Jaký bude první jarní MBPFW?

Praha, zdá se, se po letech snahy konečně pomalu začíná dostávat do správného módního tempa. Už na Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend v září 2014 prezentovala většina návrhářů kolekce na jaro a léto 2015, zimní kolekce však dosud s obvyklým předstihem prezentovány nebyly. To se má změnit už 21. a 22. března, kdy oficiálně proběhne první jarní edice MBPFW.

Během těchto dvou dnů by mělo své zimní kolekce představit téměř dvacet českých a slovenských módních značek. Lákavá sestava jmen jako je Zuzana Kubíčková, Chatty, La Formela, Jakub Polanka nebo časopisem Forbes oceněná Petra Ptáčková a Vladimír Staněk, to je téměř jistota že letošní březen nebude nudný. Tak jako na podzim ani tentokrát nesmí chybět kvalitní architektura, budova bývalé Živnobanky v samém centru, v ulici Na Příkopech. Nakonec, co by to bylo za událost, kdyby na ní chyběli reportéři ze Style.com a Nowfashion.com

Jarní MBPFW bude světový, a vlivným zahraničním médiím odprezentuje ty nejlepší autory. Vzhledem k tomu, že velkých jmen bude tolik, rozhodli se pořadatelé prezentovat jen créme de la créme, na šesti přehlídkách. Skupinky návrhářů však zatím ještě nejsou známy. Kterýkoli zájemce si však již dnes může koupit vstupenku v podobě VIP pasu a užít si tak všechny přehlídky i oficiální doprovodné akce. Nebo to můžete vše sledovat hezky z tepla domova online na Nowfashion.com.

Globální nadhled a profesionalita nakonec proniká nejen do „dospělých kategorií“, ale také do soutěže pro mladé talenty, Mercedes-Benz Talent. Ta je letos pojata skutečně demokraticky a otevřená všem studentům oděvního designu v České republice. Ať už z Ústí, Plzně, Prahy, Liberce nebo Zlína, všichni studenti budou celý letní semestr pod bedlivým dozorem vedoucích soutěže Pavlem Ivančicem a Liběnou Rochovou. Z těch všech budou vybráni tři finalisté, kteří se nakonec utkají o vítězství. Aby nedošlo k nějakým nepředloženostem, nominovat finalistu mohou právě a jen vedoucí soutěže, nikdo se tedy nemůže přihlásit sám, (nebo naopak odhlásit?). „Jedná se o vůbec první soutěž, která zahrnuje všechny vysoké školy oděvního designu u nás…“ dodává Liběna Rochová. I když právě tato věta se může zdát poněkud matoucí. Znamenalo to, že umprumáci jsou v soutěžích často zastoupeni proto, že jsou pořádány v Praze, a ne proto, že by se jiní studenti nemohli zúčastnit?

Také chápeme to, že náklady jsou vysoké a výnosy nízké, a vážíme si toho, že celý jarní MBPFW nebude jen VIP večírek pro zvané, ale také pro ty, kdo si koupí VIP vstupenky a o módu se tak skutečně zajímají. Ano, k módě patří i to, že není demokratická. Pokud teď však chcete vzít hlavu do dlaní a plakat, není třeba. Svět přichází zadní brankou a lidi ze Style.com by v Praze rádi nafotili nějaký ten street style. Pokud se tedy kolem Jarní rovnodennosti budete procházet po centru města, věnujte zvýšenou pozornost svému outfitu.

Je možné, že lokální streetstyle ikony zklamou a pak to bude na nás, bránit svou čest a ukázat, že patříme do Evropy a ne do Střední Asie nebo na Balkán…;)

Podobné texty