Příběh Tamar Levit a Jaean Levi začíná podobně jako u designerů, kteří tvoří pod jednou značkou. Potkali se na univerzitě, padli si do oka a začali společně tvořit. Jejich kontroverzní jméno má vlastně úplně nejvíc fashion podtext. Pokud si všimnete “n” na konci slova, od teroristického hnutí přecházíme plynně k látce – k mušelínu, která je pro Střední východ typická a používá se již po staletí.
“Naše značka vznikla na jaře 2011, kdy probíhalo Arabské Jaro a všude se mluvilo o Muslim brothers, říká Tamar. Náš tehdejší společník nosil tehdy dlouhou bradu a když jsme přišli do hospody, někdo nám právě řekl “muslin brothers jsou tady” a jméno bylo na světe“.
“Je fajn, když jsou lidé alespoň trochu šokováni, zapamatují si název rychle, ale zároveň si myslíme, že je naše značka hravá stejně jako naše móda,” říká Jean a zároveň doplňuje. „Ano, naše móda a tvorba má i politický podtext. V Izraeli nemůžeš říct Muslim tak lehce. Někdo bude pohoršen, někdo se bude ptát, jestli máš rád Araby … Nám ale nezáleží na tom, jestli jste Muslim, Křesťan, Žid, ateista, gay, straight nebo cokoli jiného. Naše móda je otevřená“ doplňuje.
A co má společné česká a izraelská módní scéna?
„V Izraeli není žádný dress code, žádná fashion pravidla. Krajinu tvoří lidé z celého světa, kteří přináší vlastní pohled na kulturu, estetiku a životní rytmus. V pohodě můžeš vidět někoho, kdo si bere do práce jeany a k tomu flipflopy,“ říkají shodně oba designéři.
Nepřipomíná vám to něco? Tak oblíbené turistické boty, které si po víkendu váš kolega prostě vezme i do práce. 🙂
Stejně jako v Čechách i v Izraeli mají návrháři více jobů, aby mohli dotovat svoji vášeň. “Jde o to, jaké máš priority, pokud chceš dělat něco komerčního, můžeš jen navrhovat, ale pokud chceš následovat svoji vizi, někdy prostě musíš mít ještě jednu práci,“ říká Tamar, která pracuje v obchodě s botami.
Jedna věc je ale zatím jiná. V Tel Avivu chtějí všichni mezi sebou kooperovat. Je to jako krajina start-upů, vše se teď mění a přibývá mnoho malých brandů, které mezi sebou spolupracují. “V Izraeli můžeš spolupracovat se všemi. Je to zajímavá zkušenost a tvoří to super energii.“ dodává Jean.
Muslin brothers neprovokují jenom názvem, ale i jejich pojetím unisex módy. Sukni u nich může stejně dobře nosit muž i žena. Jejich věci jsou většinou oversized, takže také jen v jedné velikosti. A komunikace s klienty nekončí našitím labelu. Denně se s nimi setkávají, nechávají se inspirovat a navzájem se ovlivňují.
“Náš způsob tvorby je takový, že nemáme žádné moodboardy, žádné dané téma. Hodně spolu komunikujeme nebo zkoušíme různé možnosti. Je to jako dialog a improvizace. Moodboardy a kresby jsou 2D a nám se lépe pracuje ve 3D formě,“ vysvětluje Tamar. “Tvoříme jak to cítíme, většinou formou draperie. Vlastně nemáme ani žádné skice nebo nákresy. Když jsme měli letos v létě praktikantku, byla z našeho způsobu nejdříve dost nesvá.“ směje se Jean.
Muslin Brothers nevnímají trendy konvenčně. Zajímá je osoba, která bude model nosit. I proto používají na fotkách nemodelky, ale lidi, kteří Muslin brothers v civilu nosí. “Modelové mi přijdou moc umělí, my hledáme zajímavé osobnosti. Když děláme s nemodely je to jako pozorování života,“ vysvětluje Jean.
Tvorbu Muslin brothers uvidíte již od zítra v rámci Design Supermarketu, kde budou mít díky izraelskému velvyslanectví a portálu Fashionbook.cz také talk a přednášku. Potkat je osobně můžete již v sobotu v 18:00. Na jejich workshopu se dozvíte o izraelské módní scéně, o jejich vizuálních projektech a čeká vás i překvapení. 😉