MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá spoustu změn, které se týkají také české fashion scény. Abychom mohli nahlédnout do budoucnosti, musíme se podívat, jaké styly a prvky dominovaly loňskému roku, ať už na módních molech či na sociálních sítích, které mají v trendech a jejich šíření značnou roli. Závěrem jsme pro vás vyzpovídali šestici lokálních českých návrhářů. V krátké anketě se tak dozvíte, jak hodnotí loňské trendy, k jakému kousku oblečení by předchozí rok přirovnali nebo na co do budoucna těší.

MiuMiu / Paris / Spring Summer 2024

Rok 2023 na českých molech: korzety, mašle a výrazná ramena

Letos byla česká mola pestrá. Pokud bych měla vyzdvihnout dominující prvky a tendence, byly to jednoznačně korzety, mašle, vyztužená ramena a v neposlední řadě snaha pracovat udržitelnější cestou, a to jak na straně využití typu látky (second handová či recyklovaná) nebo samotné techniky, která má za cíl vytvořit co nejméně odpadu. Nechyběly ani modely z průsvitných či síťovaných materiálů, což je trend, který bude s největší pravděpodobností, jak naznačily i světové přehlídky velkých módních značek v Miláně či Paříži, pokračovat.

Modely českých návrhářů – zleva: Zuzana Kubíčková, Vanda Janda, Tomáš Němec
Modely českých návrhářů – zleva: Jan Smejkal, Tomáš Němec, Hana Valtová

Internetové trendy: červená, velké šály a wide leg jeans

Pokud by měl pytel s trendy roku 2023 nějakou barvu, byl by jednoznačně červený. Už s létem sociálními sítěmi proběhl trend tzv. Tomato Girl Summer. Jeho název vychází z písně „Hot Girl Summer“ od Megan Thee Stallion. Barevná paleta je v souladu s názvem zaměřena na červenou barvu. Na podzim si červená odpočinula, vrátila se ale s dvakrát tak větší silou v zimě. Červené silonky, šály či další doplňky jsme mohli vidět na každém online i offline rohu.

Když se na loňský rok podíváme kompletně, jeho heslo by bylo oversized. Instagramem se prohnala záplava outfitů s wide leg džínami, častokrát s nižším pasem. Právě nízký pas rozděluje milovníky módy na dva tábory: buď jej milujete, nebo nesnášíte. Nic mezi tím.

Letní období pak ovládla barevná a veselá trička od módní značky Ganni, pokračoval taky trend formálních vestiček, které jsou ideálním prvkem k vrstvení a dokonale ozvláštní outfit. Stejně tak ale vestičky bodovaly v à la menswear kompletech.

Za zmínku určitě stojí dlouhé a velké šály, které sklonkem roku válely zejména na TikToku. Nešlo nezaznamenat například popularitu švédské značky Acne Studios, která svými šálami doplňovala nejeden outfit módních influencerek či celebrit. Nosily se uvázané také kolem hlavy, boom zaznamenaly opět po nějaké době také vlněné balaclavy.

No a v neposlední řadě obuv. Tuto sekci ovládly známé a nadčasové tabi od značky Maison Margiela. Ty se s největší pravděpodobní nepřestanou nosit snad nikdy, rok 2023 jim ale rozhodně dodal ještě na větší popularitě. A konečně trošku z jiného soudku – návrat ke šněrování! Trend klasických Conversek je zpět – v černé, krémové a samozřejmě, když mluvíme o roku 2023, také červené.

Věštíme trendy na další rok z módních přehlídek velkých značek

Ačkoliv do nastolování trendů hodila síla sociálních sítí vidle, stále jsou módní přehlídky světových značek způsobem, díky kterému lze odhadnout, co se bude nosit v další sezóně a mohou být určitým nasměrováním a inspirací také třeba pro ostatní módní návrháře.

Značka Miu Miu na pařížském Fashion Weeku představila kolekci Spring Summer 2024, ve které dominovala tmavě modrá barva v kombinaci s béžovo-hnědou. Objevil se zde také Pantless trend a troufnu si tipnout, že se ho v dalším roce dočkáme také na českých přehlídkách.

