Móda je krásná uvnitř #3 Udržitelný zákazník

Nejznámější a v poslední době čím dál tím oblíbenější způsob udržování oblečení v oběhu jsou second-handy a vintage obchody. Ač jsou dodnes spojovány s nižší vrstvou společnosti, která nemá prostředky na nákup nového oblečení, mladší generace vnímá oblečení z druhé ruky jako velmi atraktivní, originální a ojedinělé, nehledě na pozitivní dopad na životní prostředí. V Londýně i v Paříži se stalo slovo ‚vintage‘ synonymem slova ‚styl‘. Tento směr v nedávné době podpořil i nárůst boxů na odložené oblečení po celé České Republice. Odkládání oblečení do boxů je samozřejmě bohulibou činností, ale má své nedostatky. Nikdy totiž nevíme, co se s oblečením stane dál. Pokud jsou rozděleny do obchodů a nebo potřebným v rámci České Republiky, jedná se o velmi udržitelný princip. Pokud je však oblečení odveženo do třetího světa, může se stát příčinnou dalších environmentálních, společenských i ekonomických problémů.Oblečení se jen zřídkakdy dostane do chudých oblastí. Většinou je prodáno na černý trh a distribuováno místním obyvatelům ve větších městech.

Toto levné oblečení doslova zaplavuje trhy a místní výrobci látek a oblečení přicházejí o své zákazníky. Vzniká tedy socio-ekonomický problém. Navíc v těchto zemích už žádné další kontejnery na odložené oblečení neexistují. Oblečení tedy končí na skládkách a znečišťuje životní prostředí o pár tisícovek kilometrů dál, než kdybychom ho vyhodili u nás. Pro někoho to může být uspokojivé řešení, ale nikdy nezapomínejme, že země je kulatá.

Jako nejlepší možnost spotřebitelského chování vidím zodpovědný přístup již při nákupu. Jděte za kvalitou. Vím, že s dnešním tlakem řetězců jako je H&M, Mango nebo ZARA je těžké odolat, ale vyplatí se zamyslet se nad kvalitou materiálu i ‚trendovost‘ pořizovaného kousku. Čim víc trendy, tím dřív vás omrzí a skončí v popelnici nebo ve zmíněných boxech. Čím levnější, tím horší kvalita a tím dříve se přiblíží jeho konec a následné zatížení životního prostředí. Navíc levné oblečení nebo obuv se většinou již nedá zpravit. Chyba je v základním materiálu. Pokud zainvestujete do kabátu, nebo bot, po sezóně stačí jen nechat podrazit nebo vyměnit knoflíky a vdechnout tak našemu oblečení nový život. Často se pro tyto praktiky používá označení ‚reuse-repair-recycle‘ (použij znovu-oprav-zrecykluj). Internet je plný DIY tutorialů (Do It Yourself – udělej si sám), kde se můžete podívat, jak nejen opravit, ale vylepšit svůj šatník a pomocí jednoduchých triků ušetřit nejen planetu, ale i peníze.

Jak sami vidíte, ‚S‘ fashion je víc než ‚in‘. Všechny poslední trendy společnosti jako vintage oblečení i návrat lidové tvořivosti jdou ruku v ruce s dlouhodobě udržitelným rozvojem.

Podobné texty

Nejlepší streetstyle trendy z kodaňských ulic

Hlavní město Dánska se v první polovině srpna na...

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...