Od Kylie Jenner po kauzu Bratz Clinic: Vzestup a pád lip fillers

Když vyšla lednová epizoda podcastu Emmy Chamberlain, ve které popisuje letošní IN and OUTS, na přední příčce OUTS se objevil právě trend lip fillers. Skutečně se to, co bylo vrcholem estetické medicíny a symbolem luxusního vzhledu, stává minulostí? Trend návratu k přirozenosti vede mnoho lidí k rozpouštění výplní – je to ale skutečně tak jednoduché, jak se zdá?

lip

Počátky: Kylie Jenner Lip Challenge

Plné a objemné rty jsou symbolem atraktivity svým způsobem odjakživa. S příchodem sociálních sítí a rozvojem estetické medicíny se však rozvoj dostal do extrému. Jedním z klíčových momentů byla tzv. Kylie Jenner Lip Challenge, která se před 10 lety začala obrovskou rychlostí šířit internetem. Spočívala v tom, že se lidí snažili dočasně zvětšit rty pomocí podtlaku – například přisátím skleničky nebo speciálních plastových pomůcek. Tento experiment měl často nebezpečné následky v podobě modřin nebo popraskaných cévek, ale zapříčinil velkou poptávku po plnějších rtech. 

Kromě toho se také rozmohl trend speciálních iritačních lesků na rty, po kterých rty otečou a zvětší se. „To může mít z dlouhodobého hlediska negativní vliv na kůži rtů i její okolí. V horším případě si některé ženy pořizují pera pro domácí aplikaci kyseliny hyaluronové. To může způsobit modřiny, traumatizaci tkáně, ale i vznik granulomů či asymetrie rtů,“ říká prof. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D., česká lékařka a profesorka dermatovenerologie.

Když později Kylie v roce 2015 přiznala, že za jejím výrazným vzhledem stojí injekční výplně, zájem o estetické zákroky explodoval. Sociální sítě, zejména Instagram a TikTok, se staly platformami, kde dokonale vyplněné rty symbolizovaly luxusní estetiku a mladistvý vzhled. „Sociálním sítím se dnes dává za vinu velká obliba zvětšených rtů u mladých dívek. Osobně proti zvětšení rtů kvalitním materiálem nemám námitek. Aplikace příliš velkého množství materiálu do rtů v nízkém věku může mít za následek zbytečné roztažení kůže. Při překročení únosné hranice dojde k migraci materiálu pod okolní kůži i sliznici a jejímu zbytečnému vytahání. Procedura se pak z toho důvodu musí pravidelně opakovat, aby kůže nevypadala splihlá,“ vysvětluje lékařka Arenbergerová.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.

Rozpuštění výplně? Není to tak jednoduché

Foto: Instagram

Stejně rychle, jako trend dosáhl vrcholu, se začaly objevovat i první pochybnosti. Postupně se začalo ukazovat, že nadměrné výplně mohou působit nepřirozeně, narušovat mimiku obličeje nebo vytvářet efekt tzv. „migrace výplně“, kdy se kyselina hyaluronová posouvá mimo rty a vytváří nevzhledné hrbolky nebo otoky. Právě těchto komplikací si ale spousta lidí nebyla před aplikací vědoma a v mnoha státech po lip fillerech sahaly i velmi mladí klienti estetických klinik.

V posledních měsících se proto lidé vrací k přirozenosti a rozhodují se své výplně rozpustit. Tady je ale další háček – i to je zásah do těla. Rozpouštění výplní rtů, nejčastěji prováděné pomocí enzymu hyaluronidázy, je sice obecně považováno za bezpečný zákrok, avšak stejně jako u každého lékařského zákroku, i zde mohou nastat komplikace nebo nežádoucí účinky. Mezi ty nejčastější patří dočasný otok a modřiny, které se obvykle vstřebají během několika dní. Vzácněji se může objevit asymetrie způsobená nerovnoměrným rozpuštěním výplně, což vyžaduje další korekce.

Možným rizikem je také nedostatečné rozpuštění výplně, kdy hyaluronidáza nerozloží výplň zcela a je nutná její opakovaná aplikace. V některých případech může přetrvávat i drobná fibrotická tkáň, která může způsobit nerovnosti v oblasti rtů. Proto je klíčové, aby zákrok prováděl zkušený odborník, který dokáže přesně zacílit enzym na výplň a minimalizovat riziko komplikací. „Aplikace hyaluronidázy může být spojena i s alergickou reakcí. Při přecitlivělosti tak může dojít k masivnímu otoku ošetřené tkáně. Nedá se vyloučit ani systémová alergická reakce. Před plánovaným použitím hyaluronidázy je proto vhodné provést alergologický test na kůži předloktí,“ upozorňuje na další riziko lékařka Arenbergerová.

Riziko ochablosti tkáně

Rozpouštění výplní ale není jen o odstranění estetického efektu. Přehnaná aplikace hyaluronidázy může rozložit nejen samotnou výplň, ale i přirozenou kyselinu hyaluronovou v kůži, což může vést k dočasné ochablosti tkání. Faktory, jako je hustota výplně, její stáří nebo hloubka aplikace, mohou ovlivnit, zda bude rozpuštění rychlé a úplné, nebo zda bude nutné absolvovat více sezení.

