MBPFW: den druhý – čerstvá inspirace & surová LAFORMELA

Neděle a druhý den Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku. Čerstvý vítr v podání studentských kolekcí. Jako první se představil Ateliér Designu oděvu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, který na českou módní scénu přinesl už několik důležitých jmen – Denisa Nová, Mirka Horká, Iva Burkertová, Tereza Rosalie Kladošová, Jan Černý a další. Tentokrát se představili Miroslava Nováková a její grafické overaly; Anežka Berecková s moderním pojetím princezny; Kristián Stanko a kolekce čistá jako matka příroda a Adriana Šátková jako první žena na Měsíci.

Na neudržitelnost současné masové oděvní produkce upozornil Ateliér designu oděvu a obuvi pražské UMPRUM pod vedením profesorky Liběny Rochové. Zajímavostí je, že během klauzurního projektu s názvem Etické poselství měli studenti po dobu tří týdnů volný přístup do skladů dobročinných obchodů Sue Ryder, kde mohli čerpat inspiraci i materiál.

Právě probíhající retrospektivní výstava v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze věnována výjimečné práci rodiny Ascherových se stala zadáním druhého týmu budoucí generace českých návrhářů na pražské UMPRUM.  Tzv. Ascher Challenge byla podle vedoucího Ateliéru módní tvorby, Pavla Ivančice, vůbec nejrozsáhlejším a nejambicióznějším projektem studentů za dobu jeho působení v čele ateliéru. Výsledek rozhodně stojí za podívanou. Dědicové Ziky a Lídy Ascherových poskytli studentům pro tvorbu kolekce také originální archiv látek – pružné bavlněné satény, hedvábné šátky, plátna, batist a potištěné tkaniny. Nechcete-li si nechat práci pětadvaceti mladých designérů nechat ujít, navštivte od 28. března do 19. května výstavu Šílený hedvábník v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Rozhodně stojí za to!

Bravo, Boris

Vítězem talentové soutěže, kterou již čtvrtý rok pořádá Mercedes-Benz Prague Fahsion Week ve spolupráci s obchodním domem VAN GRAAF, se stal Boris Kráľ. Zlínský student Ateliéru Designu oděvu a blízký spolupracovník Jana Černého porazil trojici dalších soutěžících výraznými barvami na dramatických siluetách.

Přítomná Michaela Hriňová

Talenty doprovodila v odpoledním bloku další absolventka zlínského Ateliéru Design oděvu, Michaela Hriňová. Čtyřiadvacet dámských a pánských looků s kompletním stylingem, včetně čepic Tonak a autorské bižuterie Terezy Otáhalíkové, potvrdilo, že je Michaela připravená. Na co? Na budoucnost? Ta přece neexistuje! Future is now a v tomhle časoprostoru dokázala tahle drsná holka s vybraným hudebním vkusem nadchnout nejednoho diváka. Gratulujeme!

Na přehlídková mola se pod uměleckým vedením Moniky Drápalové, Filipa Hiekeho a dalších interních designérek vrátila česká značka Pietro Filipi. Svůj comeback přinesla v poměrně tradičních modelech bez velkého překvapení. Krčím rameny  – asi jsem čekal něco zajímavějšího. V dnešním programu prosté oblečení holt stěží vynikne.

Backstage přehlídky AiM. Foto: Tomáš Gál
No Future, future is now – detail z kolekce značky Aim by Michaela Hriňová. Foto: Tomáš Gál

Avantgardní elegance a dospělá LAFORMELA

Miroslava Kohutiarová a Antonín Soukup, tvořící pod společnou značkou LAFORMELA již skoro deset let, se se svou poslední kolekcí vrací zpátky ke kořenům. Opouští ideu dokonalosti a s materiály jako je vlna, hedvábí, alpaka nebo bavlna s nanomembránou a pod kreativním spoluvedením fotografa Jana Grombiříka znovuobjevují lehkost a surovost. Koncept kolekce pro nadcházející sezónu podzim-zima 2019 je vztah člověka s přírodou, který předurčuje také podstatně umírněnější barevnou paletu. Mezi doplňky nechybí batohy, kabelky, multifunkční opasky a zimní kšiltovky, které vznikly ve spolupráci s českou značkou Naut nebo stříbrné náušnice vyrobené ve spolupráci s českou šperkařskou rodinou Beldových. Kolekce měla premiéru na milánském týdnu módy a tento víkend se představí také v Budapešti na události Central European Fashion Week. Jaké byly přípravy a který outfit baví designéry nejvíce, jsme se zeptali těsně před přehlídkou:

Který look kolekce je váš nejoblíbenější?

Jsou to oděvy z materiálů, které mají strukturu, vzor nebo jsou nějakým způsobem efektní. Např. look, kterému říkáme pracovně malachit. Je vyroben z digitálně potištěného denimu. Také jsme rádi, že jsme se vrátili k práci s koženými doplňky, jako jsou opasky s coverem na mobil.

Tisk z kolekce LAFORMELA FW19/20. Foto: MBPFW
Doplněk z kolekce LAFORMELA FW19/20. Foto: MBPFW

Kde všude bude kolekce k dostání?

Především v showroomu LAFORMELA v Dušní 4, Praha a v Priveé Lounge v Bratislavě.

Chystáte se teď na nějakou další spolupráci – třeba jako v minulosti s Footshopem?

V tuto chvíli kolaboraci v podobném rozsahu nepřipravujeme. Ale v módě se vše mění velmi dynamicky a na poslední chvíli, takže nemůžeme nic vyloučit.

Jaké byly přípravy? Stihli jste vše předem nebo budete finalizovat ještě hodiny před přehlídkou?

Vzhledem k tomu, že se podřizujeme celosvětovému obchodnímu systému, jsme měli kolekci i s lookbookem a celou agendou připravenou již v únoru, před jejím představením v Miláně.

Jaký je rozdíl mezi přípravou na zahraniční prezentace a český fashion week?

Rozdílů je opravdu mnoho. Fashion week v Paříži, stejně jako v Miláně, New Yorku, Londýně a dalších městech, má na rozdíl od toho českého obchodní cíle a z toho vychází také rozsah příprav, které, předpokládáme, pro český fashion week nikdo nerealizuje.

Adam Kost uzavřel druhý den

Druhý den uzavíral Adam Kost s kolekcí na první pohled jasně rozpoznatelnou, věrnou svým typickým vzorům i střihu, ovšem posunutou o pár barevných tónů napřed. Maxi péřovky, barevná batika, úplety a přídavné kapsy na oblecích, které by se nestyděli obléknout ani Beatles ani mladá generace fashionistů.

Backstage přehlídka Adama Kosta na MBPFW. Foto: Tomáš Gál

Podobné texty

Barevné plavky a komplety s unikátními geometrickými vzory od Cindy Kutíkové

Česká designérka a grafička Cindy Kutíková přichází s novou...

Opuštěné pláže a vůně citrónů jako inspirace nové kolekce značky Leeda

Lucie Kutálková představila novou kolekci Leeda Flow inspirovanou Sicílií....

Power dressing podle Zuzany Kubíčkové

Co je power dressing? Tento módní styl v 70....

All Season Wedding Club

Lookbook svatební kolekce Terezy Rosalie Kladošové, který vyfotil Vojtěch...