pouces02.jpg

Summer in Paris #02 – Kšefty s vintage

Marché aux Puces je hned za hranicemi Paříže (a ta je malinká). Z centra tam metrem dojedete za 20 minut. Linka 13, zastávka Mairie de Saint-Ouen. Odtud ulicí Rosiers dojdete do ráje obchodníků se starožitostmi, vintage módou a nábytkem, oblečení z druhé ruky a bleších trhů. Plánek v angličtině si můžete před cestou vytisknout zde. Výlet si naplánujte na víkend nebo na pondělí, ostatní dny jsou trhy zavřené. A v pondělí jsou zase zavřená muzea, takže to hezky vychází.
Za jedno odpoledne se dají projít jen necelé dva trhy – například Paul Bert a Serpette – a několik butiků s vintage v ulici Paul Bert. Pokud byste chtěli projít všechna tržiště na Marché aux Puces, můžete tam strávit i několik dní.
Mezi obchodníky a umělci v tržnici Paul Bert jsme potkali například Marienne, která čalouní křesílka a sedátka z doby Napoleona III. látkami z kimon i jiných kultur. Našli jsme stánek se starožitnostmi, kde meč z 19. století stál 350 euro. K vidění a koupi je zde neuvěřitelný nábytek z 20. století v perfektním stavu nebo nedozírné množství luxusních vintage kufrů, tašek a kabelek. Ve Fracii, kde toto řemeslo sídlí již odněpaměti a kde se zrodila ta největší jména, je toto zboží na místě. Můžete si pořídit cestovní truhly od Luis Vuitton nebo Goyard. Jejich tradiční dezény se nezměnily. K mání je i Birkin od HERMÉS nebo Baguette od Prada. Šokujícím kusem ke koupi je kopie ohromné sochy anděla od A. Fernandeze, jejíž originál je v Louvru.
V prostorách trhů najdete rodinné stříbro, křišťálové lustry, původní modely z přehlídek světových návrhářů a to dokonce z jejich Haute-Couture kolekcí. Pořídit nebo pokoukat se můžete v That Little Pink Shop v kryté tržnici Serpette nebo třeba hned na jejich stránkách. V obchůdku vás obslouží Patricia Attwood, která má nedozírné znalosti o módě 20. století a milý úsměv. A ví, že k ní lidé chodí často na módu jen koukat a inspirovat se. A co by kamenem dohodil od The Little Pink Shop sídlí i Babellou Vintage, který je větší a tak pojme spoustu vintage kousků od Chanel, Hermés, YSL, Dior, Pucci. Na co si jen vzpomenete včetně bot, kabelek a jiných doplňků.
Pokud si však chcete něco koupit, doporučuji na závěr vašeho putování zamířit do Ritchie Vintage v ulici Paul Bert. Vintage móda neuvěřitelné kvality za neuvěřitelné ceny. Košile od Chritian Dior zmíněná v minulém článku byla spatřena a okamžitě zakoupena právě zde. Za rohem potom najdete malý ‘army shop’ ve francouzském stylu. Je plný pruhovaných ‘mariniér’ Francouzského ale třeba i Ruského námořnictva a dalších velmi kvalitních basics, které s vámi zůstanou na dlouhé roky. Dají se tam najít i smyslné dámské rukavičky (ano, to je ten rozdíl mezi francouzským a českým army shopem).
Zpátky do centra můžete jet třeba autobusem, který vás zaveze až k Pyramidám v Louvru nebo ještě o kousek dál, do kavárny Les Deux Magots na Saint Germain de Prés, kam chodí na kávu i Karl Lagerfeld.