Nejprve fakta. Obchod s řezanými květinami patří se svými 100 miliardami dolarů ročně k celosvětově významným ekonomickým sektorům. Největším vývozcem je Holandsko, ale samotné pěstování probíhá především v Keni, Tanzanii, Kolumbii a Ekvádoru. Ano, květiny tak musí často urazit tisíce kilometrů, než se dostanou do naší vázy.
Dalšími faktory, které negativně ovlivňují životní prostředí, jsou vysoké nároky na spotřebu vody, odpad a kal vznikající při produkci květin, používání pesticidů a chemikálií. To vše znehodnocuje nejen půdu, ale znečišťuje i povrchové a podzemní vody. V neposlední řadě se pak hodně řeší špatné pracovní podmínky dělníků (často dětí) na květinových farmách – dlouhá pracovní doba, nízká mzda a práce s nebezpečnými látkami bez ochranných pomůcek.
Zvykli jsme si již kupovat Fairtrade kávu, čokoládu a další potraviny pocházející z rozvojových zemí. Ve Fashion MAP si myslíme, že je na čase náš seznam rozšířit také o květiny. Mimo klasickou známku Fairtrade mají květiny ještě speciální certifikaci Fair Flower Fair Plants. Ta zaručuje pěstitelům spravedlivé obchodní podmínky v environmentálně a sociálně udržitelném prostředí. V ČR jsou však certifikované květiny stále velkou raritou. Možná jsme trochu zapomněli, že i na našem území roste celá řada zajímavých květin.
Kam se tedy vydat za fair nebo lokálními rostlinkami, když téměř 98% z celkové nabídky tvoří dovoz? Pěstování místních květin se naštěstí začíná pomalu rozšiřovat a díky snaze a vytrvalosti několika nadšenců vznikají originální projekty a podnikatelské záměry.
GreenDECOR – GreenGARDEN
Koncept tohoto květinářství byl založen na prodeji tuzemských květin a ty dovezené byly vždy z férových pěstíren. V roce 2015 učinila majitelka další krok a začala s budováním vlastní květinové farmy, na které by v budoucnu mělo být umožněno zaměstnání znevýhodněných lidí. GreenGARDEN také šíří zahradnické nadšení dál a podporuje různé komunitní projekty, podílí se na osvětě a dbají na co nejmenší ekologickou stopu.
Efemér
Svou vlastní zahradu má také květinářství Efemér, které založili dvě zahradní a květinářské architekty a jeden fotograf. Sídlo mají v Brně a kytici vnímají jako výtvarný objekt. Při její tvorbě dbají na používání rostlin podle aktuálního ročního období. Také zde probíhá pěstování v souladu s principy ekologického zemědělství a sortiment je doplňován od lokálních pěstitelů.
Květinové lahůdkářství
Za tímto projektem stojí česko-kanadské duo zahradních architektů, kteří se věnují pěstování květin v okolí Berouna. Jejich zahrada se neustále proměňuje, jsou zde postupně vysazovány čerstvé novinky i zapomenuté historické odrůdy rostlin. Mimo výsledný vzhled kytice, který odpovídá stylu zákazníka či obdarovaného, dbají také na výslednou vůni celku.
Našimi dalšími tipy jsou květinářství Louky květ, Plevel, Kytky od potoka, EvaDecor a Modrokvět. A co mají zmíněná květinářství společného? Především návrat k estetice lučních květin, zodpovědný a ekologický přístup. Příště když pojedete na oslavu v ODIVI šatech, skuste k tomu taky lokální kytku. Bude to dvojitá radost! 🙂