Jak se v Čechách vybírají džíny

Denim je materiál ne s úplně rozsáhlým a rozmanitým výběrem v ČR. Navíc jeho zpracování není úplně snadné, má svá kritéria stejně jako práce s kůží. Což nemusí být důvodem….možná se koukáme málo kolem sebe, protože pár návrhářů s tímto materiálem pracuje výborně nebo už pracovalo.” dodáva Antonín Soukup zastupující značku La formela.

A svoji zkušenost s džínsy popisuje i Iva Burketová z Odivi: “Kalhoty musí perfektně padnout. Jednou jsem denim v kolekci měla a málokomu, kdo o něj měl zájem, sednul. Vše se muselo složitě upravovat na míru.”

I přes snahu kupovat lokální věci, nezbývá než se poohlédnout i po jiných alternativách, jako jsou sekáče nebo klasická konfekce.  Když už kupovat další jeany, zajímavá by v tomto ohledu mohla být nová denim kolekce švédského řetězce H&M z recyklované bavlny, která bude v obchodech na konci února.

Ale ať už se rozhodnete koupit si džíny kdekoliv, měly byste opravdu trvat na perfektním střihu. Pokud se vám džíny v pase zařezávají, vytváří “efekt muffinu”, boky nebo bříško “přetíká přes okraj, překryv zipu rozevírá, přední šev příliš zařezává, okraj kapes tahem odstává – neoblékla jste ten ideální.

Poto pro vás máme pár praktických tipů:

Džíny slim (skinny, ultraslim)

Ty si můžete dovolit, pokud je i vaše postava “velmi slim”. Všechny ostatní váhy a tvary v nich budou vypadat jako kužel, v horším případě jako “dobře naplněná jitrnička”. Vždy totiž vypíchnou všechny nedostatky a nesrovnalosti postavy.

Džíny rovné

Obecně se dá říci, že budou slušet většině, protože opticky zúží a prodlouží nohy. S výjimkou velmi masivního pozadí nebo stehen, kdy efekt “rovný” ztrácí na “přímočarosti”. Tento střih musí oblast boků a stehen pouze zvolna obepínat (nikoliv se na nich šponovat).

Džíny boot-cut

To je velmi rozporuplný střih. Dlouhou dobu “platilo”, že sluší všem. Na to, že momentálně nejsou trendy, bychom ani tak ohled brát nemuseli – protože elegance se za trendy nehoní. A co se týče slušivosti – je třeba vzít “rozum do hrsti”. Denim je skutečně tužší materiál a může vyvolat dojem “sloupovitosti” – právě v případě, kdy se nohavice od kolen dolů mírně rozšiřují.

Džíny zvonové a široké

Pokud nejste někde na hranici anorexie a vaše výška nedosahuje nebeské klenby – takové střihy nenoste. Nikdy!

Džíny “bokovky”

Sluší ženám s širokými boky a útlými rameny, případně ženám, které potřebují udělat optickou korekci vysoko posazeného pasu. Prý také sluší ženám s postavou tvaru přesýpacích hodin, ale to pouze v případě, že jejich pozadí nemá tvar “jablka” – riziko přetíkajících špíčků je pak obrovské.

Džíny v 3/4 délce

Ať už jsou džíny skutečně v této délce nebo ji docílíte tím, že nohavice ohrnete, platí, že je nesmíte ukončit tam, kde je lýtko nejširší. Každá linie nebo manžeta na spodní části nohavice postavu opticky zkrátí. Jste-li majitelkou dlouhých nohou, můžete k nim vzít boty bez podpatku. Jste-li normální smrtelnicí, vezměte alespoň minimální podpatek.

 

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...