Fascinace AI, důraz na upcycling a oslava individuality | MBPFW DAY 1

Nikdo by po přečtení programu na páteční zahajovací večer Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku neřekl, že se v šestičlenné různorodé skupině předvádějících návrhářů najde tak výrazný spojovací prvek. Sama jsem byla překvapená, že se téma umělé inteligence a inovací objevilo hned u několika z těchto československých tvůrců. To AI s módou souvisí do tak velké míry? Zní mi v hlavě a u toho si odemykám mobil naskenováním obličeje, na Instagramu mi automaticky díky algoritmům naskakují fotky pořízené ze sálu před pár minutami, na kterých zároveň vidím, že v publiku nesedí ani jeden člověk, který by v ruce nedržel stejné zařízení schopné ovlivňovat náš každodenní život. Včetně toho, co si oblékáme.

kolekce
Kolekce Martiny Špetlové. Foto: Regina Veronina

Večer zahájil slovenský návrhář Michael Kovacik se svou novou kolekcí zaměřenou na pohodlí a ženskost. I do jeho kolekce se propsala nutnost zpomalení a varování před uspěchanou a komplikovanou dobou, která je důsledkem právě nových technologií. Proto vytvořil šest modelů, ve kterých kladl důraz na jednoduché linie, volnost střihů a minimalismus.

„Prezentované modely lze v mnoha případech označit za unisexové. Siluety propojují světy feminního a maskulinního principu a jejich následnému nošení se meze nekladou. Každý sám nejlépe ví, po čem ve svém nitru touží,“ říká o své kolekci Michael.

Kolekce je ušitá z kvalitních materiálů převážně lokálního původu, zakomponoval do ní hlavně bavlnu a hedvábí. Modely byly doplněny sandály z ekologické kůže na masivním podpatku a platformě značky Nine West.

Česká návrhářka Martina Špetlová, která žije a tvoří v Londýně, předvedla jako druhá v pořadí archivní kousky s důrazem na tradiční řemeslo spojené s moderní estetikou. Také ona se zaměřila na inovace, které mohou pomoci na cestě k udržitelnější módě.

Martina už šest let netvoří kolekce, naopak se nyní zaměřuje spíše na tvorbu jednotlivých kusů – bund, kabátů, ale třeba i interiérových designových objektů. Z tohoto důvodu byla přehlídka jakýmsi nahlédnutím do archivního portfolila návrhářky. Modely byly doplněny šperky od londýnské umělkyně Katy Mason a upcycled obuví vytvořenou z odstřižků jinak nevyužitých látek.

Pestrobarevné oděvy jsou vyráběny z kůže nappa a přepracovaných, recyklovaných nebo nalezených nylonových pásek. „Zakládám si na etickém získávání zdrojů. Velmi často spolupracuji s komunitami řemeslnic, abych podpořila nová spojení a podnítila rozhovory o významu moderního řemesla a společenské odpovědnosti,“ uvedla o kolekci Martina.

Následovala show v podání udržitelné značky On The Boat pod taktovkou její zakladatelky Jany Horejšové. Právě s Janou se nám podařilo získat krátký exkluzivní rozhovor.

1, Jak byste popsala kolekci, kterou jste předvedla v rámci MBPFW?
Kolekce o šesti modelech odráží současnou situaci AI inteligence, její nekonečné možnosti využití a přínosy pro naši společnost. Zachycuje zároveň hrozbu AI kvantového zdokonalování a vylepšování sama sebe až k singularitě. Je síla božství a lásky v lidské rase tak zakotvená, že dokáže zůstat nad AI?

Každý jeden model je jedinečný a nezávislý na ostatních, výrazně gradující vrstvením. V rámci sustainability je však možné model odvrstvit a kombinovat jeho součásti s ostatními rozvrstvenými modely kolekce, které takto zapadají do capsule. Miluji pracovat se secondhandovými materiály. Jednotlivé kousky jsou tak ušité z materiálů původem ze secondhandových obleků, košil a kalhot. Nově jsem také zapracovala tyl, vlněný satén a flitrový úplet.


