11.04.2014

Přidejte se i vy do revoluce, která má smysl. Globální iniciativa Fashion revolution přináší střízlivý pohled na konzum, pracovní podmínky v textilním průmyslu a vybízi abychom se zamysleli nad tím jaký příběh se rozehrává v zákulisí výroby a prodeje našich svetrů, topů neb bot. Jak můžete  během dubna vyjádřit svůj postoj, jaká tragická událost za dnem módní revoluce stojí a že stačí gesto a dejí se velké změny se dozvíte v článku od Kamily Boudové. (text: Kamila Boudová) 

 

 

"Začátek transparence ve výrobě, lepších a bezpečnějších podmínek pro dělníky, začátkek netoxického oblečení na našich trzích."

Pokud je vám téma udržitelné módy blízké, nebo pokud sledujete večerní zprávy, určitě si pamatujete pád budovy Rhana Plaza v Bangladéši 24.4.2013 při němž zemřelo 1133 lidí. Reportáž ze dní po pádu a mnoho fotografií najdete na stránkách České televize. 

Mezi ekology a odborníky se říká, že změnit postoj lidí ke konzumaci a nezodpovědnému zacházení s přírodními zdroji, znečišťování vody a vzduchu, neetickým způsobům výroby a pro transformaci další neduhů moderní společnosti by se muselo stát něco velkého, něco, co by otřáslo světem. Přišly vlny tsunami, sesuvy půdy, tornáda, záplavy. Po hektických záchranných akcích a vlně charity pro postižené oblasti se nezodpovědně vyrábí, konzumuje a znečišťuje dál.

Pád budovy Rhana Plaza se ale může stát historickým mezníkem. Začátkem transparence ve výrobě, začátkem lepších a bezpečnějších podmínek pro dělníky v zemích třetího světa, kteří vyrábí naše oblečení, začátkem netoxického oblečení na našich trzích, které nebude končit v popelnicích. Den pádu Rhana Plazy byl stanoven profesionály z módního průmyslu jako Fashion Revolution Day. 

Toto hnutí začalo ve Velké Británii a aktuálně se do něj zapojilo téměř 60 zemí po celém světě. První ročník Fashion Revolution Day je věnován etické produkci a transparenci. Jeho motto zní "Who made my clothes?". Nejde o to, která značka, jde o to kdo. Byl to muž, nebo žena? Jaký vedou život? Jak daleko od své rodiny žijí, aby mohli dostat práci a jaká je jejich odměna za tuto emoční oběť? Jaké na sobě mají oblečení oni? V jakých podmínkách vyrábí naše oblečení?  

Jaká je opravdová cena našeho oblečení?  A jak se zapojit?

Pokud máte zájem zapojit se a podpořit Fashion Revolution Day, pokud vás zajímá, kdo ušil vaše oblečení, vyfoťte své oblečení naruby, vyfoťte cedulku, kde je název značky a vytvořte hashtag #insideout a nasdílejte ho na sociálních sítích. Do svého postu můžete přidat i označení konkrétní značky, o jejichž vyjádření k transparenci stojíte. 

Příklad vašeho postu na Twitteru: I’m wearing my clothes #insideout because ... I want @ (brand) to do something about it. 

V den výročí pádu Rhana Plaza vyzývá Fashion Revolution k nošení oblečení naruby. Foťte, sdílejte a tagujte #insideout #CzechRepublic nebo #SlovakRepublic. 

Podívejte se na více informací na stránách Fashion Revolutionpodpořte tuto iniciativu na Facebooku  a na Twitteru

V Čechách se do Fashion Revolution zapojí kromě Fashion MAP také butik Czech Labels and Friends, Slovak Fashion Council a multifunkční prostror Kontakt v Bratislavě. Pokud i vy máte zájem se aktivně zapojit, máte butik, nebo chcete přednášku o etice v módě na vaší škole, dejte nám vědět na kamila_boudova@live.com. 

Facebook icon
Google icon
Pinterest icon

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

22.05.2017
1. Rockspring Český brand, který momentálně najdete v 25 zemích na 4 kontinentech světa patří mezi boty, které si...
15.05.2017
Úplně nový projekt – reality show The Way, rozdá na svém konci ceny v hodnotě 1 000 0000 CZK. Nejenom na české poměry...
11.05.2017
Před časem se v Londýně odehrála konference pod záštitou Business of Fashion. Součástí byla i diskuze na téma jak si...
08.05.2017
Asi najväčší a a najpočetnejší, hlavne čo sa týka počtu dizajnérov bol ateliér na Račianskej 22/A. Mohli ste...
08.05.2017
1. Kniha, ktorá stojí zato? Houllebecqova ‘Mapa a Uzemie’. Už sa neviem dočkať, kým sa dostanem k jeho ďalšej...
04.05.2017
O online obchodu Bibloo jste nejspíš doposud nikdy neslyšeli. Vaše sousedka však možná ano. Bibloo může být pro ni...
  •  
  • 1 z 104
  •