V času krize (menší nebo větší) jsou všichni víc zaměření na základní věci, starají se o to jak přežít. Ekonomika je cyklus vzájemně propojených nuancí a pokus něco nehraje, projeví se to skutečně všude. Co ale když je vaší prací právě módní průmysl? Co se děje s vámi pak? Tvořit dál? Pro koho? Netvořit a stagnovat? Do jaké míry mají ovlivňovat okolní události designérovu kreativitu a fantasii?
Pokud jste si mysleli, že minimalizmus patří jenom Skandinávii, ukrajinští designéři vás vyvedou z omylu.
Už to bude pomalu rok, co na první pohled běžný protest vyústil na Ukrajině v celonárodní konflikt, geopolitcké spekulace, nepokoje a v ohrožení životů lidí. Už rok je jejich každodenní realita trochu jako v nešťastném filmu. V lokálním fashion světe ale dobře vědí, že pokud chtějí i nadále růst a vyvíjet se, nemohou se spolehnout na žádnou pomoc zvenčí, ale scénář si musí psát sami. Nestagnovat, posouvat se, podporovat návrháře a celou industry, takový je záměr jednoho z aktuálních projektů ukrajinské módy Fashion For Piece.
Fashion for piece v sobě spojuje charitativní akci a zároveň prezentaci ukrajinských návrhářů doma i v zahraničí. S jednou z hlavních organizátorek tohoto hnutí jsme se setkali ještě na londýnském týdnu módy. “ Na Ukrajině situace není vůbec jednoduchá, ale myslíme si, že právě proto musíme více začít spolupracovat s krajinami, kde je pokoj a prostor pro rozvoj, nejenom co se módy týče ale i v souvisejícím průmyslu. To, co můžeme dělat je pracovat dál a podporovat designéry, navazovat profesní vztahy – to je hlavní myšlenka Fashion For piece v zahraničí. “
Pokud jste doteď vnímali ukrajinskou módu jenom okrajově, nebo vůbec ne, je čas začít! Protože i přes těžkou situaci a nepokoje (nebo možná díky nim?) jsou ukrajinští návrháři napřed. Prezentují se, prodávají a dokonce mají celosvětové kolaborace.Ve Fashion MAP jsme vybrali zásadní jména, které ovlivňují nejenom tamní lokální fashion svět ale i reálný byznys ve světě.
Anton Belinskyi je na Ukrajině pojmem. Jeho fotky mladé dívky před barikádami obletěli svět a také jemu patří jisté prvenství, co se týče oblíbenosti a prodejnosti kolekcí. Jeho talent překročil hranice Ukrajiny už v roce 2009, má dokonce za sebou partnerství se značkou New Balance. Šaty z jeho poslední kolekce s potiskem znakové řeči jsou také na oficiálním visuálu pro Fashion for piece. Nemluvně o tom, že díky jeho spřízněné duši Darii Shapovalové a streetstyle hunterům se jeho kolekce dostaly nejenom do světových fashion magazínů, ale i do rukou skutečných buyerů.
Anton Belinskiy se odmítl účastnit přehlídek jarního ukrajinského Fashion weeku, protože mu přišlo nevhodné v konetxtu věcí, které se v Kyjevě odehrávali. Na podzimním fashion weeku se však vrátil na molo.
Ksenia Schneider je příkladem ukrajinských designérů, kteří se ve svojí kolekci nechali ovlivnit situací nepokojů a tak vedle lesklých materiálů naleznete i černobílý maskáč, po kterém začněte toužit stejně jako my! Ksenia byla německým časopisem Glamour označena za nejlepší z ukrajinských deignérů a její kolekce se prodávají také na NJAL, kde je zařazena do sekce nejlepších designérů Black Sheep.
Anna K.
Od modelky k návrhářce. Zdá se vám tento postup až příliš klišé? Možná, ale u Anny Kolomoets docela povedený obrat. Potkáte se s ní všude – od pařížské Collete až po londýnský fashion week. Její věci mají fantasii, jsou nositelné a to, že stojí za to, potvrzuje i její nejnovější kolaborace s kabelkami Eshvi, které jsou hitem příštího jara. My se s váma stavíme, že jejich padělky již zanedlouho zaplaví internet.
O tom jaký byla poslední fashion week a nových ukrajinských talentech se u nás můžete dočíst již zanedlouho. Tato část regionu nás velice zajímá, a pokud i vás jste na dobré stránce 😉