Do nového roku s lehkostí!

Každý z nás má ve skříni několik kategorií nenošeného oblečení. Něco jsme si koupili a už několik let do toho hubneme (nebo se snažíme zmenšit si velikost nohy), něco už není tak trendy (i když pro některé lidi v ulicích je to více než novinka) a některé kousky jsou tak oblíbené, že už se hodí spíše na manuální práce, než do školy nebo kanceláře. Zatímco s tím, co je super a co ne, si určitě poradíte, bylo by škoda všechny věci, se kterými se chystáte rozloučit, vyhodit do komunálního odpadu. (I když se to zdá být nejrychlejším řešením.) Naopak, často stojí za to se nad jednotlivými kousky ještě zamyslet a vytvořit tři hromádky.

1) Luxusní a nové

„Hubnoucí“ jeansy? Značkové oblečení nebo kousky, které jste si koupili nedávno a nakonec je oblékli jednou? Pokud byste si dokázali představit, že si daný kus koupíte znova, prodejte ho. Nejznámější platformou je VotočVohoz, značkové doplňky můžete udat v Luxury Bags nebo v NanaVogue, oblečení vykupuje i 2nd Chance, SWAP of clothes v Praze je „vymění“.  Prodejem oblečení se zabývají různé skupiny na Facebooku, můžete prodávat na různých bazarech, bleším trhu nebo si založit vlastní stránku, kde ho nabídnete kamarádkám a známým…

2) Hezké a kvalitní

Sukně, která už vyšla z módy? Starší lyžařská bunda, nemoderní boty nebo kousavý svetr? I tyhle se můžete pokusit zpeněžit na „votoči“, mnohem více radosti však udělají tam, kde je jich třeba. Vyprané a vyžehlené je odneste provozovatelům sociálních služeb – do azylových domů, domovů pro matky s dětmi, do nízkoprahových center. Zejména zimní oblečení je potřebné, ale ženám, které nemají potřebný rozpočet, udělají radost i módní věci nebo oblečení, ve kterém mohou jít na pracovní pohovor. Armáda spásy přijímá zimní oblečení na všech pobočkách, Červený kříž nebo Diakonie Broumov provozují sociální šatníky. Rozhodně však doporučujeme předem zavolat a poptat se, co všechno je možné přivézt. Někde berou i hračky a bytový textil, jinde naopak odmítají umělé materiály a podobně. (Případně můžete využít kontejneru Diakonie Broumov.)

3) Obnošené

Trička, která se srazila, obarvené nebo natržené kousky, svetry se žmolky… věci, které mají hodnotu jen pro vás, protože se k nim vážou vzpomínky, už nikomu radost neudělají. Nejsnadnější je odnést je do speciálního kontejneru na použitý textil, do obchodu H&M, nebo při větším množství do sběrného dvora. V H&M za každou tašku dostanete slevovou poukázku, z textilu ve sběrném dvoře vyrobí třeba bankovky nebo netkanou textilii. Co se stane s věcmi v kontejneru? Budou vytřízeny a většina z nich dále prodána jako zboží vhodné pro prodej v secondhandu.

PS: Použité oblečení je skvělý obchodní artikl. V secondhandech kupujeme to, co v Británii darovali na charitu, použité oblečení zaplavuje Afriku a dusí místní výrobce. Nejen při nakupování je tak vhodné přemýšlet a soustředit se na to, kam pak oblečení putuje. Pokud se chystáte věnovat oblečení dětskému domovu nebo kojeneckému ústavu, ujistěte se, že ho opravdu potřebují a že bude skutečně použito, případně že peníze z jeho dalšího prodeje půjdou skutečně na dobročinný účel.

Podobné texty

Slovensko zažilo světovou módní show

Ve čtvrtek 19. září se na bratislavském Náměstím Svobody...

Bruce Weber: My Education

V Galerii hlavního města Prahy začíná výstava světoznámého fotografa, kterou...

Nejlepší streetstyle trendy z kodaňských ulic

Hlavní město Dánska se v první polovině srpna na...

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...