11.09.2017

(text: Silvia Haupt Kozonova, photo: archiv knihy) 
Lidé, trendy, nálada ve společnosti nebo jejích komunitách, a taky výpověď doby. Streetstyle – stejně jako má každé město vlastní architekturu nebo vibe, tak i postoj k oblečení je všude jiný. Pro město jako celek možná i trochu určující. Jak vypadá styl fashion profesionálů nebo zajímavých osobností, dokumentuje první česká kniha na toto téma – Because of Fashion. Je to přes 300 stránek plných módy, citátů, a pokud bydlíte v Praze, tak možná i vašich známých. A jaká je?

 

"I když se při jízdě v metru občas zdá, že sportovní bundy a pohorky stále zdobí nejeden lokální outfit, v knize Kuby Ferance je tomu úplně jinak!"

Pražský streetstyle, který byl před pár lety nahodilým “fotografováním lidí venku”, prošel za pár sezon výraznou změnou. Z amatérského focení skutečných outfitů k promyšlenému fotoshootingu vyhrocených looků zpátky k autentické realitě s focusem na dynamiku, situaci a detaily. I když se při jízdě v metru občas zdá, že sportovní bundy a pohorky stále zdobí nejeden lokální outfit, v knize Kuby Ferance je tomu úplně jinak!

Možná bez toho, aby měla tato publikace o to zájem, popisuje současný stav fashion komunity v Praze, která se za posledních pár let rozrostla a začala dospívat. Because of Fashion není jenom pár hezkých outfitů a inspirace. Je to něco jako kronika doby, malé skupiny lidí žijících podobný sen nebo profi realitu ve stejném čase a na stejném místě. Něco jako ročenka kamarádů a známých ze školy nebo kniha, kterou budou ukazovat svým vnoučatům s pomyšlením na všechny dobré parties, přehlídky, eventy nebo prezentace... Pro lidi z venku, které zajímá lokální fashion ekosystém, může být Because of Fashion zase průvodcem jmen, tváří a pozic. Přes šéfredaktorky módních magazínů až po trash kids z techno parties.

V Because of Fashion je příchuť všeho a inspirace různých subkultur. Módní ikony se mísí s novináři a celebritami, fashion profesionálové s fashion wannabes a stylisti nebo herci s designéry. Ano, může se na první pohled zdát, že je to kniha povrchní. Jenomže je to něco, co v knihovně zůstane a za pár let to bude vzácné zrcadlo, skvělé téma nejen pro profíky, ale pro všechny, pro které je město, kultura nebo móda zajímavou oblastí. A za dalších pár let možná skončí v muzeu nebo galerii. Well done!

Také je to papírový důkaz toho, že pokud máte chuť přispět něčím do fashion scény, pořád je na to prostor a jsou tu lidé, kteří to ocení. A nemluvíme jenom o tom, že na křestu bylo narváno. Spíš nás zajímají názory mimo přeplněné sály, které neuslyšíte nad třetím drinkem. Ty jsou totiž většinou důležitější, protože jsou otevřené a je v nich kus nadhledu. I když někde uběhlo pár písmen a možná by někdo uvítal i jinou fotku… To jsou ale detaily, které v celkové atmosféře zaniknou. Because of fashion od Kuby Ferance totiž ukazuje nejenom volnost v sebevyjádření pomocí oblečení, ale také svobodu při naplnění vlastních ambicí. Je totiž úplně jedno, zda vás podporuje jenom jeden člověk, nebo celý byznys, pokud něco chcete a věříte tomu, lidi začnou věřit spolu s vámi a vy to skutečně dokážete. A to je taky to, co nás na knize moc baví!  

Facebook icon
Google icon
Pinterest icon

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

20.11.2017
Svetové univerzity ponúkajú online kurzy. Zdarma. Až 200 vysokých škôl z celého sveta otvorilo 600 bezplatných...
18.11.2017
"V módních editorialech propaguji rasovou různorodost modelek a model silné sebevědomé ženy. Ve svých osobních...
16.11.2017
crafting plastic! studio založili v roce 2016 Vlasta Kubušová a Miroslav Kral, kterých materiál je jediný svého...
13.11.2017
Zuzana Janošová, alebo aj SJU LOVES, začínala fotením eventov a streetstyle pre Fashion MAP. Dnes žije v ...
12.11.2017
Petra Kubíková Dizajnérka zďaleka nie je vo svete módy nováčikom a na svoje konto si môže pripísať už mnoho ocenení a...
10.11.2017
Co vás napadne když se řekne konopí? Když opomenete první asociace, zjistíte, že konopí má na trhu již hodně dlouho...
  •  
  • 1 z 112
  •