Východ jako dobrý směr – ZLÍN 2016

Mladý talentovaný návrhář Jan Černý svou bakalářskou prací oslovil veřejnost příběhem pánské prostituce devadesátých let. “Inspirací mi byl film Mandragora. Zachycuji proces chlapce – od maminčina andílka, až po ošoupaný fejkový kabát. Prošel si vším a nějak to dal. Nesoudím ho, jen líčím jeho život,” pověděl nám v rozhovoru Jan. S každým kusem oděvu pracoval jako s každou jednotlivou duší kluka. Jan kolekci vnímá jako určité sebevyjádření ve tvarech a výraznosti materiálů, ale do budoucna se chce opět vrátit k jeho oblíbeným čistějším liniím.

 

Krásným příběhem vytváření vlastní hodnoty oděvu nás nadchnula Eva Papoušková. Oděvy tvořila na cestách! “Čas, který jsem trávila ve vlaku, a jinak bych ho promarnila, jsem věnovala ručnímu dotváření oděvů. Přidala jsem hodnotu nejen svému času, ale také každému kousku. Používám jednouché střihy, které pak dekoruji vytaháváním nitek látky. Některé modely jsou čisté a částečně předpřipravené pro nového majitele, který si může dle své libosti oděv vylepšit,” řekla nám mladá návrhářka. U každého jejího modelu visela kartička, která měla poslání zamyslet se nad tím, co nám opravdu visí v šatníku. “Autorka ani já nechceme podporovat fast fashion business,” nebo “Autorka mě vytvářela dokonce i ve vlaku na cestě domů a vzala mě ke své babičce.”

 

Michaela Hriňová se velmi netradičně inspirovala Alenkou v Říši divů. Oděvy mají formu pyžama, aby se v nich člověk cítil co nejpohodlněji. Na oděvy aplikovala vzor králíčka – autorským ručním potiskem a také 3D tiskem.

 

“Kolekce mladých návrhářů mě hodně bavily. Překvapily mě příběhy, které stojí za každým kouskem oděvu. Potom má na ně člověk úplně jiný pohled. Všem moc fandím!,” říká o studentech Mirká Horká, která byla letos na obhajobách. Její slova jsou o to vzácnější, že sama měla v posledních dnech napilno s připravou na finále mezinárodní soutěže INTERNATIONAL WOOLMARK PRIZE v Miláně.

 

Na večerní show do zrekonstruovaného prostoru bývalé Baťovy továrny se přišli podívat nejen místní, ale také spousta tváří z Prahy. Art direkce celé akce se chopil Jan Černý, který měl vše pod palcem po celý den, včetně přípravy vlastní kolekce. Po přehlídkách byl otevřen showroom, kde měl každý možnost okouknout oděvy také zblízka, a poznat návrháře osobně.

 

 

Celý den ve Zlíně jsme si perfektně užili – fajn lidi pro které je móda zábavou a ne pózou.

 

Těšíme se zase za rok! 🙂

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...