MBPFW: den první – dominují bílá a Černý

Po včerejšku jsme za půlkou přehlídkového maratonu Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku. Pro všechny, kteří dali v sobotu přednost sluníčku nad zatemněným pátým patrem obchodního domu Kotva, jsme sepsali reportáž toho nejdůležitějšího, co se odehrálo na přehlídkovém mole.

Z Paříže na skok do pražského undergroundu

Sezónu podzim-zima 2019 odstartoval statickou, tedy pomalu se pohybující, prezentací Jan Černý. Celkem dvanáct outfitů inspirovaných explosionalismem českého grafika a malíře Vladímira Boudníka a poctivě věrných návrhářově estetice vznikalo ještě před tím, než odcestoval na půlroční stáž do pánských ateliérů Louis Vuitton. Před multifunkčním prostorem DUP39, kde prezentace probíhala, se šešlo nemalé množství fanoušků. Přehlídka byla totiž již po druhé veřejná. Proč se tak Honza rozhodl, jak jeho stáž ovlivnila tvorbu kolekce a které kousky si už dnes můžete koupit, se dozvíte v našem rozhovoru:

I tuto sezónu ses rozhodl pro veřejnou prezentaci, proč? Bude to zásada tvých přehlídek i do budoucna? Pokud to půjde, tak určitě. Demokratizace módy a možnost ukázat kolekci lidem, kteří nebývají na guest-listech, je pro mě zásadní. Přijde každý, kdo mou práci opravdu chce vidět a myslím, že se to odráží i na celé atmosféře akce. Tvořím věci pro mladé lidi a ti nemusí mít zrovna na to, aby si koupili vstup na celý fashion week.

Jan Černý by Tomáš Gál

Před prostorem DUP39 bylo narváno, považuješ své zahájení fashion weeku za úspěch? Je to super, mám z toho velkou radost. Těší mě vždy, když si to lidé užijí a píšou mi, že to pro ně byl velký zážitek, moc si toho vážím.

Jan Černý by Tomáš Gál

Kolekce je opět čistě pánská, dočkájí se dámy vůbec někdy? Možná ano, ale nevím. Láká mě to víc a víc, ale vždy z toho zatím sešlo.

Proč? Necítil jsem to. Přemýšlím o holce, která by to pak měla mít na sobě. Tentokrát zrovna nemohla ta, kterou jsem chtěl, tak jsme to radši nedělali vůbec. Moje věci ale stejně nosí z poloviny holky, akorát teda nedělám večerní šaty. Ve finále ale stačí, když si zapneš overcoat páskem v pase a máš z toho večerní šaty.

Už za sebou máš pár týdnů stáže v pánském ateliéru Louis Vuitton. Stihl ses rozkoukat? Jak stáž probíhá a splňuje to, co jsi od toho čekal? Je to mnohem lepší, než jsem čekal. Jsme jen dva stážisti na ready-to-wear kolekce, a tak tvoříme přímo s hlavními designéry, je to fakt úlet! Tvoříme kolekci, máme na starosti dost zodpovědné věci, až se někdy bojím. Je to cool, nestojím jen u kopírky.

Jan Černý by Tomáš Gál

Ovlivnila stáž také nějak tuto kolekci, časově či koncepčně? Připravoval jsem jí hodně v předstihu, díky tomu jsem měl dostatek času přemýšlet, jestli je vše v pohodě a případně pozměnit nějaké detaily.

Kde si budeme moct novou kolekci koupit? Ihned po prezentaci jsme dropli nějakou část – trika a šály do The Room by Basmatee. Jinak je to kolekce na podzim zimu, takže se objeví nejdřív na podzim. Nějaké věci mám také nově v Miláně v koncept storu High Perspective.

