Berlínský fashion průmysl vs. česká módní scéna

Fashion Week v Berlíně prožívají všechny typy lidí ve vlastním stylu. Díky fashion show, ale také díky známým fashion trade shows jako je Bright/SEEK (na kterém se v uplynulých letech snažila najít své zákazníky i Alex Monhart) nebo PREMIUM (kde to zase zkoušela značka Chatty) je berlínská fashion scéna o hodně výraznější a mezinárodnější. Angličtina je slyšet na každém rohu a party trash kids se na přehlídkách míchají se staršími upravenými dámami s Prada kabelkami. Takové dámy by se v našich vodách ještě těžce hledaly. Dejme tomu však 20 let a možná se bude na co dívat. ☺

Hlavním cílem fashion weeku nebývají ani tak přehlídky lokálních designérů, jak je tomu u nás, nebo návštěvy showroomů, jak to zase funguje v Paříži. Hlavní je obchod a business v jakémkoli pojetí.

Veletrhy tvoří jakousi rovnováhu k lokálním značkám. Představují svět plný mladých lidí, kteří nepotřebují molo pro svou prezentaci. Mají tak víc možností, jak se dostat do povědomí nákupčích a magazínů. Zároveň však o pozornost se svojí novou kolekcí soutěží i s velikými značky jako Fila, Carhartt nebo PATTA…

Před 4 lety by jste se dívali na Mercedes Benz Fashion Week v Praze a v Berlíně velice podobně. Přehlídky v oblíbených bílých stanech a veřejnost, která v mnohých případech možná ani netušila, o jakou značku se jedná. Za ten čas se toho u nás, stejně jako v Berlíně, hodně změnilo.

Z teenagerských blogerů vyrostli dospělí, kteří dokážou do oblečení investovat, a baví je podporovat lokální produkci. Organizace, zastřešení a celkový posun v teamech je nesmírně vidět. Business stránku módy v Berlíně pro lokální módu podchytil Fashion Council Germany, který je iniciativou fashion profesionálů z různých oborů a je podporován lokální vládou, stejně ale jako sponzoři, jakými je kupříkladu Merceds Benz. Ročně vykazuje mentorování designérů, zastřešuje soutěže a dotuje vítěze. Podobné propojení české profesní organizace a MBPFW je zatím asi v nedohlednu.

 

Naši návrháři to nějak prapodivně zvládají všechno sami. A po berlínském fashion weeku, který skončil před pár dny, si dovolíme trvdit, že to dělají na lepší úrovni. To, že v Berlíně o našem fashion světě není velké povědomí se může brzy změnit. Dostat se na německý trh a skrze něj dál by mohla být pro naše návrháře dobrá příležitost. Se skromností si dovolujeme tvrdit, že by minimálně  na přehlídkovém molu vedle zavedených značek jako Vladimir Karaleev nebo NOBI TALAI vynikli.
Chatty, Miro Sabo, Polanka, Petra Ptáčková, ale stejně i lifestyle brandy jako Odivi nebo Laformela by byli rozhodně oživením trochu strohé nálady a designérské německé funkčnosti.  I když se Berlín hemží neskutečně trendy lidma, jejich zdejší módní scéně něco chybí. Postrádá náladu, hravost, odlišnost a osobitost. Minimalizmus s vtipem, tak jak ho dokážou udělat asi jenom v Skandinávii, je v německém podání spíše kolekcí do kanceláře a již tolikrát obehraná “post soviet fashion” tu vůbec na mole nefunguje. Výjimkou byla značka Atelier About –  takový německý bratranec lokální LAFORMELY.

Jedno se ale musí berlínskému MBFW uznat. Designérský prodejní showroom, který není jenom tak zastrčen někde v rohu, ale aktivně skrze něj lidi prochází, public screening kolekcí, upoutavky na jednotlivé designéry a celkový fashion week v MHD, dobrá wifina ale i zajímavé průvodní materiály, které přibližují lokální fashion scénu nejen skrze designéry, byli více než milým doplňkem. Tyto drobnosti se staly užitečným propojením mezi fashion bublinou, ve které si občas zvyknou lidi z branže žít a okolitým “reálním” světem, bez kterého lokální fashion nikde na světě nepřežije.

Podobné texty

Fascinace AI, důraz na upcycling a oslava individuality | MBPFW DAY 1

Nikdo by po přečtení programu na páteční zahajovací večer...

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...