EcoChic Design Award založila a dodnes vede nezisková organizace Redress, která sídlí v Hong Kongu. Redress je iniciativa Christiny Dean, která se v mém seriálu o udržitelné módě již objevila jako ikona oblečení z druhé ruky. Vizí a misí Redress je odstranit odpad a špínu z módního průmyslu. Veděli jste například, že 15% vyrobeného textilu skončí v popelnici dřív, než se z něj stane oděv? Při výrobě oblečení vznikají ročně tuny a tuny odstřižků materiálu nebo kazových metrů, které končí v popelnici a zatěžují naši planetu nemluvě o kvantech oblečení, které dosloužilo svým majitelům a končí na skládkách. Navíc 80% toho, jaký dopad bude mít produkt během svého ‚životního cyklu‘ na životní prostředí je předurčeno při jeho navrhování. Proto EcoChic přináší nejen výzvu ale i vzdělání zúčastněným designérům.
Tým EcoChic Design Award navštěvuje školy, jejichž studenti se soutěže účastní a vysvětluje jim problematiku dlouhodobě udržitelného rozvoje v kontextu módního průmyslu a přinášejí tři řešení pro navrhování oblečení:
1. Zero Waste – Pokud jste zkoušeli někdy něco ušít, víte, že když položíte střih, zbyde spousta odstřižků tu a tam. Zero Waste je technika, při které výsledný střih plně pokrývá šíři látky a nevzniká tedy žádný odpad. Každý kousek látky je využit.
2. Up-Cycling – Druhou metodu, kterou si můžete osvojit, je up-cycling, aneb využívání odpadového materiálu a jeho zpracování do objektu vyšší hodnoty. Podmínkou soutěže je i to, že si najdete ‚lokální‘ zdroj odpadu (textilku nebo sběrnu oblečení, matrací nebo čehokoliv, s čím chcete pracovat). Najít zdroj textilního odpadu se stálou ‚produkci‘ je mnohem snažší v Číně než v Evropských podmínkách, ale zato se dají možná najít originálnější zdroje. Hlad je nejlepší kuchař. Můj kamarád se potřebuje zbavit spousty nevyčištěné vlny ze svých ovcí, kdyby měl někdo zájem.
3. Recontruction – V podstatě přešívání starého oblečení s novým designovým twistem. Toto myslím, že by v našich podmínkách neměl být problém. Máme to všichni v genech po generaci našich maminek a babiček, které si během totalitních let šili trička ze stuh, šaty z šátků a v přešitých svatebních šatech po mamince byste šli na věneček a po pár letech a pár úpravách byste se v nich i samy vdaly.
Pokud se chcete podívat na mistry v Sustainable Designing, stránky EcoChic Design Award nabízí spoustu materiálů, videí, rozhovorů a informací nejen o tehnikách navrhování, ale i o tom, jak se do soutěže přihlásit. Pokud se dostanete do finálového výběru, Redress vás na své náklady dopraví do Hong-Kongu a zajistí představení vaší kolekce na Hong Kong Fashion Week (wwwwooooooowwww, right?)
Letošní ročník je o to víc vzrušující, že se partnerem Redress stala největší čínská značka s luxusním oblečením Shanghai Tang a první cenou je navrhnout kolekci právě ve spolupráci s touto světoznámou značkou a strávit tři měsíce v Šanghaji (z vlastní zkušenosti mohu říct, že je to zážitek k nezaplacení).
Ačkoliv jsem s návrhářstvím sekla v okamžiku, kdy jsem došila poslední model své bakalářské kolekce (možná dokonce o pár měsíců dřív), po těchto novinkách jsem začala uvažovat o návratu k šicímu stroji. Uzávěrky jsou v sprnu, máte tedy ještě spoustu času najít nějaký ten zdroj textilního odpadu nebo přijít na revoluční Zero Waste střih.
Pokud jste se také zamilovali do představy tripu do Hong Kongu a vší té slávy, co vás čeká, mám pro vás na letošek ještě jednu velkou výzvu. Země, ve kterých uchazeči musí oficiálně žít, jsou limitované, a Česká Republika ani Slovensko nejsou na seznamu. Pro tento sen se třeba na týden někam odstěhujte, nějak to zařiďte. Nebo můžete trénovat na příští rok, kdy se – doufejme – EcoChic stane úplně globální záležitostí.