Nástupní kolekce českých olympioniků od Jana Černého přinesla svěží vítr

Zaujmout celý svět během krátkých deseti vteřin je náročný úkol. Letos se ho společně s Českým olympijským týmem a firmou Alpine Pro zhostí oblíbený designér Jan Černý, protože právě jeho kolekci obléknou sportovci 26. července na slavnostní zahájení olympiských her v Paříži. A co je na kolekci zajímavého? Spousta detailů na plášti, botách či šátku připomene sportovci svou domovinu. A trenčkot jako hlavní prvek kolekce pro zahajovací ceremoniál zároveň propojí Česko s pořadatelskou zemí Francií.

Národní hrdost

Česká hrdost zastoupená národními barvami, jež jsou posunuté do temně modré, tlumené červené a krémově bílé, je první linií inspirace Jana Černého. Mezi detaily na oblečení pak najdete vlajku či nápisy CZE. Ty se objevují také v podobě „razítek“ na plášti ušitém z japonského nylonu, který spojuje Česko s Francií, kde designér působil. Nejvýraznější část kolekce propojuje český baloňák s trenčkotem, ve Francii tak oblíbeným. „Vždy chceme kolekcí pro slavnostní zahájení uctít také pořadatelskou zemi a plášť to jednoznačně splňuje,“ dodal Jiří Kejval.

Odkaz Vladimíra Boudníka

Plášť zdobí také inkoustově modrý Rorschachův vzor odkazující na dílo grafika a malíře Vladimíra Boudníka, který se narodil v roce 1924, kdy naposled proběhly olympijské hry v Paříži. Barevné gradienty polo trika a kalhot zase vycházejí z barev historických českých dresů. Na šátku, ponožkách, teniskách a viditelných etiketách je nečekaný hráškově zelený akcent, který záměrně rozbíjí klasičtější červeno-modro-bílou siluetu.

Jan Černý ve Francii působil a při tvorbě kolekce se v mu v hlavě promítaly cesty okolo Seiny. „Tvořit kolekci pro Český olympijský a paralympijský tým je pro mě velká pocta. Krásnou shodou okolností je to právě pro hry, které se konají v Paříží, k níž mám velice blízký vztah. Proto jsem se snažil tyto dvě kultury propojit a najít mezi nimi pojítko, které by se objevilo i v kolekci. Věřím, že naši sportovci budou v Paříži reprezentovat Česko co nejlépe, a já chtěl, aby se přitom cítili hrdě a pohodlně.“

Olympijský outfit také doplňuje amulet z českého skla z dílny značky Lasvit ve tvaru lipového listu, symbolu ochrany a síly potřebné při sportovních výkonech.

Foto: Jakub Zeman pro Český olympijský tým

Podobné texty

Narozeninový LOOKBOOKㅣhvězda TikToku Madeline Argy a její y2k móda

Mnoho lidí jí přezdívá druhá Emma Chamberlain. A není...

KVIFF mapping: outfity, které stojí za povšimnutí

Letošní 58. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech...

Barevné plavky a komplety s unikátními geometrickými vzory od Cindy Kutíkové

Česká designérka a grafička Cindy Kutíková přichází s novou...

HAILEY BIEBER a její letní food-themed beauty trendy

Asi bychom těžko hledali známější osobnost v oblasti virálních...

Narozeninový LOOKBOOKㅣLana Del Rey a její vintage glamour

Dnešním dnem slaví ikonická Lana Del Rey své 39....