Můj BIO Život – kompost v paneláku?

Tento měsíc mě inspiroval díl Last Week Tonight od Johna Olivera, jeden z mých nejoblíbenějších pořadů na youtube. Je o potravinovém odpadu a problémech, které způsobuje. O tomhle tématu jsem četla už dříve, ale netušila jsem, že potravinový odpad, krom brutálního plýtvání našimi zdroji, také produkuje velké množství metanu a skleníkových plynů, které jsou až 50x silnější než CO2.

Rozhodla jsem se proto, že je čas nejen se snažit maximálně redukovat potravinový odpad, ale také začít nakládat s potravinovými zbytky (slupky, odřezky z ovoce a zeleniny, skořápky od vajíček apod.) jako s bio opadem. Nemůžu si založit na balkóně kompost, protože bych ho neměla jak dále využít. Pořídila jsem si ale malý koš na odpad spolu s několika baleními kompostovatelných sáčků a pravidelně je vynáším do přistavených kontejnerů na bio odpad. Nebo je cestou do práce hodím do sběrného dvora.  Rozhodně to není žádný problém a mám radost, že už to budou tři týdny, co jsme s kompostováním začali a zjistili, že to není nemožné ani doma v paneláku. Více informací o domácím kompostovaní a třídění bioodpadu získáte tady.

Podobně to pro mě bylo s přechodem na menstruační kalíšek. Pokud až sem došli všichni mužští čtenáři, nemusí hned přestat číst. Věřím, že vzdělání v této oblasti je stejně důležité pro moderního muže, jako pro ženu. Zdraví vaší partnerky je ostatně i ve vašem zájmu, ne? Když jsem o něm slyšela poprvé, rozhodně u mě tenhle koncept nevyvolal nadšení a naopak mě napadala spousta prekérních otázek, na které se zrovna nemáte chuť vyptávat někoho cizího. K těm se ještě vrátím, ale nejdřív si podívejme, co mě vlastně přesvědčilo menstruační kalíšek vyzkoušet. První naprosto jasnou výhodou je eliminace odpadu a velká úspora peněz. Kalíšek můžete používat opakovaně po dobu mnoha let. Kromě toho tampóny představují několik dalších problémů, které ovlivňují životní prostředí a zdraví. Tampóny jsou bělené chlórem a na jejich povrchu se během použití množí bakterie, proto se u žen, které používají tampóny častěji, vyskytují mykózy a bakteriální infekce. Kromě toho také hrozí, že můžete dostat syndrom toxického šoku. Jejich používání v bazénu není vůbec ideální, tampón do sebe vsakuje chlorovanou vodou spolu s bakteriemi z bazénu a musí se po koupání měnit. Všechny tyhle nevýhody s kalíškem eliminujete! (více si přečtěte například tady nebo tady) A to mě tedy spolu s pozitivními zkušenostmi mých kamárádek opravdu přesvědčilo, takže jsem si objednala NaturCup. Co se týče prekérních otázek mě nejvíc děsilo, jak si budu kalíšek vyprazdňovat tak, abych se nepolila obsahem, ale ukázalo se, že moje představy byly úplně mylné. Správné zavádění a vyprazdňování kalíšku je otázka cviku, který snadno získáte běhěm několika prvních použití.

 

Dnes byla řeč o i intimnějších tématech, ale i ty jsou součástí života a je třeba řešit dopady na naše zdraví i přírodu. A jak jste na tom vy? Přemýšlíte nejen o tom, co jíte, ale i o dalších chemikáliích a nepřirozených látkách, které nás obklopují v našem běžném životě?

 

Podobné texty

Slovensko zažilo světovou módní show

Ve čtvrtek 19. září se na bratislavském Náměstím Svobody...

Bruce Weber: My Education

V Galerii hlavního města Prahy začíná výstava světoznámého fotografa, kterou...

Nejlepší streetstyle trendy z kodaňských ulic

Hlavní město Dánska se v první polovině srpna na...

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...