Cesta české módy za hranice

Sistercity Studio

Nová generace přináší nové fashion profesionály a nové možnosti dostat naši módu za hranice. Přesně tak by se dala uvést nová iniciativa s názvem Sistercity Studio. Projekt, který propojuje dvě sesterské města a lokální návrháře s novou cílovkou.  Jeho cílem je představit české designéry v americkém Chicagu a otevřít jim nové možnosti. Je možné, že stejně jako němečtí návrháři našli své odbytiště v obchodech v Japonsku, čekají nové věrní zákazníci na českou módu právě ve třetím největším městě USA? Praha a Chciago jsou již 25 let skutečně sesterskými městy. Poprvé však bude tato kooperace propojovat fashion světy. Nicole Sivek a Silvia Haupt Kozoňová  organizují nejen Pop up, který bude trvat měsíc, ale taky fashion show českých značek a workshopy s lokálními návrháři. Díky dvojici autorek se tak v Americe poprvé představí jména jako Odivi, CHATTY, Leeda, Alex Monhart, We Are Not Sisters, Buffet clothing, PBG, Zorya, Antipearle, Botas 66 USA.

Jsme strašně rády, že nám brandy, které jsme vybraly, věří a jdou do toho s námi. Taky máme radost ze spolupráce s Botas 66 USA, kteří se spolu s našim pop –upem představí na americkém trhu úplně poprvé. Díky Botas 66 bude na naše Sistercity Studio navazovat regulérní obchod s evropskou módou. Takže designéři budou mít v Chicagu trvalé místo, kde prezentovat svoje kolekce, “ říká Nicole Sivek, která ze Chicaga pochází. “Doufáme v konstantní dialog mezi oběma městy a nejen to. Naše plány jsou velké, ale také jsme dost obezřetné.  Těšíme se nejprve na konkrétní čísla a pak na zájem američtích buyerů, “ doplňuje Silvia.

Veletrhy

Poprvé si jejich nástrahami z českých značek prošly Chatty.  V roce 2014 jste je mohli vidět na berlínském veletrhu Prémium a s vlastní přehlídkou také na Mercedes Benz Berlin Fashion Week.  Toto období bylo pro značku zásadní. Kupodivu jinak než by se očekávalo. Pro jednu z nejstabilnějších značek na českém trhu znamenala tahle zkušenost hlavně posun ve vlastní estetice. Méně zajetých střihů, více odvážných a fresh postupů a také věrnost jeanovině, která je tuto sezonu na vrcholu své nekonečné popularity. Chatty se vrátily z této zkušenosti více autentické a svobodné. Jejich modely byly letos i díky britské PR agentuře Bloody Grey v pařížských showroomech. 

Letos se poprvé do Berlína vybrala i mladá značka Alex Monhart, pro kterou to byla po roce fungování zásadní zkušenost. Stane-li účast na zahraničných veletrzích dalším trendem nebo jak dostat svoji značku do povědomí, ukáže další sezona. Kdo z Čechů bude následovat? 

Osobní kontakty – networking

Každý návrhář může svůj prodej ovlivnit i vlastní cestou. Jako to například dělá neúnavný Jiří Kalfař, který se vlastní energii a houževnatostí prodává v Londýně nebo byl dokonce součástí pop up prezentace britského Not Just a Label. Odivi má taky svoje kolekce k vidění v zahraničí a její kolekce se nosí i v Arabských emirátech! Networking a umění umění se prodat jsou důležité stejně jako dobré a kvalitní materiály, tvary a příběh kolekce… Díky MBPFW mohou designéři během pár dní zvládnout oboje. Představit sebe a svoje kolekce buyerům. Petra Ptáčková nebo Daniela Pešková tak získaly potenciál získat nové zákazníky například v Barceloně.

Je radost vidět, jak začínají vznikat nové možnosti a cesty, jak uspět.  Je na čase, abychom zase ukázali, že kvalita a skutečný módní průmysl u nás není jen historická zaležitost. Máme reálnou sílu ukázat, co a jak se u nás tvoří a jak to dokážeme světu povědět. Možná se zanedlouho některé české značky stanou víc úspěšné v zahraničí, než na domácí půdě… Co myslíte, kdo bude první?

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...
Předchozí článek
Další článek