Maison Margiela zase ukázal, že mašličky budeme vázat i v příštím roce, kromě toho se ale jednotícím prvkem staly také límečky – často v netradičních formách a tvarech. Dočkáme se hravosti a rozbíjení stereotypů i u nás?

V loňském roce dominovala zejména zlatá, rok 2024 bude ale patřit naopak spíše stříbrné, jak jsme mohli vidět třeba v Prada kolekci na přehlídce v Miláně. Stříbrné sukně či lesklé lodičky jsou znamením, že bychom se na příchod této barvy měli připravit.

Anketa: TOP a STOP trendy loňského roku podle šestice českých návrhářů

Po našem shrnutí trendů a predikcí je na čase poskytnout prostor samotným českým návrhářům. Zeptali jsme se Cindy Kutíkové (značka Cindy K), Zuzany Kubíčkové, Martiny Feitové (RecycleStore), Jana Smejkala, Evy Vontorové (značka ether) a Kláry Marie Bliss (značka VONA) na TOP/STOP trendy loňského roku, oblíbené módní akce nebo výhled do dalších dvanácti měsíců.

Jaký je podle vás nejlepší trend za rok 2023?

Cindy Kutíková: Výchozím bodem mé tvorby je stále více grafický design než móda, proto trendy příliš neřeším. Po praktické stránce ale za pozitivní trendy posledních let včetně loňského považuji určitě recyklaci materiálů, udržitelnost a snahy o lokální produkci. Těší mě i to, že jsem zaznamenala jak u sebe, tak u svého okolí, tendenci investovat do kvalitních kousků, a tím si vytvářet nadčasový šatník.

Zuzana Kubíčková: Trendy aktivně nesleduju, ale registruju některé tendence a detaily v odívání, které se v určitém období objevují častěji. Jeden z nich, který mě potěšil, je korzet nebo jeho parafráze. Sama se o korzety dlouhodobě zajímám, tak jsem ráda, že jsou zase zpět.

Martina Feitová: Líbily se mi dlouhé sukně, které se vrátily do kurzu. A to nejen denimové. Pak celkově větší trasnparentnost u materiálů a díky tomu odhalení postavy i během denního nošení.

Jan Smejkal: Nejlepší trend loňského roku je za mě rozhodně full denim look.

Eva Vontorová: Za mě určitě monochromní looky.

Klára Marie Bliss: Mašličky všude.

Jaký je podle vás naopak nejhorší trend za rok 2023?

Cindy Kutíková: Z každodenního života jsou to za mě low-rise cargos.

Zuzana Kubíčková: Je dost momentů, které se mi nelíbí, ale nejvíc mi vadí tento koktejl: buranství, hloupost a ignorace. Bohužel to nemá spojitost pouze s rokem 2023.

Martina Feitová: Někdy mě mrzelo vidět příliš širokých kalhot ve stejném stylingu. Nic proti širokým jeansům, ale přece jen mi chyběla nějaká větší diverzita při jejich nošení.

Jan Smejkal: Za nejhorší trend rozhodně považuji FRIENDSHIPS BRACELETS aka Taylor Swift tour snad už proběhlo. Díky nashledanou.

Eva Vontorová: Rozhodně “No pants” trend.

Klára Marie Bliss: Mašličky všude.

Jakou módní akci jste si v roce 2023 nejvíce užili?

Cindy Kutíková: Přehlídku Jana Černého na Pražském hradě. Jednak si mě tato show, pochopitelně, získala svou lokací, ale hlavně svou estetikou a kvalitou.

Zuzana Kubíčková: Nejvíc jsem si užila naši podzimní přehlídku kolekce večerních šatů. Konala se totiž ve studovně pražského Klementina. Byl to večer, jímž vyvrcholily několikaměsíční náročné přípravy a jsem moc ráda, že se vydařil.

Martina Feitová: Mám pocit, že se do společenského života po narození mého druhého dítěte tepve vracím, takže jediné FASHION akce, kterých jsem se účastnila byly ty u mě v obchůdku. Snad to se mnou v letošním roce bude lepší.

