Při plánování cesty do Paříže máte asi na první den Louvre a k večeru okukování nejnovějších kolekcí v Galeries Lafayette. Na druhý den procházku z Trocadera k Eiffelovce, potom k Notre Damme a Saint Michel, a na večer možná pohled na město ze střechy mrakodrapu Montparnasse (Pařížané tuto stavbu ze srdce nenávidí, je to jediný mrakodrap ve městě a ničí panorama romantické Paříže a přitom jeho autor, Corbusier, plánoval několik takových). Třetí den si pustíte soudtrac z ‚Amélie‘ a půjdete na Montmartre a do cukrově bílého kostela Sacre Cour na jeho vršku. Po pozdním obědě vyrazíte na Chmaps Elysee a pokud jste opravdoví milovnící módy, zavzdycháte si nakonec v Avenue Montaigne před výlohami luxusních módních domů. Pokud jste profesionálové, zavzdycháte si před sídly těchto společností, které jsou rozesety kolem… awh… Poslední den vašeho výletu bude neděle. Skočíte si na brunch a na nákupy do Marais a s vydrancovanou peněženkou poletíte domů. Rádi byste strávili svou dovolenou mimo zajeté koleje turistických agentur? Chcete umění nejen obdivovat za sklem, ale prožít ho? Sáhnout si na něj a třeba i zjistit, na kolik se cení? Nechcete slintat před výhovou firmy Dior, ale chcete si pořídit nějaký pret-a-porter kousek bez toho, abyste si vzali úvěr? Tak budete muset ty památky proletět fofrem, Fashion-Map pro vás má totiž alternativní plán. Fashion Mapu Paříže.
Francie a samozřejmě tedy i Paříž, jsou kolébky vybrané kultury a skýtají nepředstavitelné dědictví pod hlavičkou ‚arts and antiques‘. Přímo v centru Paříže se s uměním a starožitnostmi kšeftuje ve velkém. Kolem Saint Germain de Pré a v Marais najdete desítky, možná stovky galerií vystavující umění současné i stovky let staré. Francouzské i třeba z Afriky. ‚The must visit‘ je ovšem dům Drouot, kde se konají předváděčky a aukce. Je to lepší než muzeum, zvláště pokud o umění něco víte, nebo pokud navštívíte Drouot s někým znalým. Drouot je veřejně přístupný a zdarma. V jeho sálech v podzemí a v prvním patře jsou každý den vystaveny kusy, které budou den na to k prodeji v aukci v přízemí.
Každý sál má na starost jiná ‚etude‘ – agentura zprostředkující obchod mezi majitelem a kupcem. Každá ‚etude‘ vydává katalog s informacemi o předmětech, které jsou k vidění a koupi. Pokud se vám tedy něco líbí – prsteny, grafiky, malby, rodiné stříbro, šaty z 18. století, Vuittonka z doby, kdy pan Vuitton ještě žil, sochy z vykopávek v Egyptě nebo třeba hroch na muších nohách od Dálího – můžete v katalogu zjistit z jakého období předmět je a – a to v muzeích nikdy napsané není – jaká je vyvolávací hodnota vašeho vysněného kousku. Navíc si můžete skoro na všechno sáhnout, krátce se posadit na křesílko z doby Ludvíka XIV. nebo Napoleona Bonaparte. Drouot byl otevřen právě za jeho vlády a od té doby se tu denně (kromě víkendů) točí umění. Ten objem, co tu je, se obměňuje každý den. Je to neuvěřitelné. Mezi kupujícími je mnoho cizinců. Jako ve všech ostatních oblastech i zde je prudký nárůst kupců z Číny. Původně byl Drouot určen jen aristokracii, pak se otevřel buržoazii a pak i ostatním sociálním vrstvám, ale vždy sem směli pouze muži. Jak říká Jack, který do Drouot chodí každý den protože obchod s uměním ho živí, bylo to velmi ‚mačo‘ prostředí. Až v posledních deseti letech do Drouot pronikly ženy a dnes zde nejen nakupují, mají tu i stáže a následně tu pracují.
Zážitkem jsou i samotné aukce. Zaznamenali jsme i tak dostupné předměty, jako starožitná kniha za 20 euro. Nikdo si ji však nekoupil.
Aukce probíhají podle typu umění. Aukci je přítomen expert na danou oblast – třeba na textílie nebo dokonce na street art (ti jediní jsou mladšího věku). Ten podle katalogu říká o jaký kus se jedná a určuje jeho vyvolávací cenu. Potom je tu spousta úředních a oficiálních osob. Pokud chodíte na Fashion-Map pro informace o módě, 8. července bude Drouot probíhat dražba šatů z nejslavnějsích domů Haute-Couture.
Pokud vás návštěva domu Drouot navnadila na nějkou tu koupi ‚arts‘ nebo ‚antiques‘, ale hledáte nějakou finančně příznivější alternativu, příští díl seriálu ‚Summer in Paris‘ bude právě pro vás. Prozradíme vám dokonce, kde jsem si koupila originální, nenošenou vintage Christian Dior košili za 20 euro.