Máme pocit, že o českých designérech už víme vše – jaká byla poslední kolekce, čím se nechali inspirovat, proč se účastní pražského týdne módy, proč se neúčastní, jaké materiály používají, zdali pracují s udržitelností, známe jejich showroomy i ateliéry, víme, co jedí, jak bydlí, jakého mají psa, a dokonce jak oblékají sami sebe. Něco ale přesto zůstává tak trochu záhadou. Jsou to jejich zákazníci, chlebodárci. Občas možná máte to štěstí, že je spatříte za denního světla, jak kráčejí ulicemi Starého města, častěji je spíš objevíte se skleničkou sektu na jednom z večírků.
Nová rubrika na Fashion Map je věnována naprosto neobyčejným lidem – opravdovým zákazníkům českých návrhářů. Lidem, kteří sledují naše módní umělce a nebojí se do nich také patřičně investovat. Neformálně a upřímně o tom, jaké kousky jejich šatník ukrývá, kolik za ně zaplatili a proč autorskou tvorbu preferují před konfekcí a zahraničními značkami.
—
Při hledání naší první vhodné osobnosti jsme nemuseli chodit daleko. Stačilo během posledního týdne módy vyhlížet jednu z nejlépe oděných divaček. Kdo zvládá hravě kombinovat Céline, kousky ze sekáče, východní niche značky a poctivý český design? Tuhle très chic blondýnku pravděpodobně dobře znáte. Adéla Mazánková má za sebou působení v předních módních titulech a vedle vlastního blogu a Instagramu (@adelachloe), se věnuje marketingové komunikaci a budování značek. Dnes jí kromě módy dělají radost také interiéry, konkrétně mramor. Pod značkou Desideratum se věnuje vyhledávání originálních (nejen) kamenných kusů nábytku a doplňků do bytu z druhé ruky, které následně prezentuje ve své typické minimalisticky opojné estetice a posílá dál. Desideratum je prý výběrem všech nedůležitých věcí, bez kterých se zaručeně neobejdete. Je to tak, já osobně potřebuju každý kousek, který @desideratum.cz sdílel, ale kam to dát? Adély jsem se u její třetí kávy v pátek odpoledne vyptával, nejen na její šatník, ale taky na to, jakým kouzlem ty stokilové mramorové desky přesouvá do střešního bytu bez výtahu. Odpověď jsem pochopil rychle sám – ač malá vzrůstem, tahle aspirativní i inspirativní holka vás snadno dostane.
Jaký byl tvůj první kousek od českého designéra? Našel bych ho u tebe ve skříni i dnes? Musela jsem se podívat zpátky do archivu na svém blogu, abych se ujistila, ale s největší pravděpodobností to byly průsvitné volné kalhoty ODIVI z některého z Iviných sample sale prodejů. To ale nepočítám prsten Fang od Antipearle, který jsem dostala k Vánocům asi před 7 – 8 lety. První věc, kterou mi některý z našich designerů ušil na míru, což je šílený paradox, protože jde o mega maxi oversize kousek, byla mikina od Honzy Černého.
Které české designéry sleduješ už opravdu dlouho? Pamatuji si na první přehlídky CHATTY, úplně první motýlky a batůžky od Alex Monhart a troufnu si říct, že od začátku sleduji i Honzu Černého.
A co zahraničí? Miluji vše skandinávské, kvůli jednoduchosti střihů a volbě materiálů. Ale hodně mě baví Gruzínci a jejich elegance. Mimo to sleduji překvapivě hodně jihokorejských a ukrajinských značek. Co se týká doplňků a spodního prádla, mám spadeno na Kalifornii.
Jaký kousek jsi opravdu dlouho chtěla, a nakonec sis ten sen splnila? Céline slip-on tenisky. Ty jsem chtěla tak dlouho, až jsem objevila „the last pair in size 37 on the whole West Coast“ v Barneys, a navíc ve slevě! V Evropě tou dobou už nebyly k sehnání.
Kabelky luxusních francouzských domů patří mezi skutečné investiční zlato. Myslíš, že také nějaký tvůj úlovek od českých designérů bude zvyšovat svou hodnotu? Jsem zvědavá na další posun Honzy Černého, momentálně se nejvíc tetelím u svých kousků z jeho vůbec prvních pražských dropů a limitovaných kolekcí.
Investuješ spíš do nováčků módní scény nebo etablovaných designérů? Tak i tak, jde mi o konkrétní produkt.
Jak často a kde nakupuješ český design? Každé dva až tři měsíce, přímo u designérů – v showroomech, na jejich sample sales a na Instagramu. Případně v menších concept storech à la Therapy nebo RED Concept Store.
Proč nakupuješ lokální módu? Pro ten pocit k nezaplacení, když se vás někdo v zahraničí zeptá, odkud máte tu super věc a ty můžeš říct: „To vytvořil můj kamarád!“, a třeba dodat: „A v téhle barvě jen pro mě.”
