1378176_10151853122757626_2096505712_n.jpg

Designblok Fashion Talent Card

Daria Makeeva

Daria představila kolekci Nostalgia Now inspirovanou tradičním oblečením ruského venkova. Na modelech kombinuje tradiční materiály vlnu a len, moderní (možná až postmoderní) je použití bavlněných pásků, např. místo ramínek a jejich subtilní přichycení patentkami.

Vlastností čehokoli, co vychází z lidového oděvu, je velikostní a tvarová nadsázka, variabilita a střihová jednoduchost. Všechny tyto prvky jsou poměrně snadno k nalezení, oděvy jsou relativně volné, minimálně členěné. Nejsilněji je spojuje linie velkého A, tedy dolů se rozšiřující. Opakuje se na topech, sukních, kabátech i kabátcích, na těle i na rukávech, kalhoty naopak vycházejí z tvaru V a šířku oděvu je možné upravovat buď pomocí pásků (kalhoty) nebo patentek (rukávy, kabátky…)

 

Kateřina Plamitzerová

Jestliže umí někdo ukázat, že nezáleží jen na návrháři, ale také na výsledném stylingu, a že dobrý kousek oblečení je variabilní do všech směrů, pak to je právě Kateřina. Její školní práce se během několika měsíců stala nepřehlédnutelnou a po vítězství v projektu Simply for Simple hravě dobyla také molo Designbloku.

Objemné průsvitné „vaky“ ze syntetiky i hedvábné organzy mají propracovaný střih s tunýlky ve švech, takže je možné snadno měnit jejich tvar, od „padáků“ až po minišaty. Variabilita však nespočívá jenom ve tvarech, ale také v použití. Zatímco vizuály ukazují křehké víly nebo drsnější street, na přehlídce se styling dotkl hipsterské kultury i indiánů. A právě tyto nekonečné možnosti pravděpodobně zaujaly poroty obou soutěží.

 

 

Lukáš Spilka

O Lukášovi se říká, že je oděvnímu designu zcela oddaný a v zájmu tohoto vztahu se nebojí překračovat nastavení nejrůznějších konvencí. Kolekce Animal-Minimal tyhle „drby“ jenom potvrzuje a doplňuje citoslovcem WOW! U osmi modelů se Lukáš dotýká hranice materiálu, posouvá ji a nezapomíná ani na držení se tvarového konceptu.

Animal je síla, minimal je tvar. Animal je zpracování jutové pytloviny a její destrukce, použití černého vlasce, kreativní destrukce lakované hliníkové fólie a sochařská práce s kanakelonem. Animal je energie, osudovost a dravá síla která materiál přetváří a žene do jiných souvislostí. Minimal je tvar základní obdélníku a půlkruhu, tělo zahalené za oponou třásní. Jen možná že je to zvíře někdy až příliš divoké.