Módní ateliér Clarisse nám dělá radost z mnoha důvodů. Organizuje nejen kurzy módní tvorby a šití, ale hlavně vytváří povědomí o lokálních designérech, kvalitě našeho oděvního průmyslu, a to vše s dávkou citu, autentičnosti a s radostí.
“Myšlenka založení kurzů oděvní tvorby přišla úplnou náhodou. Studovala jsem na Západočeské univerzitě fashion and shoe design. Po půl roce jsem ovšem zjistila, že studium mi nepřináší to, co jsem si představovala. Rozhodla jsem se se studiem „praštit“ a založila autorskou značku Clarisse. Ovšem živit se v Čechách jako oděvní designér není jednoduché, a tak jsem si po večerech přivydělávala výukou klasického šití. To mě bavilo, učila jsem v tomto období sama a našla si díky tomu spoustu přátel z řad svých prvních studentů. Na šití se mi hlásilo více a více lidí. Mým cílem se stalo posunout se z nabídky klasického šití na úroveň fashion designu,“ říká Klára Haunerová, ředitelka a zakladatelka Clarisse.
Nejen ona dává této škole kus sebe. Další lektoři, kteří vyučují, jsou profesionálové a vše, co dělají má v sobě nejen radost a úctu k řemeslu, ale hlavně skvělou energii a přístup. Jedním z nich je i módní návrhář Pavel Berky. Studenti tak mají příležitost diskutovat o svých představách, materiálech a nechat si poradit od návrháře, který patří k důležitým jménům české módní scény. Clarisse se netají tím, že je inspirován školami v Londýně a v Miláně. Kdo chce vědět, jak se naučit šít, má různé možnosti. Kurzy se dělí do několika stupňů – BASIC, MEDIUM, PRO, a kromě módní tvorby se můžete naučit nebo zdokonalit v módní kresbě, módní fotografii a nově je v nabídce také program Oděvní značka na míru.
Mohou tedy podobné kurzy šití nahradit studium na vysoké škole?
“Nevím, jestli je úplně vhodné, srovnávat nabízené kurzy se školou. Škola dává celkový kulturní přehled, zajímavé kontakty, možnost cestovat na stáže, učí přemýšlet o celku a tvořit koncepčně… Na škole studujete umění. Kurzy jsou pak tvořeny přímo pro konkrétní oblast jako doplňkové vzdělávání,“ zdůrazňuje Pavel Berky, který je sám absolvent pražské UMPRUM.
Co je tedy podle Pavla pro návrháře nejdůležitější?
“Umět šít je jenom jedna z mnoha věcí, které by měl módní návrhář ovládat. Co já považuji za důležitější a zásadní, je umět postavit kolekci. Dát jí duši. Návrhářem se může označit kdokoli. Naučit se šít není věda, ale postavit kvalitní koncept, to je skutečné umění. To je přesně věc, která dělí lidi v branži na návrháře a „návrháře“. Kromě toho se musí kandidát na návrháře orientovat v trendech, umět rozlišit oděvní materiály, ovládat draping, módní kresbu… Tady v ateliéru se snažíme všechny tyto poznatky se studenty sdílet a připravit je na dráhu designéra, jestli to opravdu chtějí,“ říká Pavel a zároveň dodává, že kurz je jenom pomyslná registrace. „Každý se pak sám postaví na start, a je jenom na něm jak tvrdě bude trénovat, a kdy a jak dosáhne svůj cíl,“ uzavírá zkušený lektor.
Ve Fashion MAP jsme udělali malý experiment. Spolu s výherkyní naší narozeninové soutěže jsme se přihlásili na intenzivní kurz šití. A zjistili jsme, že na začátku nemusíte vůbec nic ovládat. Ale pokud už něco na stroji umíte, nudit se také nebudete. V Clarisse mají zmáknutou techniku, a díky propracovanému programu odcházíte za 5 dní s vlastním modelem, s novými poznatky z módní kresby a s dalšími důležitými informacemi. Chcete vědět víc? Sledujte nás – už příští týden pro vás máme speciální článek o průběhu kurzu, který jsme pro vás otestovali. Také občas mrkněte do našeho kalendáře akcí nebo přímo na stránky.