A co sekáče? Jedna z mých nejlepších kamarádek má projekt 1981 Secondhand – ještě nějaké otázky?
Co ti chybí na lokálním trhu? Jednoznačně doplňky – respektive hlavně boty. Už se těším na kolekci bot Zoltána (pozn. red.: designér Zolthán Tóth, ) a také, až s nějakou prodejní přijde Tereza Kanyzová.
Co najdeme na tvém aktuálním wishlistu? Look č. 17 od Zoltána Tótha, kabelku the Current od Kozha Numbers a zrcadlo od Andrey Fišerové. Ale vše tam ještě nějakou dobu zůstane.
Kde objevuješ nové designéry? Nejčastěji na Instagramu skrze konkrétní holky, které ráda sleduji. Mimo to ráda sleduji také menší světové fashion weeky a jejich program.
Vnímáš lepší kvalitu autorského oděvu než konfekce? Rozhodně. Už proto, že v případě autorského oděvu většinou kupuji věc, co mi je buď šitá nebo upravovaná rovnou na tělo, znám její příběh, co a kdo za ní stojí. Jde tak o takový hezký suvenýr a o to víc si kousku vážím, starám se o něj a raději jej nosím a to je win win.
Prozradíš, kolik už si za český design utratila? Je to v kontextu celého šatníku dominantní část? Tak půlrok, ne-li rok, v hezkém 3kk na Vinohradech to už bude určitě! Dominantní část to není, zatím stále jednoznačně vedou kabelky a boty. A ty nakupuju většinou u větších zahraničních značek.
Vsadím se, že dostáváš taky kousky zdarma… Dostávám, ale vybírám si. Obvykle volím to, co bych si stejně v budoucnu koupila nebo je to už pár let na wishlistu. Obecně mám u instagramových spoluprací nejraději ty dlouhodobé. Ty, které dávají smysl z hlediska storytellingu pro mě i mé sledující a nejsou jen jedním zaplaceným výkřikem do tmy. U lokálních partnerství je ta výhoda, že se do příběhu značky mohu zapojit taky.
Tvůj nejoblíbenější outfit? Mění se každý měsíc. Nejlepší je vždy jednoduchý – baggy kalhoty, příjemný svetr nebo triko z merino vlny a marocké nazouváky nebo kotníčkové kozačky. Ideálně #allwhiteeverything!
Co chceš nosit? Ze světa Jil Sander a JW Anderson. U nás Danča Pešková a Zoltán Tóth.
Co nosíš? Ze světa By Malene Birger a Nanushka. U nás LaFormela a Jan Černý.
Nejoblíbenější doplňky? Oblíbenci letošního podzimu – bílé kotníčkové kozačky Matériel z Tbilisi, olivová a fun-size kabelka ATP atelier, náhrdelník s penisem od Motley x Christopher Thompson Royds z RED Concept Store a Petite A náramek od ANTIPEARLE.
Osobní šperk, který je tvému srdci nejbližší? Jeden z mých nejoblíbenějších šperků jsem dostala k narozeninám, je to Seahorse od Markéty (pozn. red.: Markéta Dlouhá Márová, zakladatelka ANTIPEARLE). Markéta je pro mě inspirací ve své tvorbě i osobním životem.
Citíš se jako minimalista nebo maximalista? Jsem maximalista s láskou k jednoduchému stylu oblékání. Zatím spíše k(o)upím, ale chci se propracovat ke kapsulovému šatníku. Fingers crossed!
Budeš jednou sama šít nebo navrhovat? Láká mě šperk a produktový design do interiéru.
(Ne)rozhodná Adéla:
LA FORMELA nebo CHATTY? LAFORMELA
ODIVI nebo Daniela Pešková? Daniela
Honza Černý nebo Adam Kost? Oba
Janja Prokić nebo Antipearle? Antipearle
UTB nebo UMPRUM? UTB a UMPRUM
MBPFW nebo TFW? Praha i Tbilisi
Tenisky nebo podpadky? Podpatky
Mikina nebo sako? Sako
Kšiltovka nebo klobouk? Kšiltovka
Kabelka nebo batoh? Kabelka
Roční úspory investuješ snáz do domácnosti nebo šatníku? Do domácnosti
Dobrá večeře nebo nové triko? Dobrá večeře!
Doplň: fast ____ a slow ____: Fast romance a slow living
Foto: Petr Hricko, @hricca
Styling & MUAH: Adély vlastní
Co má Adéla na sobě:
1) Mikina Ankali merch, džíny Zara, boty ATP Atelier, kabelka ATP Atelier, brýle Céline
2) Tričko Nehera, Kalhoty Matériel Tbilisi, sandálky Bevza, náušnice LaFormela x Belda
3) Mikina Jan Černý, boty Matériel Tbilisi, psaníčko Jil Sander