V roce 2009 proběhla v Praze akce ‚I šaty dělají klima‘ věnovaná vzdělávání a osvětě v oblasti dopadu módní produkce na životní prostředí. Conference a workshopy proběhly pod vedením Liběny Rochové a ve spolupráci s British Fashion Council. V rámci tohoto programu Prahu navštívila dokonce sama ikona udržitelné módy – Kate Fletcher (mimo jiné autorka bible ‚Sustainable fashion and textiles‚). O pět let později mohou být všichni organizátoři a aktéři akce ‚I šaty dělají klima‘ patřičně pyšní a spokojení. Jejich iniciativa dodnes zanechala stopy v účastnících workshopu, mezi nimiž byla i Zuzana Běhalová Sedmidubská.
Workshop ‚I šaty dělají klima‘ označila za přelom svého smýšlení o módní tvorbě, moment, kdy začala uvažovat o tom, že by mohla navrhovat oděvy, které jsou nejen estetické, ale řeší i spotřebu materiálu, odpad, který vzniká v produkci a celkový dopad na životní prostředí.
Zuzana používá ve svých kolekcích různé ‚udržitelné‘ a ‚svědomité‘ praktiky:
Používání organické bavlny – rozdíl mezi konvenční a organickou bavlnou si můžete znovu přečíst v kapitole Bílé zlato. Navíc bavlna v Zuzaniných kolekcích je zpracovávaná v České Republice. Zuzana řeší své modely do detailů a tak používá na modely z bio bavlny i certifikované bavlněné nitě.
Zero Waste – tato technika, na jejíž podrobnější popis se můžete podívat v našem článku o EcoChic Award nebo přímo na jejich stránkách, se v Zuzaniných kolekcích objevuje buď přímo na modelech, které jsou koncipované z pruhů materiálu a tak nezbývají žádné odstřižky, nebo naopak ve zpracování odstřižených kusů látky do originálních ‚one of a kind‘ modelů.
Upcycling – zpracování odstřižených kusů látky se dá nazývat i upcycling. Zuzana totiž z materiálu, který se v produkci stal odpadem vytváří produkt a upcykluje tak odpad na oděv (jeden z těchto originálů najdete na obrázku níže, jedná se o šedý top).
Lokální sourcing – látky i nitě, které Zuzana používá, jsou zpracované firmami na území České Republiky. Pokud se v Čechách nějaký materiál nedá sehnat, nakupuje Zuzana Evropské látky. Nejen, že tak snižuje emise CO2 a podporuje zachování průmyslu a pracovních míst v Evropě a v Čechách, může si být také jista kvalitou a bezpečností materiálů, které používá. Spadají totiž pod přísné Evropské normy.
Transparence – značky věnující se udržitelné módě jsou známé pro svou otevřenost, férovost a pospolitost. Když jednáte s profesionály z tohoto odvětví, rádi s vámi budou sdílet detaily o své práci. Inspirují, propojují, věří ve vyšší principy než konkurenční boj konvenčního módního průmyslu. Tak i Zuzana sdílí své zdroje a tipy s veřejností:
„V Čechách zpracovanou organickou bavlnu nakupuji u firmy JimiPlet, Moraviatex a ABtex. Bavlněné nitě jsou vyrobeny v Čechách, ačkoliv výrobna patří Německé firmě Amann a jsou certifikované. Látky si můžete na e-shopu pořídit někdy už od jednoho metru a poté doobjednat. Dříve byla na trhu jen nebarvená bavlna, dnes se i barevná škála začíná rozrůstat.“
Většina jejich zákaznic eko aspekt jejich kolekcí moc neřeší, ačkoliv s každou sezónou zájemců o modely z bio bavlny přibývá. Požadavek na svatební šaty z bio bavlny zatím ještě nepřišel, ale Zuzana je připravena i na tuto výzvu.