Posledních pár týdnů se toho ve světě módy neděje vůbec málo – a to na zahraniční i naší domácí půdě. Přinášíme proto přehled těch nejzajímavějších fashion novinek, které by vám uniknout rozhodně neměly.
Michael Kováčik poprvé na domácí půdě

Bratislava se 5. června na chvíli zastavila – a rozzářila. Michael Kováčik zde představil svou podzimně-zimní kolekci Self Reflection 2025, první přehlídku ve svém rodném Slovensku, a udělal to přímo v ulicích města. S kolekcí SLEF-REFLECTION se Kováčik obrací do nitra a snaží se čelit a odpovědět na vnější tlaky, kterým každý den čelíme. „V době, kdy se neustále porovnáváme, hodnotíme a v tomto zrychleném světě se ženeme za dokonalostí, je až příliš snadné ztratit sami sebe. Každý den jsme na sociálních sítích obklopeni obrazy životů ostatních – upravenými, stylizovanými a často vzdálenými realitě,“ říká autor kolekce, Michael Kováčik.
Místo klasického mola – reálný prostor, reální lidé, tichá zpověď prostřednictvím 28 modelů. Kolekce je silnou výpovědí o inkluzi, osobním zrcadlení i módě, která má duši: unisex střihy, ženy všech věkových kategorií, plus-size modelky, jednoduché linie, funkčnost a stále větší důraz na udržitelnost. Kovačik tak potvrzuje, že jeho nositelná elegance, vznikající od roku 2013, nikdy neztratila lidskost ani styl.
























Martin Kohout s novou capsule kolekcí
Nová capsule kolekce Martina Kohouta se volně inspiruje australským snímkem Piknik na Hanging Rock od Petera Weira. Film je dialogem dívčí křehkosti a drsnosti tajemných skal. Dívky na cestě, ze které se již nevrátí, doprovází mystická atmosféra, která člověka pohltí stejně jako Hanging Rock. Fascinace neznámým, možnost splynout, proměnit se v cosi neměnného, co přetrvá v čase a překoná zdánlivě ustálený řád – s tím vším pracuje Martin Kohout ve své poslední kolekci. Hanging Rock není jen siluetou v krajině – je zrcadlem, ve kterém se ztrácí obraz celého lidstva, všech našich tužeb, přání a strachů.












JW Anderson kreativním ředitelem Dioru

Že JW Anderson převezme kromě pánských kolekcí módního domu Dior i všechny ostatní, se mezi módními nadšenci šuškalo měsíce. Jestli to tak ale opravdu bude, věděl málokdo. Až do minulého týdne, kdy módní dům oficiálně oznámil, že po samotném Christianu Diorovi bude JW Anderson teprve druhým v pořadí, kdo bude řídit kreativní směřování celého módního domu napříč pánskou, dámskou i haute couture kolekcí.
Dior za sebou nemá mediálně lehké období. Italská aféra týkající se zneužívaní pracovních sil v až otrockých podmínkách místních továren a tlačení nákladů na výrobu co nejníže (avšak v kontrastu s astronomickými cenami za výrobky Dior), zanechala pachuť hořkosti. Italské úřady sice vyšetřování ukončily a žádné závažné pochybení údajně neodhalily, pozitvní PR navíc ve spojení s miláčkem módního světa Andersonem je prostě skvělým tahem LVHM, navíc zcela jistě pochopitelným. JW Anderson je člověkem, který svou jasnou kreativní vizi dokáže komunikovat napříč širokým spektrem kanálů a určitě má schopnost oslovit širší módní publikum. Uvidíme, jak se tento – sportovní hantýrkou řečeno – draft roku značce Dior i celému LVMH vyplatí.
Tyler, The Creator tváří Bottega Veneta

Nová kampaň značky Bottega Veneta Craft is our language se vrací k podstatě vlastního řemesla a je vizuální poctou ikonické technice tkaní kůže Intrecciato. Kampaň, spuštěná v květnu 2025, oslavuje 50 let nejikoničtější techniky této italské značky. Symbolu luxusu bez loga, který odolal zubu času. Tyler, který se svou světovou tour Chromakopia nedávno navštívil Prahu, do ní vnáší svůj obvyklý eklektický styl. Pózuje v kloboucích, rukavicích a elegantním koženém svrchním oblečení s tkaním Intrecciato.




Pod vedením fotografa Jacka Davisona a choreografky Lenio Kaklea vizuálně ztvárňuje hmatovost a lidské gesto. Černobílé portréty známých tváří doplňují detailní záběry rukou v pohybu, které napodobují složitý rytmus tkaní. Nejde jen o módu; je to milostný dopis řemeslu. Tylera doplňuje vícegenerační obsazení včetně Julianne Moore, Jacka Antonoffa, Edwarda Buchanana, Troye Kotsura a řemeslníků z vlastního ateliéru Bottegy.
Artsemestr na UMPRUM
Tradiční celoškolní přehlídku klauzurních a semestrálních prací ARTSEMESTR můžete navštívit nejen v historické budově na náměstí Jana Palacha, ale také v moderním, otevřeném prostoru Technologického centra UMPRUM v Mikulandské ulici. ARTSEMESTR i letos přináší nepřeberné množství prací z oborů designu, grafiky, architektury, užitého a volného umění.
„UMPRUM dlouhodobě klade důraz na aktuálnost témat spjatých s každodenností, zlepšením života kolem nás i uplatněním svých absolventů. Obdobně to je i v letošním roce, kdy škola slaví své 140. výročí. Důraz na tyto hodnoty, které se promítají i do klauzurních a semestrálních projektů studujících, je kladen od samotných začátků školy. Tuto kontinuitu, jsme mimo jiné připomněli i skrze přednáškový cyklus Umění včera a dnes,“ říká rektor UMPRUM Jindřich Vybíral. Návštěvníci se do 10. června mohou těšit na autorskou i týmovou tvorbou – tak šup na Umprum!










Foto: Michalel Kováčik – Artur Koff, Martin Kohout – Michaela Čejsková Karásková Artsemestr – Apolena Typltová