Ostravský módní pokus – kam dál?

Zakladatelka ostravské akce Denisa Šuster chce módním víkendem rozdmýchat vody fashion scény v Moravskoslezském kraji a podpořit návrháře. Kromě domácích například i polské. ,,Ráda bych zavedla každoroční tradici nějaké lahůdky módní scény v podobě přizvání světově známého módního domu. Letos jsme měli příležitost shlédnout přehlídku Oscar de la Renta,“  řekla nám v průběhu akce Denisa. Kromě toho letos do programu přizvala jména jako Beata Rajská, Mirka Talavašková, Mirka Horká nebo Denisa Dovalová. Výjimečným způsobem se pak představil pražský koncept Czech Labels & Friends, který zastupuje české a slovenské značky. Na téma Black Spring vynesl looky od Sharky Bosákové, LaFormela, Local Icons, Eiri nebo Sans Residence.

 

Součástí víkendu byla také „Très Chic Fashion Designer“ – soutěž pro mladé návrháře pod vedením Beaty Rajské, a nově vzniklá kategorie pro střední a vyšší oděvní školy. Mezi „Très Chic” finalisty se objevili z poloviny i polští designéři. Všechny soutěžní kolekce byly úžasně zpracované, každá měla svůj originální prvek, avšak na celé čáře zvítězila Monika Debowska – absolventka školy Umění a Módního Designu v Krakově. Skvělý nápad propojení regionálních designérů! Příkladem ve světě je Skandinávie, kde podobné společné prezentace přináší inspiraci, souťěživost, ale i mnohem lepší spolupráci. Ostravu za tuto část moc chválíme!

 

Celek jako hezká myšlenka, kurátorsky mírně rozkolísaný výběr, možná ale nechyběla chuť uspokojit estetiku ostravského diváka? Na některých přehlídkách jich bylo ale tak málo, že nám občas bylo líto všech kteří se na akci podíleli. Tak jsme pro vás vybrali dve jména, která nás opravdu bavila.

 

Aboslutní jedničkou je pro nás Rafał Orłowicz tvořící pod značkou GIRL LITTLE BOY. V rozhovoru velmi nadšeně a detailně popisoval jeho inspiraci: ,,Kolekce se nazývá ROOTS – Návrat ke kořenům. Inspiruji se lidmi z prehistorické doby a pak její jednoduchou symbolikou. Růžová barva materiálů prochází celou kolekcí. Je to signatura, podle které lze rozpoznat mojí tvorbu. Můžete vidět 23 modelů, které symbolizují oslavu mých 23 narozenin.  V kolekci se objevují střapce, bambule, korálky či obojky kolem krku, jež mají přiblížit obraz šamanů modlících se k bohům.

 

Dalším zajímavým polským jménem byla Edyta Jermacz. Její 3D LOVE“ hovoří o tom, jaké změny se vyskytují v mysli lidí když se zamilují, a jak může být mysl posedlá pocitem. ,,Když se na někoho citově navážeme, naše mozky uvolňují chemické látky a vytváří pocity euforie a radosti. V tomto momentu těžko posuzujeme nebezpečné situace a nepřipouštíme si špatné věci, které se dějí kolem nás. Na základě tohoto tématu jsem vystavěla outfity jako jednotlivé portréty zamilovaných lidí. Někdy jsou modely vyvážené, někdy šílené a někdy úplně posedlé.“

 

Po všech přehlídkách a po cestě domů nás napadlo spoustu otázek. Možná místo zbytečného srovnávání by se v Ostravě mohli zamyslet nad cenami vstupného a nad tím, co doopravdy má být cílem fashion weekendu. „Podpora designérů“ už zní jako hodně velké klišé a dnes jsme v branži o pár kroků dále. Energie všech lidí, kteří se v módním průmyslu u nás pohybují je limitovaná, a my jsme více zástanci koncentrace a spolupráce. Ego akciček je po celé České republice opravdu hodně. Skutečně kvalitních přehlídek s reálním dopadem zase opravdu málo.

 

Kam se Ostrava zařadí? A přežije další rok? Výprava byla určitě hodně nákladná. Tak všichni držme palce!

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...