Hledání nové cesty – finalisté Czech Grand Design

Ivana Mentlová je díky svému vzhledu a stylu tvorby velmi oblíbená mezi českými „celebritami“. Její oblečení rády nosí herečky i modelky a návrhářka se také sama ráda v bulváru prezentuje. I když ji u nás nemůžeme podpořit a její vztah ke kožešinám je za hranicí dobrého podnikání i vkusu, její tvorba se možná dá taky popsat jako kombinace typicky pánských prvků a boho chic, které nevyžadují pokročilou stylistickou dovednost nositele. Skutečnost, že je oceněna za kolekci jaro/léto 2015, kterou připravila jako luxusní konfekční řadu Silverline pro Pietro Filipi, je určitým překvapením.

Oceněné modely se nijak nevymykají dosavadnímu rukopisu návrhářky, využívají „osvědčeně extravagantní“ prvky ve formě průstřihů, asymetrického řasení topů či stylistické prostředky jako je kombinace sportovního trika s elegantním oblekem. Co by bylo v rámci návrhářské tvorby považováno za basic kolekci bez výraznější invence, v případě konfekce vyvolává řadu otázek o možnostech a estetice „masové“ výroby. Právě tento kontext je pravděpodobně tím, co návrhářce zajistilo účast ve finále. Samozřejmě věříme, že komerční nominace nesouvisí s další sponzoringem nebo jinými (hlavně finančními) záměry značky a organizací, která soutěž pořádá.

Jakub Polanka je na české scéně zvláštní osobností. V kuloárech se delší dobu šušká, jestli vůbec umí šít, jestli v posledních letech náhodou nevykrádá sám sebe vůbec, jestli si svou pozici uznávaného českého návrháře zaslouží. Díky SS2015 se ale potvrdilo, že se jedná jenom o pomluvy. Obsáhlá kolekce obsahuje jak ikonické kousky z návrhářovy dílny, tak úplně nové věci, které by si v letních dnech s radostí oblékl snad každý. Výrazný rukopis až ikoničnost jednotlivých prvků nijak nebrání jejich snadné kombinovatelnosti, a to nejen v rámci kolekce, ale i třeba napříč kterýmkoli šatníkem. Na první pohled se možná nejedná o počin, který by se zapsal do dějin, ale kolekce je výjimečná a ve finále zcela právem.

La Formela a kolekce, která ji vyhoupla do finále CGD, rozhodně nepatří mezi nenápadné elegantní šedé myšky. Podle návrhářského tria se bude nosit oblečení inspirované punkem, se spoustou prostoru pro detaily a náhodu. Černá, řetězy, síťovina, ale i neon a metalický lesk, vlání v kontrastu s pevnými minimalistickými plochami, přísná symetrie versus náhoda, v La Formela stvořili kolekci pro nespoutanou noční městskou šelmu, kolekci pro temné uličky, punkové koncerty i queer kluby, kolekci, která vyrušuje okolí a vytrhává ho z obvyklé netečnosti. I samotný styling, kterým jsou modely prezentovány, představuje neuvěřitelný mix, potvrzení, že „punk je někde jinde“, že to, co staví člověka proti všem, není vecpání se do obvyklého mustru, ale nespoutanost kombinací a odhodlání být sám sebou. Bez kompromisu. Když přičteme propracované detaily, jako jsou třeba korálkové třásně, je letní kolekce od La Formela žhavý favorit na vítězství.

Na práce finalistů ze všech kategorií se můžete jít podívat do Technického muzea v Praze. 

 

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...