MBPFW & doprovodné akce

Celý týden jsme obráželi pop–up instalace, obchody a doprovodné akce, viděli nové spolupráce, designérské kousky a potkávali se s lidmi z lokální scény. Podívejte se na přehled.

FashionTech je jednou z nejvydařenějších akcí a právem má čest otevírat celý fashion week. Osm hodin povídání, rozhovorů a diskuzí o módě, technologiích a zajímavých hostů, kteří mají co sdílet. Vůbec největším úlovkem byla tuto sezónu Daria Shapovalova, mimo jiné také zakladatelka Mercedes Benz Kiev Fashion Days. Jestli vám tahle konference unikla, příště si určitě udělejte čas. Pokud jste minulé litovali, že nemůžete uprchnout z práce nebo ze školy, náš report vám to vynahradí. 

Do doprovodného programu se zapojil i obchod Freshlabels. Prezentování starších kolekcí nebylo sice nejžhavějším lákadlem, ale uznáváme, že i takhle se může lokální móda dostat do povědomí těch, kteří se o ni nezajímají. Úplnou novinku naopak přinesla spolupráce designérky Alex Monhart s bloggerkou Adelou Mazánkovou. Holky spojily zručnost, preciznost a parádní estetiku a přinesly nový typ cestovního variabilního psaníčka. AMSQUARE – jak jejich spolupráci nazvali, byla poprvé v lokální módní historii skutečným propojením světů návrhářky a blogerky a my věříme že dobrý start bude mít rovnako zajímavé pokračování. Úplné novinky představil taky projekt LOCAL ICONS – k vidění byly prototypy nových redesignů – škoda, že jenom ve výloze butiku Czech labels&friends. Tento prodejní prostor taky představil v Praze nová designérská jména nebo taky kolekci talentovaného studenta Maroše Barana.

Blogeři, fotografové a skalní příznivci české módy se pak další den přesunuly na brunch do La Gallery Novesta. Lote, About a Krákora a jejich nové kolekce zaplnily zrekonstruovanou galerii. Malým zklamáním se pro nás stal Pop-Up galerie Září ve Veletržním paláci, kde jsme podle příslibu očekávali šperkaře přímo na místě. Našli jsme ale jenom sekt a prodejní instalaci se současným českým šperkem etablovaných designérů i začínajících studentů. V rámci projektu vznikla i speciální sběratelská kolekce Ko-lektor od osobností české umělecké scény. Svými návrhy přispěl například laureát ceny Jindřicha Chalupeckého Mark Thér, sklář Zdeněk Lhotský, sochař Michal Cimala či novinářka Veronika Ruppert.

Čtvrtek se stal zase neoficiálním zahájením přehlídkových dní a party v hotelu Emblem byla jasným důkazem. Absence designérů a Vip hostů napověděla, že se finišuje s přípravami a zároveň probíhá akce na pozvánky na jiném místě.

Úplnou novinkou byla konference o udržitelné módě. Zajímavé diskuze a odborné informace střídalo prozaičtější odpoledne, které ale taky přineslo pár zajímavých věcí nebo taky vystřízlivění o praktikách módního průmyslu. O vhled do reality se postarala i Lejla Abbasová, která vysvětlila chod charitativních sbírek oblečení určených pro Afriku a překvapila zprávou o praktikách, které charita na donátorstvo využívá. Otevřeně povídala o tom, že se darované oblečení k osobám v nouzi nedostává a obhajovala změnu systému a focus na lokální pomoc. Jednoduše řečeno, čím blíž pomáháme, tím je naše pomoc efektivnější. Žádné náklady na přepravu, clo, nebo prostor pro korupci. O udržitelném šatníku se zase diskutovalo s návrhářkou a stylistkou Kamilou Vodochodskou.

Doprovodný program vrcholil přednáškou Alessandra Buzzi z italského Vogue. Podzemní prostory v Českém centru byly přeplněné, ale občas bylo těžké bránit se pocitu, že očekávané  Q&A o stylu a o tom jak prorazit neuspokojilo chtíč po vědomostech lokální scény. Rady a tipy jako nevzdávat se, jít si za svým,pracovat, být milý nebo kontinuální, vypadají na papíře nebo monitoru jako klišé. I když v sobotu bylo jasné, že všechny tyto rady šly od srdce. Budeme se těsit na příští ročník, na besedu s dalším hostem a možná trochu aktivnější publikum a odpovědi, které půjdou do podstaty.

Pražský Fashion Week na sezonu S/S 16 dopadl nad očekávání. Utáhnout celý týden program mohlo dopadnout různě a ztroskotat mohlo vše na maličkostech, nebo nezájmu publika. Opak byl pravdou. Na celý organizátorský team a také na showroomy, obchody, mladé designéry, konference jsme pyšní a musíme napsat, že všem patří díky za to, že se naše fashion scéna posouvá napřed. I proto se na další sezonu, na novinky, zábavu, iluze a všechno, co s sebou fashion week přináší, už teď moc těšíme!

Podobné texty