Jak se studuje módní byznys v zahraničí? Istituto Marangoni.

Nela Holan pochází z Chomutova, žila v Praze a nyní svoji byznys kariéru začíná v Londýně, kde studuje Fashion Design. A proč si z campusů Milán, Florenice, Paříž, Londýn vybrala právě britskou metropoli? A jak vůbec vypadá život studenta v cizině? Dozvíte se v interview s holkou z Chomutova, která to možná jednou dotáhne až na mezinárodní fashion week.

 

Jaký obor studuješ a proč právě tento směr?  

Můj obor je Fashion Design se zaměřením na Womenswear. Jak jsem dospívala a přemýšlela o budoucnosti, neuměla jsem si samu sebe představit jako pracujícího člověka v kanceláři, obklopenou papírama, bez možnosti projevu kreativity a s nepříjemným šéfem. Jelikož všichni moji kamarádi plánovali studovat ekonomii a podnikání, přišlo mi, že i já bych měla pokračovat tímto směrem – ani jsem nepřemýšlela, zda je opravdu tento směr pro mě. Odstupem času jsem se od všech svých kamarádů vzdálila a věnovala se hlavně sobě, poznávala jaký člověk doopravdy jsem a jakou cestou jít bez ovlivnění druhými lidmi. A poznala jsem, že kreativita je něco, co tvoří velkou část mě a chci svobodně projevovat mé nápady. No a pak už jsem jen spojila dvě věci, které v životě miluji – což je móda a tvoření – a bylo mi jasné, že jsem našla svůj směr.

 

Jak tě napadlo studovat v zahraničí a kdy si nad tím začala přemýšlet?

To vlastně přišlo úplně náhodou. Nikdy jsem nebyla člověk, který by vydržel dlouho na jednom místě a zároveň mi nedělalo problém přesouvat se nebo měnit “domov”. V Praze jsem žila 5 let (původně jsem z Chomutova) a nemyslím si, že Londýn je moje poslední místo, kterému říkám domov – loď přece taky není vyrobená, aby stála v přístavu! ☺ Chci na tomto světě prozkoumat a zažít tolik věcí, kolik jen můžu. A kdy jindy vyplout do světa než s přestupem na vysokou, že?

 

Co bys po škole chtěla dělat – jaké je tvoje vysněné povolání?

Po škole chci určitě jít dál cestou, kterou jdu teď. Vím ale, že hned po ukončení vysoké nebudu moct spustit svou značku a ukotvit ji v Pařížské. Takže bych určitě ráda získala zkušenosti v jednom ze známých módních domů. ☺ Dál chci určitě pokračovat jako návrhářka a zároveň pomáhat mladým lidem, aby si v životě šli za svým, aby na první místo postavili sami sebe, protože jsme se všichni narodili sami pro sebe, ne pro ostatní ☺

 

Jak ses ke studiu na Istituto Marangoni dostala?

Hledala jsem na internetu školy, které by splňovaly vše, co jsem od vysoké školy požadovala a Marangoni mi přišla (a stále přijde) nejlepší volbou. Vyšlo to časově krásně a měli zrovna v Praze přednášku přes agenturu IQ Consultancy, která mě nadchla ještě víc.

 

Co musí člověk absolvovat, aby se na takovou školu dostal? Jaké hlavní věci se dějí od chvíle, kdy se rozhodneš, do chvíle, kdy sedíš ve třídě? Tím myslíme, že nás fakt zajímá, jak to všechno probíhá?

V první řadě se člověk musí na 100 % rozhodnout, že toto je opravdu něco, co ho bude naplňovat. Můžete buď kontaktovat agenturu přes kterou vše zařídíte, nebo přihlášky a ostatní věci budete zařizovat přímo se školou. Mně se vším pomohla agentura IQ Consultancy a jsem této agentuře vice než vděčná! Je potřeba vyplnit a zaslat přihlášku, odeslat portfolio s vlastní tvorbou (kolekce, moodboard, koláže, fotografie atd.), udělat online vstupní kvíz a v neposlední řadě přijímací pohovor. Ten můžete udělat přes skype, nebo se do školy dostavit osobně. Já jsem na pohovor letěla, abych si mohla prohlédnout kampus a viděla, do čeho jdu. Pohovor jsem ale dělala v Miláně, protože tam jsem původně měla nastoupit. Pak už jen stačí čekat na odpověď. ☺ Pokud jste přijati, následuje hledání bydlení, což je buď na vás, nebo vám s bydlením pomůže Marangoni.

