Textilní velmoc: Brno!

(text: Veronika Kučerová)
Co vás napadne, když se řekne lokální móda, design, street style…? Pokud se bavíme o lokalitě tak nejspíš Praha, pak Zlín, ale co třeba Brno? A jak se dá ze studentského fashion eventu dostat až na Mercedes Prague Fashion Week? Jak vnímá módu nejmladší generace návrhářů? To je spousta otázek, a my hledáme odpověd!

 Mladá generace tvoří komunitu i v menších městech a Brno, ačkoli se tady design nestuduje, se stává díky dobré lokalitě styčným bodem pro setkávání fashion nadšenců a návrhářů z různých koutů země a často i ze Slovenska!

Na současnou mladou generaci, která začíná tvořit velkou a hlavně ucelenější komunitu i mimo Prahu, jsme se zeptali Davida Severy – designéra a organizátora Malé noci módy – brněnského studentského fashion eventu.

 

Brno bývalo svého času textilní velmocí a v tomto ohledu by se jistou formou mohlo v tradici volně pokračovat.

 

Jsi součástí generace Y ve fashion světě… koho chceš oslovit?

Malá noc módy je otevřenou platformou – prezentujeme nezávislou studentskou tvorbu všech různých stylů, takže okruh lidí, které můžeme oslovit, je velký. Je to vlastně taková ochutnávka ze současné tvorby a trendů na uměleckých školách. Samozřejmě v první řadě řadě chci event profilovat na studenty, ale vítány jsou všechny generace! Móda by neměla být výsadou pár vyvolených nebo erudovaných, ale uměním co nás každý den obklopuje.

 

Myslíš, že v Brně je dostatečně velká komunita na to, aby se podobné eventy uchytily?

Jsem přesvědčen, že ano. Nemyslím si ale, že by mělo smysl se v Brně snažit o nějakou velkou akci ve stylu Fashion Weeku – to sluší Praze, ale brněnská komunita je přeci jen o dost menší a stejně tak se liší i přístup k módě jako takové. Síla Brna by právě mohla být v mladých návrhářích a nejen přímo z místních škol, je odtud blízko do Bratislavy, Vídně, Prostějova i Zlína. Dokážu si město představit jako místo setkávání a networkingu nezávislých módních návrhářů a určitě by to chtělo více projektů, na kterých by se mohli podílet. Koneckonců Brno bývalo svého času textilní velmocí a v tomto ohledu by se jistou formou mohlo v tradici volně pokračovat.

 

Co si naopak myslíš, že tu oproti Praze chybí?

Z velké části je to určitě kupní síla. V Brně se pořád teprve učíme, že kvalitní kousky od designérů jsou prostě dražší. Každopádně vidím v tomhle ohledu velký posun, ať už je to třeba fungování obchodu Rebelion Store s autorskou módou, nebo Place Store, kde si mohou tvůrci pronajmout pro sebe jen regál. Mě osobně tady chybí nějaká větší otevřená šicí dílna, nebo tvůrčí umělecký hub ale věřím, že se toho brzo také dočkáme! Jako velké plus vnímám fakt, že se lidé začínají víc zajímat o původ oblečení a hledají alternativy k fast fashion.

Jak podle tebe přemýšlí o módě tahle nová generace?

Myslím, že studentská tvorba je z velké části konceptuální – za většinou modelů stojí nějaký příběh, hlubší myšlenka a dost často to bývají i netradiční témata. Zároveň mě moc těší, že se mezi studenty stále více mluví o upcyklaci a obecně výrobě, která je šetrnější vůči přírodě. Co se inspirací týče, tak v dnešním světě už život v menším městě neznamená, že by člověk neměl představu o módě v globálnějším měřítku. Díky internetu (ano i ten už v Brně máme) se člověk dostává ke stejným inspiračním zdrojům jako v metropoli.

Myslíš, že se něčím odlišuje od mladých návrhářů, jejichž jména už jsou ale známá?

U mladých návrhářů je hrozně zajímavý proces a obecně vývoj jejich tvorby. Spolu s jednotlivými kolekcemi se formují také jako lidé a postupně se posouvají. Myslím, že spousta ze studentů návrhářství má velký potenciál a určitě mají šanci prorazit i v konkurenci zavedených značek. Myslím, že pro spoustu návrhářů je stále jedním z nejvyšších cílů dostat se někdy na Fashion Week, mnoho by jich zase rádo vyzkoušelo studium a práci v zahraničí. Stále více studentů se ale učí pracovat přímo s možnostmi svého města a hledá si místo na lokální scéně.

 

V době, kdy jsme si povídali s Davidem, jsme ještě netušili, že některá jména z Malé noci módy potkáme dokonce i na Mercedes Benz Prague Fashion Week FW18! Do soutěže Van Graaf Junior talent vybrala odborná komise kromě dalších i Jana Smejkala a Katarínu Mydliarovou. A je pravda, že to byly opravdu dvě nejvýraznější přehlídky brněnského fashion eventu. Jan Smejkal je absolventem brněnské střední školy textilní a navíc je taky tanečníkem vogue. Právě tento taneční styl se promítá i do jeho tvorby a taky prolíná samotné přehlídky. Jan Smejkal vás tedy rozhodně nebude nudit a to se týká nejen vogue, ale samozřejmě i modelů. Tvoří hodně unisexovou módu a jeho oversized kousky si zkrátka zamilujete. Katarína Mydliarová rozhodně pozadu nezůstane. Katarína je původem ze Slovenska, studuje ADO ve Zlíně a na Malé noci módy v Brně předvedla jednu z nejlepších přehlídek. Jste zvědaví, co tyto mladé talenty předvedou a co je čeká? My rozhodně!

Podobné texty

Slovensko zažilo světovou módní show

Ve čtvrtek 19. září se na bratislavském Náměstím Svobody...

Bruce Weber: My Education

V Galerii hlavního města Prahy začíná výstava světoznámého fotografa, kterou...

Nejlepší streetstyle trendy z kodaňských ulic

Hlavní město Dánska se v první polovině srpna na...

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...