2, Můžete kolekci popsat třemi slovy?
Extravagantní, udržitelná a capsulová.


3, V čem je podle vás kolekce výjimečná v porovnání s vaší ostatní tvorbou?
V kolekci jsou zařazené úplně nové prvky a zajímavá pro mě byla i práce s upcyklovaným materiálem.


4, Jak dlouho jste na kolekci pracovala?
Přibližně dva měsíce.


5, Co vás při tvorbě kolekce inspirovalo?
Inspiroval mne fenomén AI, hlavně co se týče celkové myšlenky a choreografie. U samotné kolekce mne inspirovala jarní příroda, formy a tvary květů.


6, Jaké techniky jste využívala?
Velmi mne nyní bavilo pracovat s tylem a řasením. Vytvořila jsem takto celý jeden model pro Antonii Formanovou. Úplně nově jsme pracovali se skládanými květy, které se použily v silném vrstvení o velikosti několik centimetrů na celé sako. Tento způsob tvorby je velice časově náročný, výsledek je ale opravdu efektivní.


7, Jak se vám líbí program letošního MBPFW? Na co se těšíte, případně chystáte se navštívit nějakou konkrétní přehlídku?
Pokud budu mít prostor, ráda navštívím všechny přehlídky a podpořím tak kolegy designéry.

I slovenská módní značka Nehera, za kterou stojí Bibiana a Ladislav Zdútovci, zvolila v nové kolekci Prefall24 téma umělé inteligence – podívala se na ni ale trošku z jiného úhlu. Humorně komentovala chyby, které kvůli její nedokonalosti občas algoritmy vytvářejí.

Kolekce tak obsahuje například trenchcoat a košili se čtyřmi rukávy, „naruby obrácenou“ konstrukci saka a kalhot nebo do strany posunuté švy na sukni a kalhotách. Rozmanitá škála byla i na straně využitých materiálů a technik, ať už jde o corduroy velvet, mohair shantung, speckle tweed wool blend nebo mole skin.

Důrazu na individualitu a ženskou eleganci se ve své nové kolekci věnoval módní návrhář a od roku 2022 také spoluvedoucí Ateliéru módní tvorby na UMPRUM Miro Sabo.

Nejzásadnějším materiálem v nové kolekci je ryps, anglicky označován jako grosgrain. Tento typ materiálu měla v oblibě především šlechta v průběhu 18. století, ale i návrháři v 50. letech minulého století. Miro pracoval také s hedvábným krepdešínem, který je díky nemačkavým vlastnostem ideální pro každodenní oděv, ale třeba i společenské šaty.

Pokud Miro mluví o šití na míru a důrazem na individualitu, myslí to na 100 %. Možná i proto jednotlivé modely vynesly známé ženské osobnosti, kdy každá z nich disponuje jedinečnými charaktery, které se propsaly do celkové estetiky oděvů. Na pomyslném mole tak Mirovy modely vynesla třeba herečka Jenovéfa Boková, módní návrhářka Vanda Janda, influencerka Alex Sedláčková nebo zakladatelka PR agentury KW Creative Karolina Kabelka.

Večer nemohl zakončit nikdo jiný než vysoce ceněná módní návrhářka Liběna Rochová. Ta představila svou novou celočernou kolekci s názvem FORMY. Zkoumala v ní vyvážení oděvních forem, které mohou vynikat díky výjimečným látkám, objemu a výtvarnému pojetí celkového stylingu.

K prezentaci kolekce využila divadelní prvky a černé krabičky na zemi sloužily jako stupínky pro předváděné modely. Jak už jsme u Liběny zvyklí, kolekci vytvořila precizním řemeslným zpracováním za využití luxusních látek. „Vedle luxusních látek uvidíte i neoprén a sošnou látku, kterou jsem nechala pomalovat silikonem tak jako obuv. Lákají mě kontrasty luxusních materiálů s technickými nebo látek, které se běžně na oděv nepoužívají,“ uvedla v rozhovoru pro ELLE.

Podobné texty