologii již od ukončení bombardování, Article 22 spolupracuje s místními na nových produktech a designu, který by byl adekvátní pro západní trhy. Koupí náramku zajistíte odminování tří čtverečních metrů Laošské půdy. 

 

Fashion for Peace 

Poslední iniciativa za mír příchází z Ukrajiny, ačkoliv její motivy jsou poněkud nejasné. Fashion For Peace se objevuje ve spojení s ukrajinskou módou v souvislosti s několika minulými i nadcházejícími eventy. “ Všichni vědí, jak to teď je  na Ukrajině. Rozumíme, že první věc, kterou lidi přestávají v této situaci řešit je právě móda. Ale designéři a průmysl se může a má i přes to vyvíjet dál. Není to jenom o módě, ale o celé ekonomice. A co můžeme s tým udělat my? Prostě musíme pracovat dál a ještě víc! “ říká Natalie Modenova jedna z organizátorek Fashion for Peace.

Znamením projektu je  ‚peace‘, které modelky vyjadřují na vizuálech po vzoru hnutí hippies. Součástí Fashion For Peace byl také event v rámci Pařížského fashion weeku, kde byla představena capsule kolekce designérky Kseniy Schnaider. Ta byla podle slov autorky inspirovaná původní ukrajinskou vizuální identitou. Výsledek je ale trochu nejistý a pro laického diváka neexistuje reálné spojení mezi autorčinou kolekcí, současnou situací na Ukrajině a požadavkem míru. 

V současné době probíhají lokální konflikty a demonstrace například v Hong Kongu. Zda se téma míru dostane do kolekcí místích návrhářů budeme sledovat příští sezónu. 

 

Love, peace and unity, vaše Fashion MAP

 

Podobné texty

Fascinace AI, důraz na upcycling a oslava individuality | MBPFW DAY 1

Nikdo by po přečtení programu na páteční zahajovací večer...

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...