Shape & Vision

Shape and Vision. je pravidelným propojením architektury a módy. Dvou oblastí, které spolu na první pohled až tak nesouvisí. Ve Fashion Map jsme si popovídali se zásadní osobou celého projektu, Veronikou Ruppert.

Shape & Vision jako tvar a vize, uvažování o konkrétním tvaru na základě nějaké inspirace, to je společné všem, kdo něco tvoří. Jde mi o propojení různých světů, lidí, kteří se obvykle nesetkají, různých způsobů myšlení a přístupů, které mají často nevědomky mnoho společného”, říkáVeronika. 
Na začátku byla výzva Radia Wave, kde pracuju. Dostala jsem k dispozici jeden večer v malé galerii NoD a zadání bylo, abych nějakým způsobem prezentovala svůj pořad o módě Modeschau a ideálně se spojila ještě s nějakou další show z naší stanice. Jako nejbližší a nejsmysluplnější se mi zdálo propojení s Adamem Gebrianem, který na RW dělá pořad o architektuře. Po prvním dílu Shape & Vision jsem pak v Los Angeles náhodou narazila na knihu Skin & Bones,  Parallel Practices in Fashion and Architecture, která mě definitivně ujistila, že tahle kombinace má smysl. Moc za tuhle příležitost a podporu NoD a Radiu Wave děkuju, bez nich by Shape nebyl.

Vnímáš nějaký posun od prvního vydání? Ve složení obecenstva například? Chodí ti tam takové věrné stálice:) ?

Publikum je hodně pestré a mám z toho velkou radost, prezentéři jsou často překvapení, že většinu návštěvníků vůbec neznají, což je v „malé“ Praze docela neobvyklé. Je to směs studentů sociálních, uměleckých a technických oborů, designérů, architektů, umělců, novinářů, bloggerů a lidí, které móda a architektura zajímá jako způsob přemýšlení a přístupu k práci.

Když vybíráte hosty do sekce fashion, uvažujeje které pozvat za architekturu podle toho, aby se k sobě hodili? Tentokrát byli tví hosté mimo jiné i Mirka Horká, která zazářila na Prague Fashion weekendu a stálice Denisa Nová. Podle čeho jsi vybírala?

Vybírám hosty, kteří se svou prací pohybují na hranicích módy a architektury. Jde o techniky, materiály, společné nebo vzájemné inspirace a odpovědi naživotní styl lidí. Denisa Nová se architekturou inspiruje dlouhodobě a o módě často uvažuje z konstrukčního hlediska, jako o prostoru kolem lidského těla, který udává tvar, nebo je sám určován tvarem lidského těla. Její prezentace vycházela z přednášky o módě a architektuře, kterou původně připravila pro libereckou technickou univerzitu. U Mirky Horke jde o použití materiálu, který je většinou spojován s architekturou, v textilu a oděvní tvorbě. Kolekci z látky napuštěné betonem, s betonovými doplňky a šperky, jí pomohli realizovat designéři Gravelli, kteří tenhle materiál převádí do interiérového designu.

Která část je podle tebe u nás rozvinuta víc? Jsou architekti v lepší pozici než návrháři?

Nemám ráda polohu uvažování kdo z koho, každopádně návrháři i architekti jsou u nás ve velmi rozdílných situacích, které se nedají moc porovnávat. Přitom pracují podobným směrem, vytváří prostor, ve kterém se pohybují a žijí lidé. Mají jen jiné časové horizonty, materiály a rozpočty. A proto si myslím, že má smysl jejich setkání na stejném levelu.

Váš projekt nese název Shape n Vision, jaké n ním další cíle? Vizi?

Na posledním Shape se osobně seznámila Denisa Nová s kurátory Cut Club a A.M. 180, navštívila pak jejich vernisáž výsta vyrestrukturovaného oblečení švédské umělkyně Ninny Berger a vypadá to, že z tohoto setkání vyplyne nějaká další vzájemná spolupráce, zajímavá pro obě dvě strany. A to je přesně smyslem Shape & Vision. Propojit a inspirovat zajímavé kreativní osobnosti. Druhá věc, o kterou mi jde nejenom na Shape ale i v Modeschau je, aby se lidé na módu jen nedívali ale aby o ní i přemýšleli a poslouchali o čem vypovídá. Příští Shape chystám na jaro 2014.

Podobné texty

FEBEN, IAMISIGO a Rave Review sa stali finalisty Zalando Visionary Award 2025

Dánská módní mekka znovu ožije v lednu. Kromě stálic...

Jaké make-up trendy ovládly TikTok?

S příchodem chladnějších měsíců obměňujeme nejen naše šatníky, ale...

Kam v Praze aktuálně nejen kvůli dobrému jídlu?

Nových míst, kde se dá dobře najíst a ještě...
Předchozí článek
Další článek