3. den MBPFW – kolaborace a snění

(text: Olga Sládková, photo: Tomáš Gál)
Program třetího dne MBPFW byl přizpůsoben pondělí. První přehlídka začínala až v 15 hod, nicméně, i to bylo pro mnohé návštěvníky ještě příliš brzo. O co přišli všichni ti, kteří se na finálový den nedostali?

Den otevřela přehlídka značky Vozianov, v minulých letech prezentované na fashionweeku v Kijevě. Kolekce je postavená ze základních geometrických tvarů, mnohem více pozornosti než střih však upoutaly výborné materiály, zpracování a styling. Kožené boty bez podrážky a podpatku změnily způsob pohybu modelek. Plátěné helmy spolu s vlajícími šálami (vystuženými drátem) budily velká očekávání. Objeví se i had, který sežral slona? Při defilé však nebylo pohyb. Tohle je Malý Princ osobně.

V poměrně ostrém kontrastu pak zaplnily prostor ostří hoši ze školního gangu Adama Kosta. Košile ve tvaru polokošilí, sako s krátkým rukávem i oblekové šortky, to jsou odkazy na hodné chlapce z lycea a taky kryté a kultivované násilí a vymýšlení důvodů roztrhaného svetru. Kdo se někdy setkal se šikanou, tuší. Zároveň je vidět, že Adam Kost to s módou myslí vážně. Precizně vypracované obleky jsou už jeho osobní značkou, minikolekce pletenin je ale novinka. Vyrobená v sérii v externí dílně, ne tak nákladná, škálovatelná, s potenciálem vysoké prodejnosti. No, minimálně mi bychom kupovali. Snad budou mít nákupčí stejný názor.

Zatímco na první blok byly řady návštěvníků značně prořídlé, na přehlídky Odivi a Moniky Drápalové dorazily natěšené davy.

Odivi. Co dodat k jedné z nejvíce profi značek u nás? Další skvělá kolekce je na světě a uděláte nejlépe, když si koprodukční práci se streetwear značkou Rap prohlédnete sami. Nás pobavily veliké kapsy a hlavně, recy a upcyklace sak a denimu. S trochou štěstí si modely z přehlídky můžete vyrobit sami, ze secondhandových nálezů. Znáte něco demokratičtějšího?

Dejte nám kafe a vodu a ještě tak asi týden spánku. Jo, že to nejde? Tak nic. Tak aspoň kolekci Moniky Drápalové, určenou pro všechny sovy, které se ranním metrem toulají s ospalkami v očích. Kabáty podle starých županů, pyžama zapnutá náhodně a poslepu, hedvábí, satén, tepláky. Pohodlí nadevše a móda? Jasně, ta taky, mimochodem. Je možné se z tohohle snu nikdy neprobudit?

Závěr večera patřil hned dvěma kolekcím La Formela. První vznikla ve spolupráci s Footshopem a je drsná a streetová. Nechybí v ní základní kousky šatníku jako košile a variabilní větrovky/pláště. Zároveň obsahuje i dost doplňků pro všechny, kteří nad výdaji musí přemýšlet. Nás baví nadsázka a kalhoty a sukně s laclem. Maximálně jednoduché, maximálně účelné. Zásadní myšlenkou při tvorbě kolekce byla rychlost dnešní doby a tomu odpovídající styl oblékání obyvatel velkoměsta. Možná i proto se jednalo o spolupráci založenou na konceptu SEE NOW/BUY NOW. Kamenném obchodě v Česku, ale i online se tak již v březnu ocitne 46 modelů v celkovém počtu 560 kusů produktů.

Ta druhá byla o to elegantnější. Sukně ke kolenům, košilové šaty, kalhotový kostým… taková La Formela pro začátečníky a méně odvážné. Ostatně, i takhle může vypadat dospělá značka se zralou klientelou.

Byly to náročné dny ale už teď víme, že další zima bude opravdu pestrá a zábavná.

Podobné texty