Jan Smejkal: Nejvíce jsem si asi užil MBPFW SS24 kde jsme prezentovali novou kolekci STABILITY?! I don’t know her… (o této přehlídce jsme reportovali TADY, pozn. redakce)

Eva Vontorová: Užila jsem si výstavu Iris van Herpen v Muzeu dekorativního umění v Paříži.

Klára Marie Bliss: Výstavu ECHO v MoMu.

Jaký kousek vaší značky byl v loňském roce nejprodávanější či na jaký kousek jste z vaší kolekci nejpyšnější?

Cindy Kutíková: Byl to Parallel Sweater.

Zuzana Kubíčková: Těžko se mi vybírá jediný z nich, ke každému modelu mám vztah, protože znám celý jeho příběh. Když to ale musí být, tak biker jacket, který jsem sama zařadila do své garderoby. Nejlepší na něm je, že vypadá skvěle v jakékoliv barvě i materiálu a dá se nosit úplně ke všemu. 

Martina Feitová: Tipuji ručně háčkované svetry! Ale velký ohlas měly i denimové topy na zavazování nebo denimové sukně ze starých kalhot na zip.

Jan Smejkal: V loňském roce byl nejprodávanější kousek asi BLEACHED HAT w/ stones.

Eva Vontorová: Šaty, šaty, šaty.

Klára Marie Bliss: Řetízek s mušlovým plíškem “a distant memory”.

Kdybyste měli loňský rok metaforicky přirovnat k nějaké části outfitu, jaká by to byla a proč?

Cindy Kutíková: Brnění…myšleno samozřejmě s nadsázkou. Loňský rok byl pro mě plný změn a musela jsem zapracovat na své odolnosti. Cítím se nyní stabilnější a mám pevnější půdu pod nohama.

Zuzana Kubíčková: Asi k lodičkám na vysokém jehlovém podpatku, byl to rok náročný. Ale pokud na podpatcích umíte chodit, tak i když to není nejpohodlnější způsob chůze, ve výsledku máte dobrý pocit a víte, že při troše tréninku to příště bude ještě lepší.

Martina Feitová: Rok 2023 bych přirovnala k motorkářským kozačkám. Bylo třeba se připravit na vše, co nám ten rok přinesl a zároveň, když se člověk rozhodl a vzal si ke kozačkám minisukni nebo kraťasy tak si ten rok mohl i hezky užít a mohla to být pořádná jízda i bez motorky.

Jan Smejkal: Přirovnal bych ho asi k chokeru s kamínkama – vždy to škrtí a nikdo to nechce nosit, ale je to blink blink, tak to vydržím.

Eva Vontorová: FUTURA sako s odepínacími koženými díly, protože se dá proměňovat stejně jako prošel proměnou náš showroom. Jsme na nové adrese!

Klára Marie Bliss: Rok 2023 bych přirovnala k péřovce, protože ji nechci nosit.

Na co se těšíte v dalším roce? 

Cindy Kutíková: Konečně plánuji rozšířit portfolio produktů také na jaro a léto. Pak se také těším na spolupráci s mou oblíbenou značkou. Více ale zatím prozrazovat nechci.

Zuzana Kubíčková: Moc se těším na všechnu zajímavou práci, která nás čeká a že budu mít více času na kreativní tvorbu. A momentálně, v tomto lednovém počasí, se nemohu dočkat prvních jarních dní.

Martina Feitová: Raduji se z toho, že stále mám v sobě energii a chuť tvořit! Někdy mám pocit, že lidé vidí svět hodně černě. Ale já se snažím stále si uvědomovat ty barvy, které tu kolem nás jsou i ty možnosti, které máme. Recycle store bude v roce 2024 zase o krapet lepší. Těším se na to!

Jan Smejkal: Těším se na další skvělé projekty s klienty, ale také na to, kam se přirozeně upne můj zájem. Loni to byla hlavně práce s kameny. Co bude dál, to se nechám mile rád překvapit.

Eva Vontorová: Na nové začátky v centru.

Klára Marie Bliss: Nerada plánuju moc dopředu, těším se na jaro a novou inspiraci, ať už je odkudkoliv.

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...

Startuje UMPRUMSHOP

Ve čtvrtek 7. prosince se otevřou brány každoroční oblíbené...