1. den MBPFW – rockerky, looseři i prales

(text: Olga Sládková, foto: Tomáš Gál)
Tak nám to zase začalo. Další fashionweek je tady a s kolekcemi pro podzim a zimu přišlo i stylově mrazivé počasí. Co se včera odehrálo za zdmi Clam-Gallasova paláce?

Tři dny přehlídek začaly stylově, prezentací prací studentů z Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM. Jak už je zvykem, všichni studenti zpracovávali společné téma, letos s názvem Power of Identity. Jaké jsou naše oděvní tradice a jak vypadá oděv který nejlépe oslaví 100 let od založení Československa. Co se dá udělat s kamínky od Preciosa Components a botami od Bati? Výsledkem je pestrý mix folkloru, minimalismu a překvapivě i prvoplánovitost na hranici kýče. Inu, není každý den posvícení a uvidíme, kam se téma vyvine během dalšího semestru.

Lukáš Krnáč první blok završil, rozštípal na třísky, polil benzinem a podpálil. Wow. Ucelená kolekce se věnuje tématu životního prostředí, graduje, kritizuje, nastavuje zrcadlo i křičí. Tak trochu street a tak trochu punk, opičí sex i napalm. Je v tom síla, kluci na jehlách ukazují chlupaté nohy, tepláky vypadají trochu jako bederní rouška, saka mají ramena že se skoro nevejdou do futer a všechno to spolu bojuje a kopuluje v neuvěřitelném tempu. Tohle už není práce studentíka. Tohle je profi věc s ambicemi dobýt Instagram a šatníky nejedné teplákové královny. Bude to Lukáš umět prodat? A bude to umět vyrobit v dostatečném množství? Držíme palce, bylo to super.

Zdeňka Imreczeova se do toho opřela, zapojila PR, našla ambasadorku a otevřela druhou sobotní show. Ovál a obdélník, ostré a kulaté, krejčovina a zavinování a neutrální barvy pro praktickou ženu, tak trochu minimalismus a tak trochu byznys a kancl. Umělecký dojem a variabilita jsou hezké, jen nás napadá – jak se ty úžasné obdélníkové rukávy dají vecpat do kabátu nebo svetru? Je na to nějaká finta, aby se nepomačkaly?

Jako čtvrtý vybalil své sídlištní loosery Jan Černý. Prestižky. Batohy. Kapsáčové tříčtvrťáky. Šusťákovky a prostřižené kosočtverce na hrudníku. Čekali jsme něco víc? Naopak. Tohle totálně předčilo všechny fantazie. Jan Černý dospěl a je snad dospělejší, než většina mnohem starších autorů. Tohle jsou věci připravené na výrobu a prodej, žádné prakticky neprodejné DIY přehlídkové vzorky. Za každým detailem je vidět spolupráce, řemeslo a promyšlenost do detailů. A i když někoho možná zaujalo použití oblečení jako green/red screenu, poselství je někde jinde. Pro Jana Černého začíná být český módní rybníček malý. Naše poklona.

Denisa Nová je zavedená návrhářka se stálou klientelou. Zatímco v minulosti na MBPFW prezentovala kolekce se silným konceptem a minimalistickou myšlenkou, s podporou Marie Claire představila takovou celkem normální sadu RTW oblečení pro běžný podzimní den. Samet, kůže, pletenina, oversized tvary. Ne každý se chce oblékat jako papoušek a tohle je hezká inspirace nejen pro pletařky. Proč si hrát na hrdiny, když peníze se točí někde jinde?

Hypotéka vás drží v korporátu ale přitom pořád máte duši bohémské rockerky? V Chatty pro vás mají kolekci. Usedlé stojáčky, konzervativní délky, slušňácké kalhoty, sáčka… psaný dresscode nemůže namítnout ani slovo. Jen kolegové budou čučet jak tele na nová vrata. Otřepené okraje, asymetrické střihy, zipy, drobnosti, detaily, fintičky… rebelská duše se tetelí. Mimochodem, tohle je umění stylingu. Vyjádřit sebe sama, tak akorát na hranici mezi extravagancí a klasikou. To se jen tak nevidí – v ulicích ani na molech.

Podobné texty