Artsemestr – blíž k reálnému byznysu

Těžko posoudit, jestli za tou změnou je spíše generační výměna, ruka trhu, nebo jen sled všech těch nepatrných změn, které mění českou módní scénu. Jisté však je, že Artsemestr, který právě probíhá, se jednoznačně obrací ven směrem k byznysu. To, že se v podstatě všechny tři ateliéry shodly ve směru, je důkaz hlubších změn k lepšímu. Ať už navštívíte expozici textilu hned u vchodu, nebo vystoupáte do ateliéru oděvního designu, až fyzicky cítíte příval nových myšlenek a inspirací, s přímou vazbou na výrobu. Něco na akademické půdě lehce nevídané.

První z expozic, které doporučujeme navštívit, jsou Možnosti materiálu Ateliéru textilní tvorby, ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci. Ať už se jedná o ty „tradiční“ věci jakou jsou hedvábné brokáty nebo oboulícní úplety, ať už se jedná o krajně netradiční materiál z dýně či použití slídy, přirozené barvení oxidy železa nebo tkaniny z umělých vláken s tvarovou pamětí, ze všech vystavených prací je cítit, že mají smysl. Je možné, že právě ty, které v současnosti procházejí patentovým řízením, budou mít ještě skutečně zajímavé pokračování.

V Ateliéru designu oděvu a obuvi, pod vedením Liběny Rochové, věnovali studenti podzimním semestr Ikonické Recyklaci. ( podívejte se na video k projektu tady) Projekt iniciovala Elisabeth Länge, konzultoval Josef Ťapťuch a my jednoznačně doporučujeme, jít se podívat. Pokud se zajímáte o světově proslulé značky, bude to pro vás nejen podívaná, ale také zajímavý hlavolam. Dokážete přiřadit vystavené modely konkrétnímu slavnému brandu?

Studenti se na dobu semestru stali kreativními řediteli vybraných značek a jejich úkolem bylo navrhnout a realizovat tři modely a jeden doplněk, které odpovídají filosofii značky a jejímu duchu. Prada, YSL, nebo Donna Karan… nikdy nevíte, pro jakou značku budete pracovat, a schopnost proniknout dovnitř a plynule navázat, tam kde předchůdce skončil, je pro návrháře zásadní. Díky paní Länge jsou tak studenti připraveni na to, že jednou nebudou jejich kolekce jenom o nich, ale primárně o tradici značky, pro kterou pracují.

Ani v Ateliéru módní tvorby nedostali studenti tak docela volnou ruku. Zatímco tvarově-kreativní stránka omezena nebyla, směrodatnými se staly technologie a materiály. Pokud jste dosud nezaznamenali projekt Local Icons, zde se vám představuje na „zlatém podnose“. Čtyři designerské týmy měly za úkol představit kompletní looky redesignovaných výrobků daných českých továren. Cílem jsou životaschopné produkty, které by bylo možné prodávat v obchodech, spolu se stávajícím sortimentem.  Jak se redesignují ochranné rukavice z pogumovaného plátna, a pogumované plátno samotné? Jak je to s obuví? A co funkční materiály, úplety, nášivky…

Všechny čtyři týmy se do práce pustily s ohromnou energií, doufáme tedy, že nepřijde nazmar. Rádi bychom si nejrůznější kousky koupili a a zároveň přejeme studentům, aby jejich schopnosti nebyly přehlídnuty. Vždyť každá firma potřebuje svého kreativního ředitele, ne? 🙂

Podobné texty

FEBEN, IAMISIGO a Rave Review sa stali finalisty Zalando Visionary Award 2025

Dánská módní mekka znovu ožije v lednu. Kromě stálic...

Jaké make-up trendy ovládly TikTok?

S příchodem chladnějších měsíců obměňujeme nejen naše šatníky, ale...

Slovensko zažilo světovou módní show

Ve čtvrtek 19. září se na bratislavském Náměstím Svobody...

Bruce Weber: My Education

V Galerii hlavního města Prahy začíná výstava světoznámého fotografa, kterou...
Předchozí článek
Další článek