Móda je krásná uvnitř #29 Kosmetika k sežrání

Do světa kosmetiky a její bezpečnosti mě uvedl Jean Zimmermann, zakladatel první organické značky Čínské kosmetiky, BaYanKaLa. Jean v ní oživil znalosti Čínské medicíny, po stoletích děděná tajemství Čínských bylin a esenciální oleje do chemicky naprosto čistých produktů. Jak podle Jeana poznáte, jestli produkt, který máte doma je přírodní a tím pádem bezpečný? Podle jeho trvanlivosti. Pokud můžete svou kosmetiku nechat otevřenou v koupelně několik dní a vaše krémy stále voní jak rozkvetlé pole levandule nebo právě ulomený list aloe vera, mažete si na obličej pěkně chemické nechutnosti.

Nejlepší a nejpřirozenější kosmetický produkt je okurka. Uřízněte okurku, nechte ji hodinu být a ona okorá. Kvalitní a bezpečná kosmetika musí okorat pokud ji necháte otevřenou nebo pokud ji máte delší čas.“

Součástí Jeanovy historky o založení jeho značky je i to, jak své pubertální dceři vyhodil všechny SEPHORA výrobky. „Jsou sice in, ale nic, co by si přál vidět na obličeji své dcery.“ Chemikálie, které jsou používány ve většině konvenční kosmetiky, jsou označovány jako ‚mírně nebezpečné‚. Složení svého šamponu nebo krému si můžete ověřit sami na skindeep. Já jsem se podívala na některé složky nového šampónu od Garnier Fructis. Každá ingredience je označena číslem na stupnici 0-10 kde 0 je nezávadné a 10 označuje velmi nebezpečné ingredience:

voda – nezávadné

sodium laureth sulfate – 3 – mírně nebezpečné

coco-betaine – 1 – nezávadné

sodium lauryl sulfate – 1-2 – nezávadné

sodium chloride – 0 – nezávadné

glykol distearate – není v databázi

niaciamide – 0 – nezávadné

alcohol denat. – 4 – mírně nebezpečné

saccharum officinarum – 0 – nezávadné

hydroxypropyl guar – 0 – žádná data

sodium hydroxide – 3 – mírně nebezpečné

aminopropyl triethoxysilane – není v databázi

polyquaternium-30 – 0 nezávadné

camellia sinensis – 0 nezávadné

benzyl alcohol – 5 – nebezpečné

linalool – 5 – nebezpečné

punica granatum – 0 – nezávadné

2-oleamido-1,3-octadecanediol – 0 – nezávadné

Na Skin Deep se můžete podívat i na hodnocení značek, nebo například právě šamponů od Garnier Fructis. Většina z nich je označena číslem 5 – nebezpečné. Značka The Body Shop, která byla původně založena s cílem vyrábět a prodávat organické produkty netestované na zvířatech po zakoupení skupinou L’Oreal v roce 2006 ztratila většinu z původních zásad a na Skindeep jsou její tělové oleje označeny vysokým číslem 4. Snažila jsem se najít i značku LUSH, kterou založili právě původně developeři v The Body Shop, kterým se nelíbilo, jak komerčně a neeticky se jejich společnost vyvinula a založili vlastní. LUSH najdete i v Praze v Palladiu. Jejich výrobky jsou nejen organické a fair-trade, jsou připraveny tak, aby často nepotřebovaly žádné obaly – jsou suché. Pokud se jedná o krémy, LUSH používá bezpečný typ plastu a od svých zákazníků sbírá použité kelímky a dále je recykluje. LUSH sice je na Skin Deep v databázi, o jeho produktech tu ale nejsou bohužel žádná data.

Na Skin Deep se můžete podívat i na tipy na bezpečnější výběr produktů nebo najít make-up a ostatní kosmetiku, která je bezpečná a není testovaná na zvířatech. Tak jsem objevila například značku Rejuva Minerals, která se zavazuje k produkci kosmetiky bez testování na zvířatech. Seznam dalších společností s touto vnitřní politikou najdete na oficiálních stránkách americké organizace PETA .

Pokud byste hledali českou verzi dobré kosmetiky, kupodivu je i u nás toho víc než dost! Nejznámější jsou šampony, bio oleje, sprchové gely a olejíčky od Saloos nebo Nobilis Tilia, která je jednou z vrcholných značek české aromaterapie. Někdy stačí jenom trošku hledat a i v regálech konvenčních řetězců se objeví kvalitní obsah. Máte tipy? Napište nám – chceme o dobré kosmetice vědět víc!

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...