Zatímco někteří klienti se k přirozenějšímu vzhledu vracejí dobrovolně, jiní hledají řešení pro nepovedené nebo již nežádoucí výplně. Ať už je motivace jakákoli, rozhodnutí o rozpouštění by mělo být dobře promyšlené a konzultované s odborníkem.

Česko a kauza Bratz Clinic

Právě případ neodbornosti a zanedbání se projevil také v Česku v kauze s Bratz Clinic. S vzestupem trendu na sociálních sítích začala vznikla celá řada nových klinik a estetických salonů, z nichž mnohé byly kvalitní a splňovaly veškeré zdravotnické normy. Současně se ale začaly objevovat i případy, kdy podobné zákroky prováděli neprofesionálové bez zdravotnické kvalifikace, což vedlo ke komplikacím a v některých případech i k vážným zdravotním problémům klientů.

Přesně takovým případem byla i kauza Bratz Institute, dříve známé jako Bratz Clinic, která v roce 2024 vyvolala v Českém prostředí velký rozruch. Klinika si získala popularitu na sociálních sítích, kde ji propagovala řada influencerů. Postupně se však začaly množit negativní recenze klientek a klientů, kteří si stěžovali na bolesti, hrudky, asymetrii a příliš rychlé vstřebávání výplně.

Velkou mediální pozornost kauza získala poté, co influencerka Štěpánka Zaspalová zveřejnila na TikToku video, v němž oznámila ukončení spolupráce s klinikou kvůli rostoucímu množství stížností. Investigace odhalila, že za klinikou stojí 24letá Alejandra Dobreva z Jaroměře, která neměla lékařské vzdělání a provozovala kliniku na základě živnostenského oprávnění na kosmetické služby, což však k aplikaci výplní opravdu nestačí.

Foto: Instagram

„Aplikace dermálních výplní neproškolenou osobou může mít vážné nežádoucí účinky. Mezi akutní patří okluze cévy, tedy její ucpání použitým materiálem s následnou nekrózou okolní tkáně, alergická reakce na výplňový materiál či otok. Pozdějšími reakcemi může být vznik granulomů (podkožních hrudek) nebo asymetrie. Volba vhodného kvalitního preparátu, jeho správná aplikace a zvládání nežádoucích účinků jsou pro výsledný efekt klíčové,“ říká lékařka Arenbergerová.

Zdůraznění regulace estetických zákroků

Ministerstvo zdravotnictví ČR se k případu vyjádřilo s tím, že aplikace dermálních výplní by měla být svěřena pouze kvalifikovaným odborníkům ve zdravotnickém zařízení. Klinika byla nejprve provozována v budově Nemocnice na Bulovce, což vzbuzovalo dojem, že jde o legitimní zdravotnické zařízení. Později se přesunula do pražského Karlína do neoznačené provozovny. Po vypuknutí skandálu byla klinika 10. února 2024 uzavřena, ale Dobreva se podle informací pokusila otevřít novou kliniku pod názvem Estetique na stejné adrese. I ta byla naštěstí brzy uzavřena.

Toto pochybení zasáhlo nemalý počet (často velmi mladých) lidí, kteří se s následky vyrovnávají dodnes. Kauza nicméně alespoň vyvolala diskuzi o regulaci estetických zákroků v Česku a o důležitosti ověřování kvalifikace poskytovatelů těchto služeb.

„Při estetických zákrocích doporučuji navštívit renomovaná centra estetické dermatologie, kde ošetření provádí vyškolený lékař. Seznam všech lékařů je možné najít na stránkách České lékařské komory. Na internetu lze vyhledat i recenze na konkrétní centrum. Připravovaná novela zákona o zdravotních službách stanoví, že estetické zákroky je nutné provádět v režimu zákona o zdravotních službách, tzn. zejména způsobilými zdravotnickými pracovníky ve zdravotnickém zařízení v mezích rozsahu oprávnění k poskytování zdravotních služeb,“ zdůrazňuje lékařka Arenbergerová.

clinic

Kauza také ukázala, jaký vliv mohou mít influenceři na formování veřejného mínění a na to, zda jsou estetické kliniky více či méně důvěryhodné pro jejich sledující. Trend přirozenosti sice získává na popularitě, ale stejně jako v době, kdy dominoval lip filler, je klíčové nepodlehnout unáhleným rozhodnutím a pečlivě zvážit, co je pro tělo skutečně nejlepší. Ať už jde o aplikaci výplní, nebo jejich odstranění, odpovědnost by měla vždy ležet v rukou zkušených profesionálů. Pokud estetické trendy přináší nějaké ponaučení, je to fakt, že se sice to, co je IN, neustále mění, ale zdraví a informovanost by měly zůstat na prvním místě.

Podobné texty

Streetwear z pařížských ulic: JACQUEMUS, Hermès & Rick Owens

Pamela Anderson, Brenda Hashtag nebo Tyla. Ulice Paříže v...

Narozeninový LOOKBOOKㅣJak průkopnice menswear Ellen DeGeneres předběhla dobu

Dnes slaví své 67. narozeniny jedna z nejvýraznějších osobností...

Streetwear inspo z Milána: outfity před Prada a Armani fashion shows

Milan Fashion Week Men's Shows Fall/Winter 2025 proběhl ve...

V zajetí ALO a Lululemon aneb jak athleisure vytlačuje tradiční high-end značky

V posledních letech dochází k dramatickému posunu v módním...