Další velký módní dům je bez kreativního ředitele. Ricardo Tisci oznámil svůj odchod od Givenchy po dlouhých 12 letech. Poslední přehlídka, na které se jako kreativní ředitel podílel, byla ta na Men‚s fashion week před několika týdny. F/W 2017 kolekci na pařížském fashion weeku v březnu 2017 již připravovat nebude. Drby, že by na jeho místo měl nastoupit Virgil Abloh, byly vyvráceny. Takže kdo bude nástupcem tohoto talentu? To se zatím neví, nebo se to aspoň daří úspěšně tajit.
http://fashionista.com/2017/02/riccardo-tisci-leaves-givenchy
Jak udělat módní průmysl více udržitelným? Otázka, kterou si klademe pořád dokola a dokola. Jedním z lidí, kteří se snaží redefinovat a podpořit udržitelnost je Paul Dillinger, vedoucí globální produktové inovace značky Levi‚s. “Abychom provedli skutečnou změnu, musí se změnit hlavně to, jak lidé o oblečení přemýšlí”, říká Dillinger. Levi‚s byl navíc vždy lídrem v oblasti udržitelnosti. V roce 1991 se značka zasloužila o nastolení nových standardů pro zdravé pracovní prostředí a etické chování vůči životnímu prostředí. Tyto standardy průběžně kopírovalo mnoho dalších značek a v podstatě tak tento brand přivedl módní průmysl k novým normám. Dnes se Dillinger soustředí na to, aby lidé přestali přemýšlet o oblečení jako o věci na jedno použití. Jeho cílem jako designéra je vytvořit takové džíny, ve kterých se zákazník bude cítit dobře a budou se mu nosit dobře, to zvyšuje pravděpodobnost, že se o ně bude starat, nebude se jich chtít vzdát a pořídit si nové, které za chvíli zase vyhodí. Držíme palce!
https://www.fastcompany.com/3067895/moving-the-needle/levis-is-radically-redefining-sustainability
V únoru byly představeny také další zajímavé kolekce, které neunikly naší pozornosti. Jednou z nich byla kolekce Supreme s „potiskem“ Baracka Obamy. Supreme v podstatě zrecykloval jeden starý nápad. V roce 2009 Barack Obama navštívil Ghanu. Jako poctu této návštěvě vyrobili místní obyvatelé tzv. kanga – tradiční ženské oděvy. Na šatech byla ona politická grafika s nápisem „Akwaaba“, což znamená vítejte. Supreme si tento nápad vypůjčil a lehce přetvořil pro novou kolekci. Grafiku s fotkami prezidenta ponechali a nápis „akwaaba“ vyměnili za nápis Supreme. Značka byla ihned obviněna z přivlastnění tradiční africké kultury. Naopak fanoušci Supreme tvrdí, že se jedná o poctu původnímu designu. Jaký názor máte vy?
http://www.highsnobiety.com/2017/02/14/supreme-obama-anorak-story-ss17/
Další zajímavá kolaborace se týká značky Dickies, která má téměř stoletou historii! Oblečení, které bylo původně vyráběno jako pracovní, se brzy dostalo do mnoha subkultur, které si je přivlastnili – a to od skejťáků po rappery. Není tedy divu, že newyorská značka a fashion store Opening Ceremony se rozhodla pro spolupráci právě s Dickies. Ikonické kousky pracovního oblečení přepracovali pro novou generaci. Lidi z OC doslova prohrabali celý archiv Dickies a vybrali nejlepší kousky pro reedici. Samozřejmě jako je u Dickies tradicí, bylo použito nejkvalitnějších materiálů a vše je hrdě vyráběno v USA! Kousky z této kolekce můžete vidět tady: http://www.highsnobiety.com/2017/02/09/opening-ceremony-x-dickies/
Tak očekávaná přehlídka roku 2017 konečně proběhla! Raf Simons debutoval u Calvina Kleina a musíme uznat, že své nové role se zhostil víc než dobře. Více detailů z přehlídky včetně fotek modelů můžete najít zde: http://www.vogue.com/article/calvin-klein-fall-2017