To, že se letos Miro Sabo a LAFORMELA přiblížili víc než kdykoli předtím, si všimli opravdu všichni. Šumělo to davem, psali o tom aktuální reporty a každý si vizuální přiblížení vysvětlil jinak. Miro se hodně vyvíjí, LAFORMELA stojí na hezkém a cool místě. Sabo překvapil stylingem, konceptem a ironií. Opravdu povedená podívaná, která má v sobě navíc kouzlo ready-to-wear kolekce. Dramatické looky na mole se rozloží a my vidíme Mira Saba, kterého chceme taky nosit!
Daniela Pešková se držela svého stylu. Někdy možná až hodně. Žádné velké experimenty, minimalistický styling, ženské linie a základní barvy… Zato kombinace Petry Ptáčkové a Jana Černého přinesla v jednom bloku barvy, energii, výtvarno a něco, co na fashion week opravdu patří… Oba talentovaní, s výtvarným citem a zkušenostmi ze zahraničí. Petra jako návrhářka světového formátu přináší koncepty které mají hloubku, příběh a hodně fantazie. Letos to bylo o polštářích, domovu, pohodlí… To vše s novými tvary, denimem a cool klobouky. Jan Černý zase tvoří pánské kolekce, ale jeho looky jsou unisexové, alespoň podle nás 🙂 Klasické pánské tvary mají v jeho kolekcích něco navíc a to nás baví.
CHATTY nezklamaly. Jsou zárukou dobré podívané téměř vždy. Teď to bylo o mužské a zároveň ženské energii, o minimalizmu a zároveň extravaganci, jemnosti a dynamičnosti. Vlna kontrastů zaručila, že ten kdo přišel, nelitoval. Střídání přiléhavých a oversized kousků, čistých linií a výrazných prvků, využití oblíbeného denimu a propracovaný styling. To a možná ještě o trochu víc elegance jsou ingredience podzimní kolekce CHATTY.
Zdeňka Imreczeova tvoří dlouho, v novém formátu fashion weeku ale byla nováčkem. Její klasické looky nejsou možná úplně atraktivní catwalk záležitostí, působí však jako hezká protiváha k náročným a přestylovaným kolekcím. Její zima je japonská a samurajská, kde má místo cílevědomá, neohrožená a odhodlaná žena. Monochromatické looky, kruhové tvary a uvolněné siluety bylo něco, při čem jste si mohli oddychnout. I když tady k velké invenci nedochází, krása je skryta v úspornosti a jemnosti. Po vyzrálé Zdeňce přišel na scénu gruzínský SITUATIONIST, který byl “hostem”, neboli takovým “erasmus” designérem na MBPFW – kolekce byla neuspořádáná, živelná, s tvrdými liniemi a kůží. Střihy do véčka, oversized ramena, temné barvy. Objevila se tady řada zajímavých nápadů, mixování elegance, strohosti, precizních střihů a ledabylosti. Kdo by chtěl vidět, co se kromě tohoto brandu nosí v Tbilisi, jejich další sezona fashion weeku startuje na podzim 🙂
Lukáš Macháček je od začátku jméno, nad kterým visí otazník. Jeho kontinutita a chtění nás ale začínají bavit a možná přijde čas, kdy budou jeho kolekce víc než jen repetice světových trendů a stylingů. Letošní zima bude podle něj o oversized mikinách a svetrech a proti nim stojících elegantních sukních a kalhotech. Lokální designovou elitu na jeho přehlídce sice neuvidíte, pro ostatní ale Lukáš zanechal dramatický, silný a protikladný dojem ze své show. Atmosféru umocňovala dobře zvolená hudba a uvolněná chůze.
Kateřina Geislerová je spolehlivý designér, který doručí, co si publikum žádá. Praxí vycvičená mysl dokáže rozeznat, co se osvědčilo a co nikoliv, co se prodává, a co zůstane zákazníkem netknuto. Ve stejném duchu se nese i kolekce pro nadcházející období. Kvalitní řemeslnná práce s materiálem, hlavně zaobalit siluetu do hřejivé peřinky a poskytnout maximální pohodlí. Jako jediná dokázala v davu vzbudit i výkřiky a nadšení – škoda jen, že ty nepatřily kolekci jako takové, ale spíš Simoně Krainové, která pro Kateřinu předváděla.
Petra Balvínová zákaznicím rozumí taky a možná proto mění směr. Po předchozí sezoně a ženě romantické až zasněné přináší ženu praktickou, v pohybu, ale stále sexy. Jako pilotky bitevním nebem se po molu nesly první modelky. Kolekci vládly volné střihy, kapsy a spony, kabely, brašny, a když ne přímo batoh, tak alespoň jeho vyšitá simulace na zádech. Na očích měly modelky plastové ochranné brýle. Petra nám předvedla ženskost ztrácející se ve volném střihu.
Jarní MBPFW dokázal, že už dávno není jenom “one hit wonder”, a že postupněji by se mohlo na Prahu dívat jako na nové epicentrum evropské módy, možná dokonce středoevropské. A my se těšíme zase na podzim. Za půl roku se dá stihnout mnoho a i když to ve světě módy není nejdelší doba, s novou sezonou možná uvidíme i nové tváře jak na straně designérů, tak i v publiku. Je dobré, aby se tento fashion svět rozrůstal a přitahoval stále nové potenciální klienty, talenty a subkultury. Protože jediný způsob jak jít dál je vyvíjet se kupředu. Fashion week má na to všechny předpoklady – otázkou je kam přesně chce a čím chce být.