Stylové obroučky nebo vintage optik treasures? 4 tipy na originální optiky

Brýle. Pro spoustu lidí ryze funkční věc, jedná se ale také o stylový módní doplněk, který dokáže povznést outfit o několik příček výš. Pokud hledáte brýle, které jsou originální a nebo třeba v běžné prodejně nesehnatelné, máme pro vás několik skvělých tipů, kam za brýlovými poklady. Lokální výrobci brýlí stále častěji kombinují kvalitní řemeslné zpracování s originálním designem, ať už jde o dioptrické brýle, sluneční brýle nebo renovaci vintage kousků. Zde je výběr těch nejlepších českých a slovenských optik, které by neměly uniknout vaší pozornosti.

Foto: Žilka Optik Studio

1. optiqa

Optiqa je pražské brýlařské studio s unikátním konceptem, které propojuje historický odkaz s moderním designem. Studio vedené dlouholetými přáteli Michalem Pavlátem a Ondřejem Vicenou nabízí jedinečný výběr vintage brýlí dostupných v koncept storu v Jungmannově ulici v Praze. Michal se specializuje na ruční práci se starými stroji, zatímco Ondřej přináší hluboké znalosti historie brýlařského oboru, čímž vytvářejí perfektní tým pro milovníky stylových brýlí. Michal tvoří také ručně vyrobené brýle, které dává dohromady na strojích starých více než 60 let, které musel nejdříve zrepasovat.

Optiqa svou činností oživuje estetiku brýlí inspirovanou různými historickými obdobími a vytváří designové obruby ve spolupráci s českou značkou Okula Nýrsko. Svou tvorbu nabízí také filmovým ateliérům na Barrandově a modelingovým agenturám.

Foto: optiqa

2. Kahotski Eyewear Studio

Další zajímavé studio sídlí poměrně nově na Letné na ulici Milady Horákové. Je společným dílem životních partnerů Nastassie a Pavla Kahotských. Tvorba této dvojice propojuje decentní autorský šperk s excentrickými brýlemi, přičemž oba směry spojuje touha po osobním vyjádření a inspirace běloruskými kořeny tvůrců. Nastassie, jejíž tvorba je součástí sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, položila základ tohoto příběhu již během studií na UMPRUM, kde její diplomová práce pod vedením Evy Eisler vedla k první kolekci brýlí. Společně s Pavlem, absolventem stejné školy, následně vytvořili řadu Utopie, která spolu se šperky Voynichův rukopis získala ocenění Czech Grand Design 2017 v kategorii Designér šperku, kde se Nastassia stala i Grand designérkou roku. Dvojice nadále rozvíjí své unikátní koncepty, včetně limitovaných obrouček.

Rukodělná výroba brýlí na míru a individuální design studia přináší zákazníkům řadu výhod. Každé brýle jsou navrženy s důrazem na jedinečné potřeby a proporce obličeje nositele. Studio navíc nabízí komplexní zákaznickou péči, která zahrnuje i opravy a revitalizaci brýlí po letech používání, čímž garantuje dlouhodobou spokojenost klientů. Brýle jsou vyráběny z kvalitního acetátu celulózy značky Mazzucchelli.

3. Žilka Optik Studio

Studio Žilka, které sídlí na Vinohradech, se specializuje na distribuci brýlí prestižních značek jako Alain Mikli, Philippe Starck, Mykita, Kio Yamato nebo l.a. Eyeworks, ale také na komplexní zákaznický servis. Kromě odborné refrakční diagnostiky nabízí školený personál poradenství v oblasti vizáže a stylingu.

Za optikou stojí Filip Žilka, který má za sebou přes třicet let zkušeností. V roce 2004 založil vlastní studio, ve kterém aplikuje jedinečný přístup k prodeji obrub. Koncept tzv. Desatera tváří osobnosti a brýle od Žilky se rychle staly fenoménem a studio je také známé svými originálními marketingovými kampaněmi.

Foto: archiv Žilka Optik Studio

4. IOKO

Závěrem přikládáme ještě jeden slovenský tip. IOKO je slovenská optika sídlící v Bratislavě, ve které seženete brýle (také z limitovaných edic) od značek nezávislých designérů jako je KUBORAUM, ANNE ET VALENTIN, VUE DC, MONOQOOL nebo VERONIKA WILDGRUBER. Kromě toho IOKO nabízí vlastní design brýlí One of a Kind, kdy si zákazník může zakoupit zcela unikátní kus vyrobený ručně pomocí šperkařských technik. Součástí je i unikátní šperk, který k brýlím ladí a je ze stejného materiálu. IOKO design a zero waste výrobní princip získal v roce 2021 Národnú Cenu za Dizajn.

Foto: archiv IOKO. Autorem interiéru studia je architekt Alan Prekop.
Foto: archiv IOKO. Autorem interiéru studia je architekt Alan Prekop.

Podobné texty

Kam v Praze aktuálně nejen kvůli dobrému jídlu?

Nových míst, kde se dá dobře najíst a ještě...

Officina: prostor pro fantazii a měkkou zbroj rytířky

Po prvním představení na loňském Designbloku navazuje Tereza Rosalie...

|WEEKEND HUNT| Kam za designem, módou & uměním?

Plánujete víkend v Praze a máte chuť se ponořit...

Radka Sirková se vrací s kolekcí pod vlastním jménem

Módní designérka Radka Sirková známá ze svého působení ve...