 

Co tě na studiu nejvíc baví?

Všechno! Prostředí, metody učení, přístup učitelů i spolužáci, kteří jsou velmi kreativní a přenáší na vás jen dobrou energii ☺ Istituto Marangoni opravdu ví co dělá a své studenty tlačí do toho, aby byli tak dobří, jak jen mohou.

 

Dá se tvůj studentský život srovnat se studiem tady? Máte třeba víc praktických předmětů? Jak vůbec probíhá tvoje výuka?

Studium se nedá vůbec srovnat. Velkou roli hraje přístup učitelů ke studentům, jiná mentalita lidí než v ČR. Moje výuka probíhá jinak v každém předmětu. Pokud mám Pattern Cutting, učíme se v “dílně”, a to jak vytvořit střih například pro sukni, jak vše přepočítat aby model seděl na určité míry, jak vše sešít atd. Prostě vše, co je potřeba udělat od návrhu až po hotový kus oblečení. Pokud jde o předměty teoretické, jako historie módy, výuka asi není moc odlišná než každá jiná výuka na vysoké škole – projektor, knihy… snažit se stihnout vše zapsat. Máme také předmět Fashion Drawing, kde se učíme vylepšovat techniku kreslení návrhů.

 

Co tě inspiruje? Máš nějaké top návrháře nebo značky, které tě inspirují svou tvorbou?

Tohle je pro mě asi nejtěžší otázka. Inspiruje mě všechno a zároveň nic. Nemám žádného oblíbeného návrháře nebo nějaký zdroj inspirace. Inspiruje mě jednoduše život. Nápady většinou dostávám, když jsem sama se sebou, což mám nejradši, sama si zajít na oběd, do obchoďáku, na procházku atd. Ale k mým oblíbeným návrhářům patří Vivienne Westwood za to, že módu pojala i jako prostředek k sdělení hlubší zprávy nebo protestu. Samozřejmě k mým favoritům patří Christian Dior nebo Cristóbal Balenciaga (se kterými dokonce sdílím stejný den narození) a určitě Comme des Garçons a modely, které nedávají smysl, ale miluji je.

 

Toužila jsi vždycky dělat v oboru fashion, nebo to byla nějaká zvláštní shoda náhod?

Vždycky jsem to měla v hlavě a vždycky jsem byla fascinovaná tímto světem módních přehlídek. Jako malá jsem se fotila před obchody jako Dior, Louis Vuitton, Cartier atd. A to jsem ani nevěděla, co to je 🙂 Asi jsem to měla v krvi už od mala. Ale nikdy jsem nad tím nepřemýšlela jako o cestě, kterou v životě doopravdy půjdu. V mojí hlavě to bylo i trochu nereálné, aby holka z Chomutova studovala návrhářství, ale teď jsem tu a cítím, že je to ono.



Pokud samy toužíte získávat vědomosti na jedné z prestižních škol světa, dozvědět se více o možnosti stipendií a jak se vůbec přihlásit na ten správný obor, máme pro vás dobrou zprávu. Na všechny (ne)vyslovené dotazy můžete získat odpovědi již 31.10  v Italském kulturním institutu v Praze, kde Istituto Marangoni dělá letos vlastní prezentaci. Držíme palce!

Na prezentaci se můžete registrovat přímo tady:  https://goo.gl/SjYmXY



Sponzorovaný obsah – Istituto Marangoni

 

 





 

Podobné texty

Slovensko zažilo světovou módní show

Ve čtvrtek 19. září se na bratislavském Náměstím Svobody...

Bruce Weber: My Education

V Galerii hlavního města Prahy začíná výstava světoznámého fotografa, kterou...

Nejlepší streetstyle trendy z kodaňských ulic

Hlavní město Dánska se v první polovině srpna na...

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...