Do světa kosmetiky a její bezpečnosti mě uvedl Jean Zimmermann, zakladatel první organické značky Čínské kosmetiky, BaYanKaLa. Jean v ní oživil znalosti Čínské medicíny, po stoletích děděná tajemství Čínských bylin a esenciální oleje do chemicky naprosto čistých produktů. Jak podle Jeana poznáte, jestli produkt, který máte doma je přírodní a tím pádem bezpečný? Podle jeho trvanlivosti. Pokud můžete svou kosmetiku nechat otevřenou v koupelně několik dní a vaše krémy stále voní jak rozkvetlé pole levandule nebo právě ulomený list aloe vera, mažete si na obličej pěkně chemické nechutnosti.
„Nejlepší a nejpřirozenější kosmetický produkt je okurka. Uřízněte okurku, nechte ji hodinu být a ona okorá. Kvalitní a bezpečná kosmetika musí okorat pokud ji necháte otevřenou nebo pokud ji máte delší čas.“
Součástí Jeanovy historky o založení jeho značky je i to, jak své pubertální dceři vyhodil všechny SEPHORA výrobky. „Jsou sice in, ale nic, co by si přál vidět na obličeji své dcery.“ Chemikálie, které jsou používány ve většině konvenční kosmetiky, jsou označovány jako ‚mírně nebezpečné‚. Složení svého šamponu nebo krému si můžete ověřit sami na skindeep. Já jsem se podívala na některé složky nového šampónu od Garnier Fructis. Každá ingredience je označena číslem na stupnici 0-10 kde 0 je nezávadné a 10 označuje velmi nebezpečné ingredience:
voda – nezávadné
sodium laureth sulfate – 3 – mírně nebezpečné
coco-betaine – 1 – nezávadné
sodium lauryl sulfate – 1-2 – nezávadné
sodium chloride – 0 – nezávadné
glykol distearate – není v databázi
niaciamide – 0 – nezávadné
alcohol denat. – 4 – mírně nebezpečné
saccharum officinarum – 0 – nezávadné
hydroxypropyl guar – 0 – žádná data
sodium hydroxide – 3 – mírně nebezpečné
aminopropyl triethoxysilane – není v databázi
polyquaternium-30 – 0 nezávadné
camellia sinensis – 0 nezávadné
benzyl alcohol – 5 – nebezpečné
linalool – 5 – nebezpečné
punica granatum – 0 – nezávadné
2-oleamido-1,3-octadecanediol – 0 – nezávadné
Na Skin Deep se můžete podívat i na hodnocení značek, nebo například právě šamponů od Garnier Fructis. Většina z nich je označena číslem 5 – nebezpečné. Značka The Body Shop, která byla původně založena s cílem vyrábět a prodávat organické produkty netestované na zvířatech po zakoupení skupinou L’Oreal v roce 2006 ztratila většinu z původních zásad a na Skindeep jsou její tělové oleje označeny vysokým číslem 4. Snažila jsem se najít i značku LUSH, kterou založili právě původně developeři v The Body Shop, kterým se nelíbilo, jak komerčně a neeticky se jejich společnost vyvinula a založili vlastní. LUSH najdete i v Praze v Palladiu. Jejich výrobky jsou nejen organické a fair-trade, jsou připraveny tak, aby často nepotřebovaly žádné obaly – jsou suché. Pokud se jedná o krémy, LUSH používá bezpečný typ plastu a od svých zákazníků sbírá použité kelímky a dále je recykluje. LUSH sice je na Skin Deep v databázi, o jeho produktech tu ale nejsou bohužel žádná data.
Na Skin Deep se můžete podívat i na tipy na bezpečnější výběr produktů nebo najít make-up a ostatní kosmetiku, která je bezpečná a není testovaná na zvířatech. Tak jsem objevila například značku Rejuva Minerals, která se zavazuje k produkci kosmetiky bez testování na zvířatech. Seznam dalších společností s touto vnitřní politikou najdete na oficiálních stránkách americké organizace PETA .
Pokud byste hledali českou verzi dobré kosmetiky, kupodivu je i u nás toho víc než dost! Nejznámější jsou šampony, bio oleje, sprchové gely a olejíčky od Saloos nebo Nobilis Tilia, která je jednou z vrcholných značek české aromaterapie. Někdy stačí jenom trošku hledat a i v regálech konvenčních řetězců se objeví kvalitní obsah. Máte tipy? Napište nám – chceme o dobré kosmetice vědět víc!