Návštěva z Madridu

Za lednové představení Zuzany Kubíčkové ve Španělsku se v rámci programu Mercedes-Benz International Designer Exchange do Prahy podívala Melanie Freire Vázquez, absolventka galicijské University of Vigo. Sice netuším, jestli přežijete podzim a zimu v Galicii v košilových šatech, ale na sezónách už přece dávno nezáleží. Tahle hravá kombinace vlastních maleb, potisků a střihů mě dost baví. Ještě zajímavější mi přijde Melaniin umělecký projekt, ve kterém se zabývá tradičním galicijským textilem, např. látkovým kapesníkem, a jeho úlohou v neverbální komunikaci a kultuře. Její další práci si můžete prohlédnout zde.

Méně je více a bílá je nová MODRA

Dvacátá léta 21. století Monika Drápalová vidí jako nepopsaný list. Celobílá kolekce postavená pouze ze dvou materiálů nabízí plnou škálu šatníku – mikiny, tepláky a overaly až po perfektně padnoucí šaty, saka a oversized bundy. Nechybí také doplňky jako nákrčníky, opasky, návleky, ledvinky či zvířecí přívěsky. Nešlo sice o první bezbarevnou kolekci na světě (připomeňme si například kubistickou přehlídku Viktor & Rold haute couture z roku 2016), ovšem pro designérku, se kterou máme všichni spojenou hru barev a nečekaných vzorů, je kolekce dalším důkazem, jak variablní dokáže při své tvorbě být. Barvy zmizely, typické siluety, preciznost zpracování a nositelnost bohudík zůstaly.

Backstage Monika Drápalová by Tomáš Gál

Monika Drápalová se tuto sezónu podílela také na kolekci a konceptu přehlídky tradiční české značky Pietro Filipi, která se pod taktovkou nového CEO Michala Mičky a se zbrusu novou vizuální identitou od Studia Najbrt po letech vrací na mola pražského týdne módy. Více se o spolupráci, nové kolekci a další tvořbě Moniky dozvíte v podcastu, který před pár dny připravila Veronika Ruppert v rámci své Modeshow na Radiu Wave. Poslechnout si jej můžete zde.

Ze šatníku Captain Marvel

Zdeňka Imreczeová dobře ví, jaké ženy obléká. Úspěšné, silné a hlavě skutečné. Je to jedna z přehlídek, na které se pravidelně schází zákaznice a tváře její značky oblečené do minulých kolekcí, jedním okem po sobě pokukují a druhým vybírají, co budou nosit, až zase spadne listí. A vy si říkáte, že vše zase na chvíli dává smysl. Kdo obleče ten modrý soudnický talár a hypnotizující růžovo modré šaty, nevím, jinak tleskám – dobrá (geometrická) práce.

Minimalistický luxus made in Slovakia

Při každé přehlídce, kterou prezentují slovenští následovníci prvorepublikové oděvní legendy Nehera, mé srdce minimalisty zaplesá. Pohodlné materiály a střihy, snadná kombinovatelnost a nadčasovost, to jsou hlavní atributy tvorby Nehera. Pro ty, kteří značku pravidelně sledují, nebyla kolekce podzim-zima 2019 úplnou novinkou, na konci února ji značka představila v Paříži. A právě tam, na sněhobílém mole s deseti dalšími outfity, vyladěným stylingem a na podstatně rozmanitějších a zkušenějších modelkách, vypadala o tolik lépe. No co, stejně jako každému nesluší oversized minimalismus, ne každé kolekci nutně sluší industriální prostory. Pokud jste z těch, kteří se v nadměrných a tlumených tónech cítí skvěle, tak vynechte pár nákupů v nejmenovaném třípísmenkovém fast-fashion domě a dopřejte si raději trochu luxusu made in Slovakia. První den uzavřela éterická přehlídka krajek a tylu návrhářky Terezy Vu a neméně temná večerní kolekce Michaela Kováčika. Celočerné a technicky dokonale provedené luxusní spodní prádlo se tak stalo pomyslným protikladem k bílé kolekci Moniky Drápalové. Jin a jang. Svět je zase v rovnováze a my můžeme bez obav prožít další den Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku. Amen.

Podobné texty

Ceny Czech Grand Design znají vítěze

Ve Stavovském divadle byly předány ceny Czech Grand Design...

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...