Móda je krásná uvnitř #30 – Poselství / Módní průmysl v křišťálové kouli

V roce 2010 Levi’s a Forum for Future společně vytvořili projekt Fashion Futures. Jeho výsledkem jsou čtyři vize toho, jak bude naše planeta vypadat v roce 2025 a jak se v jejích podmínkách změní módní průmysl. 

Fashion Future hypotetické scénáře jsou založeny na faktech, jako je nárůst populace, nedostatek zdrojů, klimatické změny, a na faktorech, které jsou důležité, ale u nichž nevíme, jak se vyvinou. Tyto faktory jsou dva: 

Rychlostbudeme dál konzumovat módu rychlostí světla? Budou se trendy dál měnit každé dva týdny? Nebo se tempo spomalí, společnost dojde uvědomění a bude kupovat méně. Nebo snad nebude jiná možnost, než kupovat méně, kvůli nedostatkům zdrojů a vysokým cenám oblečení? 

Míra globalizacebude náš svět dál propojený? Nebo se stane ještě propojenějším, než je dnes? Ve velkém cestuje po světě spotřební zboží i lidé. Co je další krok? Budeme všichni globálními nomády konzumujícími zboží ze všech koutů světa nebo nás čeká spíše komunitní budoucnost? Možná lokální soběstačnost a tím pádem prudký úbytek CO2 je scénář, který nás v budoucnu čeká. 

Jak vidíte na diagramu níže, tyto dva aspekty byly postaveny na osy a to dalo vzniknout čtyřem scénářům budoucnosti. Můžete na chvíli zaměstnat svou fantazii a představit si, jak bude módní průmysl vypadat v těchto čtyřech podáních nebo se podívat na videa, která vznikla na Fashion Futures workshopu: 

Propojený svět a pomalu se měnící móda: Slow is Beautiful (video)  

Fragmentovaný svět a pomalu se měnící móda: Community Couture (video)

Fragmentovaný svět a rychle se měnící móda: Patchwork Planet (video

Propojený svět a rychle se měnící móda: Techno Chic (video)

Scénáře vzniklé touto metodou nejsou předpovídání budoucnosti. Slouží k otevírání obzorů v naší představivosti, obhajování současných obchodních modelů nebo vyvíjení nových strategií. V rámci Fashion Futures vznikly materiály , ve kterých můžete nahlédnout i do širších souvislostí těchto scénářů: od vnějších vlivů po ‚life-cycle‘ oblečení, aneb: z čeho se bude vyrábět, jak bude probíhat jeho produkce a prodej, jeho nošení a vyhazování. 

Pokud vám seriál Móda je krásná uvnitř otevřel nové obzory, nabudil vaši představivost a inspiroval vás, rádi o tom uslyšíme 😉 Doufáme, že i díky tomu jste se začali alespoň malinko zajímat o oblečení v širším obzoru. 

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...