Když je styling světový

Stylistických kurzu je u nás na výběr hned několik. Nabízí rozhled ve světě módního byznysu, její historii, obecný rámec a nastínění co je třeba o práci stylisty vědět. Spousta lidí kurzy projde, ale mnohokrát ani nestojí o tuto profesi a spíše hledají sami sebe, svůj styl, ne pracovní příležitost. Vkus se naučit nedá. Ten buď je, nebo není. Stylista bez vkusu se nemůže stát úspěšným profesionálem.

Dobrý stylista totiž ví víc než jména návrhářů nebo co letí příští sezonu. Má rozhled a z jeho práce je vidět mnohem větší přesah. Jen málo lidí, kteří u nás tvoří, se skutečně nechávají inspirovat zahraničními jmény, nebo dokonce ví něco o historii stylingu jako takovém. Ve Fashion MAP bychom vám proto chtěli představit více jmen, které v zahraničí působí pro své klienty jako magnet, návrháři je milují a bez některých by ani nevznikly módní magazíny, které zase “žereme” my. 😉

Ray Petri

Povolání minulého století, které však zdaleka nezasahuje do rozsáhlé historie. V 60. letech 20. století ještě nikdo nevěděl, že by se fashion tvorba mohla jednou posunout dál, a že za vizualitu rozličných fashion editorialů bude v budoucnu odpovědná jedna kreativní osoba.

Dříve byla tato pozice označována jako redaktor, který tvořil nedílnou součást teamu výhradně pro módní časopis, a zastupoval řídící roli. Až v 80. letech začaly magazíny nabízet příležitost i nezávislým stylistům. Ray Petri je označován za “Adama” stylingu. Rozhodně byl mezi prvními, kteří se v 80. letech proslavili díky své neotřelé, okázalé a nadčasové modernosti. Ray položil základy, kterými se řídíme doteď.

Tedy, že styling obnáší plánované editoriály promyslet do hloubky, vymyslet koncept, starat se o vizuální stránku i vyjádření pohybu a celkovou atmosféru na fotce, aniž by stál za fotoaparátem a mačkal spoušť. Nestačí mít jen umělecké oko, stylista bývá často mozkem a někdy i psychologem. Přesto trvalo dalších 20 let, než se módní styling stal prestižním popisem práce a zachoval si ve světě stabilitu na trhu práce. ( o profláknutých Rachel Zoe, Grace Codington nebo Patricia Field – stylistce Sex & the City to dnes nebude..)

Panos Yapanis

Stylista, který více maká, než o sobě mluví. Původně nosil pastelové svetříky  od Ralph Lauren než se v 18 přestěhoval z rodného Řecka do Londýna a jeho celý život a zjevně I estetičnost se obrátil vzhůru nohama. Panos je známý svoji “dark” vizualitou. Začínal jako stylista díky fotografce Corrine Day. (link na nu) A tak je to jeden z mála stylistů, kteří vlastně nikdy nepracovali jako asistenti. (I když sám teď má minimálně 2.) Do své tvorby vnáší navíc svůj vlastní styl. Někdy bývá projekce svoji vlastní estetiky na druhé straně omezující, ale v jeho případě je to jenom dobře. Svou fantazii momentálně nejvíc využívá jako fashion director v independent časopise Love. Panos je známý svým utáhnutým způsobem života a sám o stylingu říká, že to je řemeslo pro kreativní lidi, kteří ale neumí nic jiného, než se jen hezky obléct. No minimálně Panos to ví víc než dobře!

Katie Grand

Je ve stylistických kruzích pojem. Britský The Daily Telegraph ji označil za jednu z “ most powerful stylist in the world”. Kromě různých zahraničních značek taky každou sezonu spolupracuje s Marcem Jacobsem a díky ní má Panos zmiňovanou práci. Katie totiž celý LOVE založila a nadále zůstala šéfredaktorkou. Předtím jste její práci mohli vidět i v the Face, Dazed & Confused and Pop. Katie je skutečně dobrá partie. Díky svým kontaktům je kámoška s mnoha celebritami. To víte, tak to asi je, když už jste jedna z nejlepších stylistek na světě.

Edward Enninful

Edwardův příběh je velice “touchy” a určitě se od něj jednou dočkáme nějakých memoárů. Jeho máma se spolu s jeho tátou a 6 dětmi, přestěhovali z Ghany do Londýna. A tak byla jeho výchova plná afrických printů a anglických příležitostí. Ve vlaku ho oslovil Simon Foxton (další superstylista;)), a tak se Edward dostal k modelingu pro I-D. Tam se samozřejmě poznal s dalšími vlivnými lidmi a ani se nenadál a byl z něho po odchodu Beth Summers nejmladší fashion director ever. Celá vizuální stránka stála na 18ctiletém mladíkovi, který v 90. letech ovlivnil grunge scénu a přitom se stal známým díky své jednoduchosti a eleganci.

Eric Daman

Erica Damana možná neznáte, ale jeho styling jste viděli už tolikrát! Minimálně pokud jste doma po večerech a se zmrzlinou sjížděli Sex ve městě nebo později Gossip Girl. Eric vytvořil pro postavy z Gossip Girl tak dobré outfity, že byl v roce 2008 nominován na Outstanding Contemporary Television Series from the Costume Designers Guild. A jeho začátky v kariéře? Z modela se díky Terrymu Ridchardsonovi stal v NYC i stylistou, a proto to šlo jako po másle.

Johnny Wujek

Stylovat můžete cokoliv. Fotit pro independent časopisy jako Panos. Nebo si založit vlastní časopis a dělat styling na přehlídky jako Katie, styling pro televizní seriály nebo jako Johnny oblékat celebrity. Pokud jste se letos dívali na ceny MTV VMA, museli jste vidět Katie Perry v její so ”00s” jeanovém oblečku, který nápadně připomínal ten, co měla kdysi na sobě Britney Spears, když ještě věřila na čistou lásku s Justinem Timberlakem. Ne nebyla to náhodička, nebo nevytříbený vkus. Byl to Johnny Wujek! Johnny je zodpovědný za všechny ty neonky, růžovou, a crazy oblečky, které si Katy na sebe vezme a to chce hodně fantazie! 

Podobné texty

Nejlepší streetstyle trendy z kodaňských ulic

Hlavní město Dánska se v první polovině srpna na...

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...