Local Shopping: Flowers

Nejprve fakta. Obchod s řezanými květinami patří se svými 100 miliardami dolarů ročně k celosvětově významným ekonomickým sektorům. Největším vývozcem je Holandsko, ale samotné pěstování probíhá především v Keni, Tanzanii, Kolumbii a Ekvádoru. Ano, květiny tak musí často urazit tisíce kilometrů, než se dostanou do naší vázy.

Dalšími faktory, které negativně ovlivňují životní prostředí, jsou vysoké nároky na spotřebu vody, odpad a kal vznikající při produkci květin, používání pesticidů a chemikálií. To vše znehodnocuje nejen půdu, ale znečišťuje i povrchové a podzemní vody. V neposlední řadě se pak hodně řeší špatné pracovní podmínky dělníků (často dětí) na květinových farmách – dlouhá pracovní doba, nízká mzda a práce s nebezpečnými látkami bez ochranných pomůcek.

Zvykli jsme si již kupovat Fairtrade kávu, čokoládu a další potraviny pocházející z rozvojových zemí. Ve Fashion MAP si myslíme, že je na čase náš seznam rozšířit také o květiny. Mimo klasickou známku Fairtrade mají květiny ještě speciální certifikaci Fair Flower Fair Plants. Ta zaručuje pěstitelům spravedlivé obchodní podmínky v environmentálně a sociálně udržitelném prostředí. V ČR jsou však certifikované květiny stále velkou raritou. Možná jsme trochu zapomněli, že i na našem území roste celá řada zajímavých květin.

Kam se tedy vydat za fair nebo lokálními rostlinkami, když téměř 98% z celkové nabídky tvoří dovoz? Pěstování místních květin se naštěstí začíná pomalu rozšiřovat a díky snaze a vytrvalosti několika nadšenců vznikají originální projekty a podnikatelské záměry.

GreenDECOR – GreenGARDEN

Koncept tohoto květinářství byl založen na prodeji tuzemských květin a ty dovezené byly vždy z férových pěstíren. V roce 2015 učinila majitelka další krok a začala s budováním vlastní květinové farmy, na které by v budoucnu mělo být umožněno zaměstnání znevýhodněných lidí. GreenGARDEN také šíří zahradnické nadšení dál a podporuje různé komunitní projekty, podílí se na osvětě a dbají na co nejmenší ekologickou stopu.

http://green-garden.cz/

Efemér

Svou vlastní zahradu má také květinářství Efemér, které založili dvě zahradní a květinářské architekty a jeden fotograf. Sídlo mají v Brně a kytici vnímají jako výtvarný objekt. Při její tvorbě dbají na používání rostlin podle aktuálního ročního období. Také zde probíhá pěstování v souladu s principy ekologického zemědělství a sortiment je doplňován od lokálních pěstitelů.

www.efemer.cz/

Květinové lahůdkářství

Za tímto projektem stojí česko-kanadské duo zahradních architektů, kteří se věnují pěstování květin v okolí Berouna. Jejich zahrada se neustále proměňuje, jsou zde postupně vysazovány čerstvé novinky i zapomenuté historické odrůdy rostlin. Mimo výsledný vzhled kytice, který odpovídá stylu zákazníka či obdarovaného, dbají také na výslednou vůni celku.

http://www.wegrowflowers.cz/

Našimi dalšími tipy jsou květinářství Louky květ, Plevel, Kytky od potoka, EvaDecor a Modrokvět. A co mají zmíněná květinářství společného? Především návrat k estetice lučních květin, zodpovědný a ekologický přístup. Příště když pojedete na oslavu v ODIVI šatech, skuste k tomu taky lokální kytku. Bude to dvojitá radost! 🙂

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...